تاریخ انتشار خبر: 3 مرداد 1401 | 12:04:09
کد خبر : 13433

جوابیه بهزیستی خوزستان در خصوص ویدئو منتشر شده با عنوان ” در مرکز احسان اهواز چه خبر است”

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان ؛ روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان خوزستان در پاسخ به انتشار ویدئویی در فضای مجازی با عنوان ” در مرکز احسان اهواز چه خبر است” جوابیه ای به شرح زیر صادر کرد. پس از انتشار فیلمی در شبکه های اجتماعی  تحت عنوان” در مرکز احسان اهواز چه خبر است” […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان ؛ روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان خوزستان در پاسخ به انتشار ویدئویی در فضای مجازی با عنوان ” در مرکز احسان اهواز چه خبر است” جوابیه ای به شرح زیر صادر کرد.

پس از انتشار فیلمی در شبکه های اجتماعی  تحت عنوان” در مرکز احسان اهواز چه خبر است” ،هیاتی از مسئولان بهزیستی استان خوزستان و شهرستان اهواز در محل مرکز توانبخشی غیر دولتی نگهداری معلولین ذهنی احسان اهواز حاضر و بررسی دقیق به عمل آمد.

مرکز فوق الذکر خصوصی و غیردولتی بوده و سابقه حدود بیست سال فعالیت تخصصی در حوزه نگهداری معلولین ذهنی پسرانه بالای ۱۴ سال را دارد.

فیلم مذکور مربوط به چندین ماه قبل می باشد که دو نفر از پرسنل مرکز توانبخشی برای کنترل یکی از توانخواهان دارای معلولیت ذهنی اتیسم و اختلالات رفتاری خیلی شدید، اقدام به مهار فیزیکی با استفاده از لباس نمودند.

لازم به ذکر است توانخواه مذکور به دلیل نوع معلولیت و اختلالات رفتاری خیلی شدید ،علیرغم ارائه خدمات پزشکی و توانبخشی ،بطور مستمر به خود ودیگران آسیب می رساند و خانواده نیز حاضر به نگهداری توانخواه نمی باشد و معلول مذکور نیز در حال حاضر در مرکز نگهداری می شود وبا معاینه بدنی تخصصی صورت گرفته هیچگونه آسیب،کبودی و … ملاحظه نشده است و از نظر جسمی سالم می باشد.

همچنین یک نفر توانخواه بدون لباس در فیلم مشاهده می شود که در سالن کنار حمام برای استحمام آماده شده است.

همچنین در بخشی از فیلم تعدادی از معلولین را نشان می دهد که پنکه ای برای آنها روشن شده است که این امر به دلیل این است که این فیلم مربوط به قبل از شروع فصل گرما بوده ،کما اینکه مرکز مجهز به سیستم سرمایشی مناسب می باشد.

لذا به دلیل اهمیت و حساسیت موضوع ،  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اهواز به همراه هیاتی با حضور در مرکز ضمن بررسی وضعیت معلولین و نحوه ی مراقبت از آنها،پیگیری دقیق موضوع و برخورد قانونی با افراد خاطی احتمالی را صادر نمودند و همچنین    جلسه کمیته نظارت بر مراکز غیر دولتی بهزیستی استان در محل مرکز و سپس در بهزیستی استان برگزار و تصمیمات اولیه به قرار ذیل صورت پذیرفت:

۱- دو نفر مراقب مذکور به دلیل نحوه مهار غیر اصولی و نامناسب توانخواه توسط صاحب امتیاز مرکز اخراج و به مراجع قانونی جهت تصمیم گیری معرفی شدند.

۲-مسئول فنی مرکز به دلیل عدم نظارت کافی،تعلیق و صاحب امتیاز مرکز با حفظ سمت و تا انتخاب مسئول فنی جدید انجام وظیفه می نماید.

۳- صدور اخطار کتبی برای مرکز توسط کمیسیون نظارت بر مراکز غیر دولتی بهزیستی خوزستان

شایان ذکر است نگهداری و کنترل معلولان در مراکز شبانه روزی به دلیل اختلالات رفتاری و روانی تعداد زیادی از توانخواهان ،بسیار سخت و طاقت فرسا بوده و نیازمند دقت ،تعهد و تخصص می باشد و سازمان بهزیستی نیز با تلاش شبانه روزی و صادقانه کارکنان خدوم و تلاشگر خود بر فعالیت مراکز نگهداری مربوطه نظارت مستمر دارد و با هر گونه قصور و تخلف برخورد قانونی به عمل می آورد .

در پایان ضمن تشکر از رسانه های محترم به عنوان چشم بینا و زبان گویای جامعه هدف بهزیستی و با احترام به احساسات پاک مردم فهیم، بدیهی است دلسوزان و همکاران محترم این سازمان با دقت و ظرافت و بدون اغماضی به این موارد رسیدگی می کنند ، چه بسا برخی گزارشها پس از بررسی کارشناسی و تخصصی، آن چیزی نباشد که در گزارشهای تصویری و یا مکتوب آمده است