تاریخ انتشار خبر: 4 مهر 1398 | 00:19:37
کد خبر : 6272
محمدقاسمی نژاد معاونت تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان خوزستان

جهت تنظیم بازار داخلی برنج باید از ترخیص برنج از مبادی ورودی جلوگیری شود.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ محمدقاسمی نژادمعاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان در جلسه هم اندیشی برنامه ریزی برداشت، بازرگانی و محصولات جایگزین برنج گفت: برنج یکی از محصولات اساسی و استراتژیک در دنیاست و پس از گندم نقش مهمی در تغذیه مردم دنیا دارد. قاسمی نژاد با بیان اینکه ۷۰ درصد برنج دنیا […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ محمدقاسمی نژادمعاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان در جلسه هم اندیشی برنامه ریزی برداشت، بازرگانی و محصولات جایگزین برنج گفت: برنج یکی از محصولات اساسی و استراتژیک در دنیاست و پس از گندم نقش مهمی در تغذیه مردم دنیا دارد.

قاسمی نژاد با بیان اینکه ۷۰ درصد برنج دنیا در قاره آسیا کشت می شود افزود: سالانه در ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار هکتار از مزارع کشور برنج کشت می گردد.

وی ادامه داد: در سال زراعی ۹۸-۹۷ در ۲۰۵ هزار و ۸۵۸ هکتار از مزارع استان برنج کشت شد که نسبت به میانگین ۹ ساله ۲۹۲ درصد افزایش داشته است همچنین در این مدت تولید این محصول از ۲۹۱ هزار تن به حدود ۹۷۰ هزار تن رسیده است.

ایشان  با بیان اینکه محصول برنج در سال جاری در ۲۴ شهرستان کشت شده اضافه کرد: ۸۰ درصد این محصول در شهرستانهای شوشتر، اهواز، حمیدیه، شوش، دشت آزادگان، هویزه و باوی بوده است.

وی عمده ارقام کشت شده را فجر، طارم، عنبر نجفی، محلی، صدر ، شمیم و چمپا عنوان کرد: برنج در استان به دو روش مستقیم در سطح ۱۹ هزار و ۵۷۱ هکتار و نشایی در سطح ۱۵ هزار و ۲۸۷ هکتار کشت شده است همچنین از آبیاری شیوه مرسوم در سطح۱۶ هزار و ۷۰۳ هکتار و از خشکه کاری در سطح ۸۸ هزار و ۹۰۰ هکتار و آبیاری تیپ در سطح ۲۵۵ هکتار استفاده شده است.

ایشان  توسعه روش خشکه کاری، اعمال قطع آب شبانه مزارع، اعمال آبیاری تناوبی، توسعه و اجرای روش های نوین آبیاری تی تیپ، پیشنهاد اصلاح الگوی کشت برای جایگزینی محصولاتی مانند ذرت دانه ای، علوفه ای ، دانه های روغنی ، سورگم، حبوبات و ترویج کشت محصول می‌توان را از اقدامات صورت گرفته عنوان کرد. وی با بیان اینکه یک هزار و ۵۲۶ دستگاه کمباین جهت برداشت محصول برنج در استان لازم است ادامه داد: پیش بینی می شود ۹۶۷ هزار و ۵۳۲ تن شلتوک از اول آبان ماه تا ۲۰ آذر برداشت گردد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان  جهادکشاورزی  خوزستان هزینه تمام شده هر کیلوگرم برنج را ۳۸ هزار و ۶۸۷ ریال عنوان کرد و اظهار داشت: جهت تنظیم بازار داخلی در هنگام برداشت برنج ترخیص برنج از مبادی ورودی نباید صورت بگیرد همچنین باید از ظرفیت حداکثری واحدهای خشک کن های موجود در استان و استان های مجاور باید استفاده شود.

قاسمی نژاد افزود: برداشت و آماده سازی زمین جهت کشت های پاییزه باید با سرعت انجام شود و کشت کلزا در اراضی شالیکاری باید توسعه یابد.

وی در پایان سطح پیشنهادی کشت شالیزاری کلزا پس از شلتوک ارسال ۹۸-۹۷ را ۱۶ هزار هکتار عنوان نمود.