تاریخ انتشار خبر: 24 دی 1397 | 10:34:09
کد خبر : 4283

تکمیل طرح ۵۵۰هزار هکتاری خوزستان در انتظار تخصیص اعتبار

به گزارش تکمیل زاگرس نشینان ؛اجرای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری ویژه سفر مقام معظم رهبری در استان های خوزستان و ایلام ، بزرگترین طرح کشاورزی پس از انقلاب اسلامی که می تواند تحول اساسی در بخش کشاورزی منطقه به وجود آورد، در انتظار تخصیص اعتبار است. به گزارش خبرنگار هم اکنون با پایان گام […]

به گزارش تکمیل زاگرس نشینان ؛اجرای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری ویژه سفر مقام معظم رهبری در استان های خوزستان و ایلام ، بزرگترین طرح کشاورزی پس از انقلاب اسلامی که می تواند تحول اساسی در بخش کشاورزی منطقه به وجود آورد، در انتظار تخصیص اعتبار است.
به گزارش خبرنگار هم اکنون با پایان گام نخست این طرح ملی کشاورزی در استان های خوزستان و ایلام ، برنامه ریزی و هماهنگی لازم برای اجرای گام دوم این طرح از سوی موسسه جهاد نصر وابسته به وزارت جهادکشاورزی انجام شده که به گفته مسئولان این موسسه در صورت تخصیص اعتبار ، عملیات اجرایی گام دوم در هشت شهرستان باقی مانده در استان خوزستان و ایلام شروع می شود.

طرح ۵۵۰هزار هکتاری که به نام مقام معظم رهبری و همزمان با سفر ایشان به خوزستان در سال ۱۳۷۵مطرح شد سال ها به دلایل مختلف پیشرفت چندانی نداشت و اختصاص اعتبارات قطره چکانی، در عمل مانع تحول اساسی در پیشرفت این طرح بود.

این طرح بزرگترین طرح کشاورزی تاریخ کشور و از مهمترین طرح های مهم کشاورزی خاورمیانه است و به لحاظ گستره آن تا این مرحله ، منشاء آثار و برکات مهم اجتماعی ، اقتصادی و حتی سیاسی و امنیتی مرزی برای خوزستان بوده است.

بنا بر گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ، تخصیص ۱٫۵میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای گام نخست این طرح ، ۱۸برابر کل اعتبارات تخصیصی در حوزه زیرساختهای بخش کشاورزی استان در ۵۰ سال اخیر بوده است.

کیخسرو چنگلوایی حفظ منابع آب و خاک ، مهار بخشی از کانون های ریزگردها ، اشتغال بیش از ۴۰هزار نفر ، صرفه جویی یک میلیارد متر مکعبی ، مهاجرت معکوس(از شهر به روستا)توزیع متوازن جمعیت در مناطق مرزی و دور از مرکز را از آثار مهم اجرای گام نخست طرح ۵۵۰هزار هکتاری بیان کرد.

وی افزود: با اجرای این طرح ۱۵۰هزار هکتار از کانون های مستعد ریزگرد زیر کشت های دائمی و شبکه های آبیاری قرار گرفته است.

گام نخست این طرح عظیم ملی شامل تجهیز ، نوسازی و زهکشی ۲۴۵هزار هکتار در ۱۹شهرستان استان خوزستان از سال ۱۳۹۲همزمان با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید با تخصیص اعتبار۱٫۵میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی آغاز شد و اواخر آبان ماه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به طور رسمی به بهره برداری رسید.

از مجموع ۵۵۰هزار هکتار این طرح ، ۵۰۰هزار هکتار در خوزستان و ۵۰هزار هکتار در استان ایلام است که در گام نخست نیز ۳۵هزار هکتار از اراضی استان ایلام بهسازی و نوسازی شد و زیرکشت قرار گرفت.

مدیرعامل موسسه جهادنصر می گوید: بر اساس بررسی های به عمل آمده ، در لایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸دولت که به تازگی توسط رئیس جمهوری تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است هیچ ردیف اعتباری برای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری در نظر گرفته نشده است.

محمد جواد صالحی نژاد گفت: اگر دولت ردیف اعتباری برای گام دوم این طرح در نظر نگیرد ، فاینانس یا برداشت از صندوق توسعه ملی ۲ راهکار برای تزریق اعتبار و منابع مالی خارجی برای شروع گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری ضروری خواهد بود ، در هر حال تخصیص اعتبار مورد نیاز گام دوم طرح باید تعیین تکلیف شود.

۳٫۵میلیارد دلار اعتبار لازم برای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری
بر اساس ارزیابی های صورت گرفته از سوی سازمان برنامه و بودجه خوزستان ، موسسه جهاد نصر و جهاد کشاورزی خوزستان، برای اجرای گام دوم این طرح شامل احداث کانال های درجه یک آبیاری ، زهکشی ، نوسازی و تجهیز ۲۵۵هزار هکتار از اراضی باقی مانده که مطالعات آن انجام شده ۳٫۵میلیارد دلار یا معادل ریالی آن مورد نیاز است.

مدیرعامل موسسه جهاد نصر در این زمینه می گوید: موضوع تخصیص اعتبار ارزی یا ریالی گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری قبل از پایان گام نخست آن در نشست های مختلف مطرح شده بود و با وجود پیگیری های لازم ، این موضوع وارد مرحله تصمیم گیری نشد.

مجری طرح ۵۵۰هزار هکتاری خوزستان و ایلام ، انجام نشدن گام دوم و یا تاخیر در اجرای آن را نوعی معطل کردن ظرفیت های طبیعی و هدررفت سرمایه های ملی دانست خواستار تصمیم اجرایی دولت برای تخصیص اعتبار مورد نیاز گام دوم این طرح شد.

درآمد ۱۶۰هزار میلیارد ریالی برای کشاورزان خوزستان

رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان در خصوص اهمیت درآمدزایی این طرح می گوید: با اجرای گام نخست این طرح درآمد سالانه کشاورزان استان ۸۰هزار میلیارد ریال افزایش یافته که با اجرای فاز دوم ، این رقم به ۱۶۰هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

به گفته وی این در حالی است که ارزش مجموع تولیدات سالانه کشاورزی و باغی خوزستان با احتساب نیشکر حدود ۲۵۰هزار میلیارد ریال است.

چنگلوایی با اشاره به عوامل موفقیت در اجرای فاز نخست این طرح گفت: عزم ملی ، حمایت همه جانبه ، همراهی مردم و همت دولت(وزارت کشاورزی و نیرو) از عوامل موفقیت اجرای گام نخست طرح ۵۵۰هزار هکتاری بوده است.
وی با بیان اینکه در اجرای فاز دوم این طرح نباید فرصت سوزی شود، بر تخصیص اعتبار لازم برای شروع فاز دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری تاکید کرد.

افزایش چهار برابری تولیدات کشاورزی طرح

معاون اجرایی موسسه جهاد نصربا اشاره به بهبود کمیت تولیدات کشاورزی در اراضی زیرکشت در گام نخست این طرح گفت: متوسط برداشت گندم در این زمین ها در سال گذشته زراعی با وجود آنکه خوزستان با خشکسالی بی سابقه رو به رو بود حدود ۳٫۵تن در هکتار بود و پیش بینی می شود در سال زارعی جاری با تداوم بارش های مناسب ، متوسط برداشت گندم در این زمین ها به ۴٫۵تن در هکتار برسد که این رقم پیش از اجرای طرح کمتر از یک تن بود.

حسن علاقه بند افزود: درآمد کشاورزان زیرپوشش طرح ،در مقایسه با پیش از اجرای طرح نوسازی و تجهیز این زمین ها ، سه تا چهار برابر شده و ارزش این اراضی به همین میزان افزایش داشته است.

به گفته وی با اجرای کامل طرح ۵۵۰هزار هکتاری ، تولیدات سالانه زراعی و باغی استان خوزستان از ۱۵٫۸ میلیون تن فعلی به ۲۵میلیون تن خواهد رسید و از این رهگذر ۳۰۰هزار فرصت شغلی جدید در بخش کشاورزی این استان ایجاد می شود.

کارشناسان بخش کشاورزی خوزستان بر این باورند که تاخیر در اجرای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری ، آهنگ توسعه کشاورزی استان که منشاء اشتغال مولد، درآمد و امنیت غذایی کشور است را کند ، روند توسعه در مناطق باقیمانده را متوقف کرده و شکاف طبقاتی را افزایش خواهد داد که این مساله می تواند به مهاجرت های بی رویه روستاییان به شهرها دامن بزند.