تاریخ انتشار خبر: 31 فروردین 1398 | 16:31:13
کد خبر : 4976
نامه سرگشاده دو عضو هئیت علمی دانشگاه شهید چمران به رئیس جمهور

جای خالی نیروهای متخصص دانشگاهی و غیر دانشگاهی استان های سیل زده در هیات ویژه ریاست جمهوری

به گزارش زاگرس نشینان مرتضی افقه معاونت استانداری دوران اصلاحات و عضو هئیت علمی دانشگاه شهید چمران به همراه  عباس امام عضو هئیت علمی دانشگاه شهید چمران خطاب به  حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران خواستار حضور اعضاء دانشگاهی وغیر دانشگاهی درهیات ویژه ریاست جمهوری شدند. متن نامه به شرح ذیل میباشد:   جناب دکتر […]

به گزارش زاگرس نشینان مرتضی افقه معاونت استانداری دوران اصلاحات و عضو هئیت علمی دانشگاه شهید چمران به همراه  عباس امام عضو هئیت علمی دانشگاه شهید چمران خطاب به  حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران خواستار حضور اعضاء دانشگاهی وغیر دانشگاهی درهیات ویژه ریاست جمهوری شدند.

متن نامه به شرح ذیل میباشد:

 

جناب دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

 

احتراما، اقدام شایسته حضرتعالی در تعیین هیاتی برای بررسی همه جانبه سیلاب های اخیر در چندین استان کشور را امری مفید می دانیم اما این اقدام مفید مانع از آن نمی شود که تأسف خود را از رئیس و تیم منتخب اعلام نکنیم. برای ما انتخاب همکاران عزیزی از دانشگاه های تهران که ارتباط بسیار کمی با مسائل حادث شده سیل در استان ها دارند جای ابهام فراوان دارد. این در حالی است که اساتید  و سایر نیروهای متخصص استان های خوزستان، لرستان، و گلستان از آغاز سیل در متن حادثه بوده و ضمن اقدامات عملی به ارائه مشاوره های تخصصی در اغلب زمینه های مورد نیاز مشغول بوده اند.

 

جناب رئیس جمهور

 

آیا براستی جای تاسف نیست که علی رغم حضور و مشارکت دانشگاهیان و سایر متخصصان سه استان خوزستان، لرستان، و گلستان حضرتعالی از مجموع ۲۱ نفر هیات ویژه بر گزیده ۲۰ نفر را صرفا از دانشگاه های تهران انتخاب فرموده اید؟ جای سایر نیروهای خدوم متخصص غیر دانشگاهی در این فهرست کجاست؟ آیا این نوع برخورد باعث سرخوردگی، یاس، و تحقیر نیروهای دانشگاهی و غیر دانشگاهی سه استان سیل زده نخواهد شد؟ کجای این برخورد با شعار محوری دولت حضرتعالی در زمینه حفظ کرامت انسانی (و در اینجا کرامت انسانی نیروهای دانشگاهی و غیر دانشگاهی شهرستانی) قرابت دارد؟

 

تهران گرائی غیرمنطقی به طور اعم و بی اعتنائی به مراکز علمی و دانشگاهی شهرهائی غیراز تهران امر بی سابقه ای نیست. در مورد خوزستان، سال هاست که واحدهای بزرگ ملی در این استان به دلیل برخورداری های مالی و لجستیک و نیز دسترسی آسان به مقامات سیاسی- اجرائی کشور، بی اعتنا به وجود دانشگاه بزرگ و ۶۵ ساله ی شهید چمران (جندی شاپور) اهواز، کلیه نیازهای علمی و تحقیقی و تخصصی خود را مستقیماً از مراکز علمی تهران درخواست نموده و می نمایند. البته این رابطه یک سویه اختصاص به دانشگاه و مراکز علمی خوزستان ندارد ، و عوارض ناخوشایند این رویکرد به   استان های کشور سال هاست که ساکنین این استان ها را درگیر کرده است. شاید به دلیل انبوه مشغله های اجرائی، مدیران ارشد فعلی و پیشین متوجه تبعات غیرقابل جبران این نوع تهران گرائی در بینش و نگرش اداری، اجرائی و بودجه ای خود نباشند اما کمترین حاصل این گرایش ضد آمایشی، فاصله غیرقابل باور رفاهی و امکاناتی تهران با اکثریت قریب به اتفاق شهرها و مناطق دیگر کشور باشد که خود بخشی از انگیزه مهاجرت عظیم و جبران ناپذیر نخبگان و متخصصین از استان ها به تهران باشد که قطعا مغایر با اهداف عالیه نظام و دولت حضرتعالی است.

 

از آنجا که موضوع این نامه حادثه ی زیان بار (جانی، مالی، و روحی روانی) ناشی از وقوع سیل وسیع در اغلب مناطق کشور به خصوص استان خوزستان است، از پرداختن بیشتر به آسیب های ناشی از مدیریت تهران گرایانه حاکم بر کشور خودداری می کنیم، اما توصیه اکید می کنیم  تا پیش از انجام اقدامات بیشتر، رئیس و ترکیب هیئت بررسی کننده را در اسرع وقت تغییر داده و تیمی از متخصصین زبده ی حاضر در دانشگاه شهید چمران اهواز و نیز دانشگاه های استان های گلستان و لرستان که در طول حادثه به صورت شبانه روز در کنار مسئولین اجرائی و مردمی در صحنه حضور داشته و مشارکت های تخصصی فراوانی داشته اند، تشکیل دهید تا هم تخصصی تر و هم با هزینه ی کمتر تحقیقات خود را به انجام برسانند.

 

لازم به ذکر است که اساتید دانشگاه های استان های درگیر در سیل (خوزستان، گلستان و لرستان)، در حوزه های آب، زمین شناسی، روانشناسی، کشاورزی، دامپزشکی و علوم اجتماعی ضمن برخورداری از تخصص های بالا، با شرایط محیطی و اجتماعی و فرهنگی منطقه آشنائی کامل دارند و از این طریق موجب دقت بیشتر در نتایج و صرفه جوئی های فراوان در صرف وقت و هزینه نسبت به افراد غیربومی خواهند شد.

 

با احترام

سید مرتضی افقه عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز

عباس امام عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز