تاریخ انتشار خبر: 11 شهریور 1398 | 17:54:17
کد خبر : 5984

توصیه های بهداشتی رئیس مركز بهداشت غرب اهواز در خصوص تهیه ،توزیع ومصرف نذورات در آستانه تاسوعا وعاشورای حسینی

به گزارش  خبرگزاری  زاگرس نشینان؛ مهرداد شریفی رییس مرکز بهداشت غرب اهواز باتوجه به فرارسیدن محرم وایام تاسوعا و عاشورای حسینی، ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سرور آزادگان جهان، از شهروندان خواست برای تامین سلامت خود، اطرافیان و محیط زیست به نکاتی در مورد تهیه ، توزیع و مصرف نذورات توجه داشته باشند. رییس مرکز […]

به گزارش  خبرگزاری  زاگرس نشینان؛ مهرداد شریفی رییس مرکز بهداشت غرب اهواز باتوجه به فرارسیدن محرم وایام تاسوعا و عاشورای حسینی، ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سرور آزادگان جهان، از شهروندان خواست برای تامین سلامت خود، اطرافیان و محیط زیست به نکاتی در مورد تهیه ، توزیع و مصرف نذورات توجه داشته باشند.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز به افراد مشارکت کننده در توزیع آب ، چای ، شربت و غذا توصیه کرد: به منظور تامین سلامت سوگواران، رعایت بهداشت فردی را مد نظر قرار دهند.

شریفی، تصریح کرد: توزیع آب ، شربت یا شیر از طریق ظروف شیردار با لیوان شخصی یا یکبار مصرف انجام شود و از توزیع در ظروف روباز و با استفاده از لیوان مشترک،  خودداری شود .

وی از شهروندان خواست: از قرار دادن غذای پخته شده در مدت زمان طولانی در دمای محیط خودداری شود و جهت  جلوگیری از آلودگی یا رشد باکتری  در مواد غذایی، زمان آماده شدن غذا تا سرو آن ، به حداقل  رسانده شود( حداکثر ۲ ساعت) و تاکید کرد: در صورت الزام به نگهداری غذا بیشتر از دو ساعت، باید مواد غذایی پخته شده، در دمای زیر ۴ درجه سانتی گراد یا  بالای ۶۳ درجه سانتی گراد  نگهداری شود  . وی همچنین مصرف  لیمو ترش را به همراه غذا توصیه کرد. و افزود: حتی الامکان  از مصرف سبزی و کاهو خودداری و در صورت استفاده از سبزی جهت خوردن یا تهیه سالاد نسبت به سالم سازی و ضد عفونی آن اقدام شود.

ایشان در ادامه تاکید کرد: به منظور حفظ محیط زیست در صورت امکان، توزیع  نذورات در ظرف های یکبار مصرف انجام نشود. وی گفت: در این صورت می توان  از مردم خواست که برای دریافت غذا و سایر نذورات، ظرف همراه خود داشته باشند.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز ، توضیحاتی هم در مورد ظروف یکبار مصرف داشت . وی گفت: ظروف یکبار مصرف موجود ، به دو گروه ظروف یکبار مصرف غیرمقاوم به حرارت و ظروف یکبار مصرف مقاوم به حرارت تقسیم می شوند. ظروف یکبار مصرف غیرمقاوم به حرارت به شکل ظروف شفاف و نیمه شفاف هنگام تماس با آب جوش و مواد غذایی داغ با آزاد سازی مواد مضر و انتقال آن به مواد غذایی یا آب می تواند سلامت مصرف کنندگان را در مصارف طولانی مدت به خطر اندازد .

وی همچنین  افزود: شستشو و گندزدایی مستمر ظروف چندبار مصرف که برای توزیع آب، چای و مواد غذایی استفاده می شود، لازم و ضروری است. وی خاطر نشان کرد:  در صورت استفاده از ظروف یکبار مصرف برای توزیع چای و مواد غذایی گرم ، باید از ظروف یکبار مصرف مناسب و ترجیحا گیاهی و  سلولزی استفاده کرد. شریفی تاکید  کرد:  استفاده از ظروف یکبار مصرف پلی استایرینی ( ظروف شفاف)برای موادغذایی و نوشیدنی گرم و داغ (بالای۶۵درجه سانتی گراد )مناسب نیست.

 رییس مرکز بهداشت غرب اهواز همچنین از مردم خواست به نکات زیر توجه داشته باشند:

۱ -از سالم بودن مواد غذایی اولیه اطمینان حاصل شود و ترجیحا از مواد غذایی بسته بندی شده مجاز ، محل های مورد تایید و بهداشتی خریداری و  استفاده گردد. همچنین از فرآورده های دامی با کشتار مجاز یا بسته بندی شده استفاده شود .

۲- در پخت غذا از نمکهای بسته بندی ید دار تصفیه شده دارای مجوز ساخت از سازمان غذا ودارو استفاده شود. در تهیه غذا از روغن های دارای مجوز ساخت ازسازمان غذا و دارو با ترانس پایین استفاده شود .

۳-عوامل بیماریزای خطرناک بطور گسترده ای در خاک ، آب وجود دارند و می تواند بر روی دست حمل و به مواد غذایی منتقل شوند و باید همواره قبل از صرف غذا ، تماس با فرد بیمار ، قبل و بعد از آماده کردن غذا ، بعد از تماس با مواد غذایی خام ، دستها  با آب و صابون شستشو شود.

۴-از مصرف سیگار و قلیان در محلهای برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم خودداری گردد .

۵-ازروبوسی ، دست دادن و در آغوش گرفتن افراد دارای علائم تنفسی  خودداری شود .از فردی که دارای علائم تنفسی مانند سرفه و عطسه است ترجیحا ۱ تا ۲ متر فاصله در غیر اینصورت از ماسک برای صورت استفاده گردد .

۶ – ماسک های کاغذی معمولی و دستمال نمی تواند جلوی ذرات ریزگرد و غبار به سیستم تنفسی  را بگیرد،اما ماسک های فیلتر دار از نوع FFP2 موجود در داروخانه ها میتواند کمک کننده باشد .

۷-مصرف لبنیات غیر پاستوریزه می تواند علل بیماریهای گوارشی و بیماریهایی مانند تب مالت باشد . بنابراین قبل از استفاده از شیرهای محلی ، اطمینان حاصل شود که به مدت ۲۰ دقیقه جوشانده شده است. پیشنهاد می شود : از شیر و ماست پاستوریزه استفاده و به تاریخ انقضای مواد لبنی دقت شود .

۸ – بیشترین و ضروری ترین ماده ای که انسان مصرف می کند آب است ، نوشیدن آب غیر بهداشتی یکی از عوامل اصلی بیماریهای روده ای است . لازم است از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی یا بطری های بسته بندی دارای مجوزهای بهداشتی استفاده شود .

۹- از مصرف یخ هایی که در شرایط غیر بهداشتی  و روی زمین نگهداری یا خرد شوند ، خودداری شود . از اینگونه یخ ها جهت تهیه انواع شربت و نوشیدنی ها  دیگر استفاده نشود .

۱۰- در صورت مشاهده هرگونه علایم گوارشی چون اسهال و استفراغ ، فرد مبتلا  به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی انتقال داده شود.

شریفی در پایان تاکید کرد: لازم است پسماند غذا و نذورات به صورت بهداشتی جمع آوری، انتقال و دفع شود . بویژه در کنار هر مکان مذهبی از جمله تکایا و هیئت های مذهبی  سطل یا کیسه جهت جمع آوری مرتب ظروف و لیوانهای یکبار مصرف گذاشته شود . استفاده از ظروف یکبار مصرف و رها کردن آنها در اطراف محلهای برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم، عاملی برای تشدید مشکلات زیست ‌محیطی، آبگرفتگی‌ها و نازیباشدن چهره ی شهر است.

وی،  سامانه ۱۹۰   و یا شماره تلفن های ۳۵-۳۳۹۱۴۲۲۳ داخلی ۱۱۱و۱۱۲ واحد بهداشت محیط غرب اهواز را جهت گزارش و رسیدگی به مشکلات بهداشتی مشاهده شده اعلام کرد.