تاریخ انتشار خبر: 29 بهمن 1400 | 21:52:42
کد خبر : 12211
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد

تخصیص آب فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری / نیاز خوزستان به ۵۰ هزار تراکتور

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان گفت: فاز یک این طرح اجرا شده و تخصیص آب فاز دوم که ۲۳۰ هزار هکتار است نیز طی دو سه ماه گذشته و پس از پیگیری های طولانی با موافقت وزارت نیرو انجام شد. خدارحم امیری زاده در […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان گفت: فاز یک این طرح اجرا شده و تخصیص آب فاز دوم که ۲۳۰ هزار هکتار است نیز طی دو سه ماه گذشته و پس از پیگیری های طولانی با موافقت وزارت نیرو انجام شد.

خدارحم امیری زاده در نشست خبری در حاشیه نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی که امروز ۲۹ بهمن ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: این نمایشگاه هرساله در استان برپا می شد و سال قبل به دلیل شیوع کرونا این اتفاق نیفتاد اما امسال با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی برگزار شد و هم بازدیدکنندگان و هم مسوولان همه اذعان دارند این نمایشگاه یکی از بهترین نمایشگاه هایی است که در کشور بر پا شده است.

 وی با تاکید بر اینکه برپایی این نمایشگاه ها در کشور ضروری است، افزود: با پیشرفت علم و فناوری و با استفاده از شرکت های دانش بنیان و تعهد تولیدکنندگان داخل کشور امروز شاهد تنوع گسترده از ادوات و ماشین الات کشاورزی در کشور هستیم که باعث افتخار است؛ این صنعت در گذشته به صورت ۱۰۰ درصدی به خارج وابسته بوده اما الان خودکفا شده و جوابگوی نیاز داخل است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: فعالین در این حوزه، سربازان اقتصادی و فرماندهان نبرد اقتصادی با استکبار جهانی برای تامین امنیت غذایی هستند و در این بین نیز تولیدکنندگان در خط مقدم قرار دارند و با وجود شرایط و تحریم های ظالمانه و شرایط کرونایی این تولیدات روز به روز پیشرفته تر می شوند.

تولید ماشین آلات کشاورزی، نیازمند کیفی تر شدن است

امیری زاده بیان کرد: برپایی نمایشگاه ها و حضور تولیدکنندگانی که در این شرایط سخت تولید خود را ادامه داده اند، کاری بزرگ است. البته برخی از این تولیدکنندگان از نظر کیفیت هنوز جای کار دارند.

وی تصریح کرد: حضور ۸۵ تولید کننده در این نمایشگاه از سراسر کشور، تقریبا کم نظیر است. ما باید از این کار پشتیبانی کنیم. نگران صنعت کشاورزی هستیم و ای کاش این صنعت پایاپای صنعت خودرو پیش می رفت.

خوزستان به ۵۰ هزار دستگاه تراکتور نیاز دارد

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به نیاز کشور در میزان تراکتور گفت: نیاز ما در کشور بیش از یک میلیون دستگاه تراکتور است و تولید آن ۵۳۰ هزار دستگاه است؛ در خوزستان حدود ۱۹ هزار دستگاه تراکتور داریم که نیاز استان بیش از ۵۰ هزار دستگاه است. در این راستا پیگیر احداث خط تولید تراکتور با کیفیت در خوزستان هستیم زیرا این موضوع در استان ضرورت زیادی دارد.

امیری زاده ادامه داد: زمانی که کشاورزان پول می دهند و ادوات کشاورزی می خرند انتظار دارند که از کیفیت لازم برخوردار باشد. به همین دلیل کیفیت بسیار مهم است و باید در این زمینه دقت بالایی شود.

وی تصریح کرد: طی دو سال گذشته در خوزستان، یک انقلاب در بحث میکانیزاسیون شده است؛ تولید استان ۱۷.۸ میلیون تن بوده است و رتبه نخست تولیدات کشاورزی را در کشور دارد. همچنین حدود ۱۴ درصد از تولیدات کشاورزی کشور به ویژه در زمینه کالاهای اساسی در خوزستان تولید می شود .بنابرین خوزستان قطب کشاورزی کشور است و در تامین امنیت غذایی کشور بسیار موثر است.

جذب ادوات مهم کشاورزی در دو سال گذشته در خوزستان بینظیر بوده است

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: از دو سال گذشته تا کنون بیش از ۲هزار و ۶۷۷ دسنگاه تراکتور و بیش از ۹۰ دستگاه کمباین و ۳ هزار و ۲۱۱ دستگاه از ادوات مورد نیاز و استراتژیک کشاورزی جذب شده است که در تاریخ کشاورزی استان بی نظیر بوده است.

امیری زاده بیان کرد: کمترین استانی با ویژگی های خوزستان پیدا می شود که در ۴ فصل در طول سال عملیات کاشت، داشت و برداشت در آن انجام شود. پتانسیل فراوانی در استان وجود دارد و چون ظرفیت تولید در خوزستان بالا است، به همین دلیل نیاز است ادوات و ماشین الات کشاورزی وجود داشته باشد.

 وی گفت: اگر امروز خوزستان رتبه نخست تولید را دارد، به دلیل همین ادوات کشاورزی است. برخی از محصولات، ۱۰۰ درصد به صورت مکانیزه کشت می شود. تا زمانی که در تولید محصولات مکانیزاسیون به صورت کامل وجود نداشته نشود، محصول کشاورزی به آن صورتی که باید، تجاری و اقتصادی نمی شوند.

امیری زاده با بیان اینکه بیشتر ادوات مورد استفاده در کشاورزی خوزستان در بحث زراعت است، گفت: در این زمینه از تولید کنندگان انتظار داریم همانگونه که در بخش زراعت از نظر کمی به نقطه ای مطلوب رسیده ایم از نظر کیفی نیز به این نقطه برسیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار کرد: ورود میکانیزاسیون و فناوری به کشاورزی باعث کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف آب می شود و در بحث افزایش تولید و بهره وری در زارعت، ماشین الات همیشه نقشی اساسی دارند.

لزوم هدفمند شدن کشاورزی

امیری زاده گفت: در بخش کشاورزی، تحولاتی از قبیل الگوی کشت و کشت قراردادی رخ داده است و برای رسیدن به یک کشاورزی خوب باید کشاورزی، هدفدار و هدفمند شود و نیاز به برنامه محور و اقتصاد محور بودن آن است.

وی ادامه داد: اگر به این سمت برویم در پایداری امنیت غذایی کمک کرده ایم. در غیر این صورت کشاورزی ما پایدار نخواهد بود و شکننده خواهد شد. پس حتما باید برنامه ریزی کنیم و مکانیزاسیون نیز یک بستر خوب برای پایداری کشاورزی است و باید توجهمان به مکانیزاسیون بیش از پیش باشد و از تولید کنندگان در این حوزه حمایت کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: انتظار داریم کارشناسان و صاحب نظران حتما از این نمایشگاه دیدن و ادوات مورد نیاز خود را انتخاب کنند. در این بین، تولیدکنندگان نیز در زمانی که بازار مناسبی وجود داشته باشد برای تولید دلگرم تر می شوند.

تخصیص آب فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری انجام شد

امیری زاده در خصوص طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان اظهار کرد: این طرح، بزرگترین طرح کشاورزی تاریخ کشور محسوب می شود و هدیه مقام معظم رهبری به خوزستان و بلکه کشور است؛ فاز یک این طرح اجرا شده و تخصیص آب فاز دوم آن که ۲۳۰ هزار هکتار است نیز طی دوسه ماه گذشته و پس از پیگیری های طولانی با موافقت وزارت نیرو انجام شد.

وی ادامه داد: مبلغ ۱۴۰ میلیارد تومان برای اجرای مطالعات فاز دوم این طرح اختصاص یافته است. باید برای سال  ۱۴۰۱ یک اعتباری برای شروع فاز دوم این طرح گذاشته شود و با توجه به بودجه سال ۱۴۰۱ پیشنهاد دادیم که به صورت فاینانس داخلی و خارجی انجام شود و پیگیر آن هستیم که در بودجه ۱۴۰۱ برای این موضوع تامین اعتبار صورت بگیرد.