تاریخ انتشار خبر: 29 آبان 1400 | 22:43:30
کد خبر : 11369
یادداشتی از سیدعابدین موسوی فعال فرهنگی-اجتماعی:

تفکر بسیجی ،مدیریت جهادی نیاز امروز جامعه ؛ تحقق دولت انقلابی نیازمند مدیرانی باتفکر وبینش بسیجی وداشتن روحیه مدیریت جهادی است.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛سیدعابدین موسوی فعال فرهنگی -اجتماعی در یادداشتی باعنوان:تفکر بسیجی ،مدیریت جهادی نیاز امروز جامعه؛تحقق دولت انقلابی نیازمند مدیرانی باتفکر وبینش بسیجی وداشتن روحیه مدیریت جهادی است. برنامه های هفته بسیج سال۱۴۰۰با محوریت خدمت به مردم آغاز شده است و در این راستا هفته بسیج امسال با شعار «بسیج پاره تن مردم» […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛سیدعابدین موسوی فعال فرهنگی -اجتماعی در یادداشتی باعنوان:تفکر بسیجی ،مدیریت جهادی نیاز امروز جامعه؛تحقق دولت انقلابی نیازمند مدیرانی باتفکر وبینش بسیجی وداشتن روحیه مدیریت جهادی است.

برنامه های هفته بسیج سال۱۴۰۰با محوریت خدمت به مردم آغاز شده است و در این راستا هفته بسیج امسال با شعار «بسیج پاره تن مردم» نامگذاری شده است . به همین مناسبت یادداشتی دراین زمینه تقدیم می گردد .

انديشه ، فرهنگ وتفکر، اساس وبنیان هرجامعه ای را تشکيل مي دهند و تفاوت جوامع بشري به تفاوت در انديشه، نگرش و فرهنگ آنها باز مي گردد. نشان جامعه سالم، انديشه متعالي و فرهنگ سالم و علامت جامعه بيمار و منحط، انديشه راکد و فرهنگ آشفته و بيمار است.

بسیج یک تفکر ویک اندیشه است اگر بخواهیم مفهوم بسیج و بسیجی را در ادبیات انقلاب اسلامی جستجو کنیم، چاره ای جز رجوع به بیان مراد حضرت امام (ره) از بسیج و بسیجی نداریم.

در اندیشه امام(ره) بسيج نهادي است اجتماعي با ابعاد متعدد. در اين نگرش بسيج ديگر صرفاً سازماني نظامي نيست که فقط در زمان جنگ و براي دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد، بلکه نهادي است وسيع که پاسخگوي نيازهاي اساسي و حياتي جامعه می باشد اين نيازها ممکن است اقتصادي، سياسي، فرهنگي و يا نظامي باشند.

بسيج از لحاظ لغوي از عناصر «اراده»، «آگاهي»، «سامان بخشي» شکل گرفته است از لحاظ مفهومي اندیشه وتفکر عملي است.

بستر و کارمايه اصلي بسيج، انديشه و تفکر و فرهنگ بسيجي است. انديشه و تفکر بسيجي نيز محصول عقل انسان آزاد و عامل شکوفايي آن است اندیشه وتفکر بسیجی داراي ويژگي هاي چند، مانند خداگونه انديشي، اتکا بر فطرت سليم انساني، عقلايي و منطقي بودن، واقعيت نگري، آرمان گرايي، ولايت مداري، ايمان پذيري، علم باوري، متعهد بودن، تخصص گرايي، وحدت گرايي و وفاق و دریک جمله خدمت به خلق خداست یاری رساندن به دیگران وکمک به نظام ومردم است.

درکنار تفکر وبینش بسیجی مسئله دیگری که به آن خواهم پرداخت مدیریت جهادی است امروزه یکی از مسائل مهم کشور ما بحث‌ مدیریت جهادی و انتخاب مدیران با روحیه جهادی‌ است.‌ مدیریت جهادی چیست و مشخصات آن کدام است؟‌ کشور ما چقدر به این مدیریت نیاز دارد؟ البته همیشه این نیاز بوده، ولی در شرایطی که انواع تحریم‌ها و توطئه‌های مختلف علیه ما وجود دارد، قاعدتاً بیش از هر زمان دیگری ما در کشور به مدیریت جهادی نیاز داریم.

کار و مدیریت جهادی همواره مورد تأکید فراوان مقام معظم رهبری بوده و هست. در واقع مدیریت جهادی در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب، نه یک شعار که هویت اصلی مدیریت نظام اسلامی است.

در واقع مدیریت جهادی و کار جهادی‌ از شاخصه‌های مسئولیت در نظام اسلامی است که می‌بایست در انتخاب مدیران این شاخصه مورد توجه ویژه قرار گیرد ودرواقع اعتقاد بنده براین است با داشتن تفکر وبینش بسیجی وروحیه جهادی می توان این کشور رامدیریت کرد وبرمشکلات فائق شد مقام معظم رهبری در بیانات خود در جلسه تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در تاریخ ۲۰ اسفند سال۹۲ فرمودند «با حرکت عادی نمی‌شود پیش رفت.

با حرکت عادی و احیاناً خواب‌آلوده و بی‌حساسیت نمی‌شود کارهای بزرگ را انجام داد. یک همت‌ جهادی لازم است. تحرک‌ جهادی و مدیریت‌ جهادی برای این کارها لازم است. باید حرکتی که می‌شود هم علمی باشد، هم پرقدرت باشد، هم با برنامه باشد و هم مجاهدانه باشد».

ایشان همچنین در جایی دیگر می‌فرمایند «کار جهادی یعنی از موانع عبور کردن، موانع کوچک را بزرگ ندیدن، آرمان‌ها را فراموش نکردن، جهت را فراموش نکردن، شوق به کار؛ این کار جهادی است.

کار را باید جهادی انجام داد تا ان‌شاء‌الله خدمت به‌خوبی انجام بگیرد».

بنابراین می‌توان با محوریت مدیریت جهادی که امام(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی بر آن تأکید دارند، مشکلات مختلف کشور را یکی پس از دیگری حل کرد. ویژگی های مدیر جهادی با تفکر بسیجی ایمان، اخلاص، آرمانگرایی، احساس مسئولیت و انگیزه خدمت می باشد در مدیر یت جهادی، رفتارهایی مانند وظیفه محوری، مجاهدت، رهبری، آمادگی و اخلاق مداری ازدیگر شرایط می باشد .

درواقع مدل مدیریتی مورد اشاره مدل مدیریتی جهادی مبتنی براندیشه بسیجی می باشد امروز بیش از هر زمان دیگری کشور نیازمند تفکر و روحیه بسیجی و مدیریت جهادی است و مسئولینی باید انتخاب شوند که بسیجی و جهادی و از مکتب شهید سلیمانی باشند .

من الله توفیق