تاریخ انتشار خبر: 23 دی 1398 | 22:29:48
کد خبر : 8064

تکلیف گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری خوزستان مشخص نیست

معاون اجرایی موسسه جهاد نصرگفت: تکلیف گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری کشاورزی خوزستان با وجود پیگیری‌ این موسسه هنوز مشخص نیست و تاکنون گره‌های پیش رو برای شروع گام دوم و نهایی این طرح بزرگ ملی باز نشده است.

تکلیف گام دوم طرح 550هزار هکتاری خوزستان مشخص نیست

  به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛حسن علاقه بند معاون اجرایی موسسه جهاد نصراظهارکرد:وزارت نیرو تاکنون برای تخصیص آب برای شروع گام طرح ۵۵۰هزار هکتاری خوزستان با وجود درخواست سازمان برنامه و بودجه کشور اقدامی انجام نداده است.
وی تخصیص آب و سپس تامین اعتبار از سوی برنامه و بودجه را ۲ عامل بازدارنده برای شروع گام دوم این طرح بزرگ کشاورزی خوزستان بیان کرد و گفت: وزارت نیرو در نخستین مرحله از اجرای این طرح ملی، باید شبکه‌های اصلی آبرسانی را در مناطقی که در محدوده گام طرح هستند اجرا کند که این مرحله هنوز در کش و قوس اداری قرار دارد.
گام نخست طرح ۵۵۰هزار هکتاری خوزستان و ایلام معروف به سفر رهبر معظم انقلاب در سطح ۲۹۵هزار هکتار، پارسال به صورت رسمی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به بهره برداری رسید تا بخش کشاورزی خوزستان رمقی دوباره‌ بگیرد.
موسسه جهاد نصر وابسته به وزارت جهادکشاورزی که مجری گام نخست طرح ۵۵۰هزار هکتاری بوده از سال ۱۳۹۲ با تخصیص ۱٫۵میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به این طرح شتاب بخشید.
۲۲۰هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر اعتبار مورد نیاز برای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری را ۲۲۰هزار میلیارد ریال بیان کرد و افزود:تامین این اعتباراز منابع صندوق توسعه ملی یا فاینانس کشور چین قابل انجام است ولی تاکنون در این خصوص تصمیم خاصی گرفته نشده است.
وی خواستار ورود نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوع و درخواست از وزارت نیرو ، کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه برای تعیین تکلیف گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری شد.
علاقه‌بند، خواستار تعیین تکلیف گام دوم این طرح در دولت فعلی که شامل نوسازی و تجهیز ۲۵۵هزار هکتار زمین‌های باقی‌مانده است شد و افزود: به وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد کردیم امسال با تخصیص بخشی از اعتبار مورد نیاز ، کار نوسازی و تجهیز۴۰هزارهکتار راشروع کنیم ولی هنوز این پیشنهاد وارد مرحله اجرایی نشده است.
معاون اجرایی موسسه جهاد نصر با بیان اینکه بخشی مهمی از سرمایه (تجهیزات و وسایل مکانیکی)موسسه جهاد نصر درسطح خوزستان برای شروع گام دوم معطل مانده است ادامه داد: این موسسه توانایی فنی اجرای این طرح را دارد و از قبل این زیرساخت‌ها در مناطق مختلف منطقه فراهم شده است.
طبق برنامه تمرکز گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری ، در مناطق شرق و شمال شرقی ، جنوب شرقی و شمالی خوزستان است که می تواند بخش کشاورزی این مناطق را متحول کند.
با اجرای کامل این طرح علاوه بر تولید ۹میلیون تن محصولات کشاورزی ، ۳۰۰هزار فرصت شغلی ایجاد می کند و از شوری ، فرسایش و از بین رفتن عناصر اصلی خاک در خوزستان جلوگیری خواهد کرد.
طرح ۸۰۰هزار هکتاری سفر ۱۳۷۵ رهبر معظم انقلاب به خوزستان پس از انجام مطالعات به ۵۵۰هزار هکتار کاهش یافت که دلیل این کاهش کشت ۲ فصل در برخی زمین‌های کشاورزی بیان شده است.
با اجرای گام نخست این طرح در مناطق غربی و مرزی خوزستان، از مهاجرت هزاران خانوار روستایی به مناطق شهری جلوگیری شده و با ایجاد هسته‌های جمعیتی در جوار مرزها ، ضریب امنیتی در مناطق مرزی افزایش یافته است.
هم اکنون استان خوزستان با تولید سالانه ۱۶٫۲ میلیون تن محصولات کشاورزی ، باغی ، دامی ، فراورده‌های لبنی ، گوشت ،عسل و عمل آوری ۱۳۸نوع محصول از حیث تنوع و حجم تولید مقام نخست را در کشور دارد.
بر اساس چشم انداز بخش کشاورزی خوزستان در افق ۱۴۱۰ ، تولیدات کشاورزی خوزستان باید به ۳۰میلیون تن در سال برسد.این میزان در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۲٫۲میلیون تن بوده است.