تاریخ انتشار خبر: 7 آبان 1398 | 23:11:23
کد خبر : 6995

تازه‌ترین اخبار از سیلاب|تداوم بارش‌های سیل‌آسا در ‌خوزستان / اخطاریه هواشناسی به مردم

مدیرکل سازمان هواشناسی استان خوزستان گفت: در بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی با گذر موج ضعیفی طی اواسط امروز(۷ آبان) تا اواخر فردا چهارشنبه(۸ آبان) در برخی نقاط استان رگبار و رعد و برق و تندباد لحظه‌ای پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛روز گذشته بنا به گفته مدیرکل سازمان هواشناسی خوزستان به دلیل تشکیل هم‌رفت ناگهانی در جنوب غرب اهواز بارش‌های شدیدی در استان خوزستان به ویژه کلانشهر اهواز رخ داد.

شدت بارش‌ها به همراه باد و طوفان به حدی بود که سبب قطعی برق و آبگرفتگی اغلب مناطق اهواز شد و ‌به دستور مدیرکل مدیریت ‌بحران استانداری خوزستان تمام دستگاه‌های امدادی، عملیاتی، بهداشتی و درمانی جهت ارائه خدمات به شهروندان در حالت آماده باش قرار گرفتند.‌

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان امروز ضمن ‌بازدید از نقاط آب گرفته‌ بعد از بارش‌ها، خواستار پاسخگویی مسئولان شهرداری و آبفا شد.

البته آبگرفتگی تنها معضل ایجاد شده بعد از بارش‌ها در اهواز نبود، بلکه مجددا داستان تکراری تنگی نفس مردم و راهی شدن آنها به بیمارستان‌ها سبب زمین‌گیر شدن اغلب شهروندان شد.

بر‌اساس اطلاعیه روابط عمومی علوم پزشکی اهواز در بارش‌های روز گذشته در مجموع چهار هزار و ۴۸۱ بیمار با مشکلات تنفسی به مراکز درمانی اهواز و دیگر شهرستان‌های تابعه این دانشگاه مراجعه کردند. از مجموع این بیماران، چهار هزار و ۳۲۱ نفر به صورت سرپایی، درمان و ۱۶۰ بیمار نیز بستری شدند.

محمد سبزه‌زاری در زمینه آخرین وضعیت جوی استان خوزستان اظهار داشت: در بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی با گذر موج ضعیفی طی اواسط امروز(۷ آبان) تا اواخر فردا چهارشنبه(۸ آبان) در برخی نقاط  استان رگبار و رعد و برق و تندباد لحظه‌ای پیش‌بینی می‌شود.

وی بیان کرد: سلام آمار بارندگی ۲۴ ساعت گذشته در تاریخ هفتم آبان ماه در شهرستان‌های ایذه ۲۲٫۷ میلی‌متر، مال آقا ۲۹ میلی‌متر، شیوند ۲۸ میلی‌متر، قلعه تل  ۲۵ میلی‌متر، سوسن ۸ میلی‌متر، صیدون ۶ میلی‌مترو امام‌زاده عبدالله ۴ میلی‌متر است.

مدیرکل سازمان هواشناسی استان خوزستان درباره روزهای پایان هفته جاری، گفت: از روز پنجشنبه(۹ آبان ماه) تا اوایل هفته آینده جو پایداری  در استان پیش‌بینی می‌شود.

وی درباره‌ پیش‌بینی انحراف از نرمال بارش ۴ هفته آینده کشور از ۶ آبان تا ۳ آذر سال جاری، ادامه داد: در هفته دوم از ۱۳ تا ۱۹ آبان بارش‌ها در استان‌های ساحلی دریای خزر به ویژه نیمه غربی آن، استان‌های واقع بر البرز مرکزی و غربی و شمال غرب کشور بیشتر از نرمال است و در سایر مناطق کشور در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود.

سبزه‌زاری گفت: در هفته سوم ۲۰ تا ۲۶ آبان بارش‌ها فراگیر بوده و به ویژه در نیمه غربی بیش از نرمال است، بارش در زاگرس مرکزی از جمله حوضه آبریز کارون بزرگ نسبتا سنگین است.

مدیرکل سازمان هواشناسی استان خوزستان ادامه داد: میانگین بارش کشور در هفته چهارم ۲۷ آبان تا ۳ آذر بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود. انتظار بر این است که ۱۰ روز پایانی آبان همراه با بارش‌های نسبتا سنگین به ویژه در نواحی زاگرس مرکزی باشد.

سبزه‌زاری خاطرنشان کرد: در شبانه‌‌روز گذشته دهدز با ۱۰ درجه سانتی‌گراد و آغاجاری با ۳۴ درجه سانتی‌گراد به‌‌‌ترتیب خنک‌ترین و گرم‌ترین نقاط استان بوده‌اند و نوسانات دمای هوای اهواز بین ۱۸٫۶ و ۳۳٫۴ درجه سانتی‌گراد بوده است.