تاریخ انتشار خبر: 22 آبان 1399 | 21:55:39
کد خبر : 9475
یادداشتی از سیدشکرخداموسوی:

تاثیرات پیروزی بایدن بر روابط ایران و آمریکا

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ سیدشکرخدا موسوی نماینده سابق  حوزه انتخابیه اهواز وحومه در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی باعنوان:  تاثیرات پیروزی بایدن بر روابط ایران و آمریکا بایدن در این چند ماه اخیر و در کوران تبلیغات انتخابات اعلام کرده است که به برجام بر می‌گردد. مشاورانش نیز می‌گویند دولت بایدن به برجام باز […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ سیدشکرخدا موسوی نماینده سابق  حوزه انتخابیه اهواز وحومه در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی باعنوان:  تاثیرات پیروزی بایدن بر روابط ایران و آمریکا

بایدن در این چند ماه اخیر و در کوران تبلیغات انتخابات اعلام کرده است که به برجام بر می‌گردد. مشاورانش نیز می‌گویند دولت بایدن به برجام باز می‌گردد. اما حتماً بایدن شرط و شروطی دارد، برجام توسط دولت اوباماـ بایدن امضا شد و به عنوان یک سند افتخارآمیز آن را تلقی کردند اما توسط ترامپ به عنوان یک سند بد لغو گردید.
وقتی پارامتر‌های مختلف را که کنار هم می‌گذاریم به نظر می‌رسد که بازگشت به برجام توسط دولت جدید آمریکا باید اتفاق بیفتد.
یک مسئله مهم این است که اگر بازگشت با شرط و شروط باشد که ایران هیچ شرطی را نمی‌پذیرد و این موضوع را اعلام کرده است چون ایران حسن نیت خودرا به ۵+۱ نشان داد.
مسئله دوم این است که تحریم‌ها و فشار حداکثری که دولت ترامپ به ملت ایران وارد کرد را چگونه می‌توان برداشت؟ چرا که برخی از این تحریم‌ها زیر چتر قانون ضد تروریسم قرار گرفته است و برای لغو این تحریم‌ها باید کنگره نظر بدهد. ظاهراً با توجه به انتخابات آمریکا که سنای آمریکا دست جمهوری‌خواهان خواهد ماند قطعاً لغو این تحریم‌ها کار ساده‌ای نخواهد بود. اما به هر حال این مشکل دولت آمریکاست.

ولی آنچه مسلم است فضایی بهتر از گذشته ایجاد خواهد شد. رقبای منطقه‌ای ایران مثل عربستان، اسرائیل و امارات چند روزی است ماتم و عزا گرفته‌اند، و این نشان می‌دهد که آن‌ها هم فضا را به سود خود نمی‌دانند.
مقامات رژیم صهیونیستی نگران بازگشت بایدن به برجام هستند. بالاخره بخشی از تیم مذاکرات برجام یا در دولت بایدن پست می‌گیرند و یا پشت صحنه به عنوان مشاور فعالیت می‌کنند. ضمن این‌که شخص اوباما هم حتماً به دولت مشورت خواهد داد. به ویژه این‌که در انتخابات بسیار فعال بود، شاید فعال‌ترین چهره شاخص دموکرات‌ها اوباما بود و برای پیروزی بایدن خیلی تلاش نمود.
خوب به‌یاد داریم که با توافق برجام تحریم‌های اروپایی و سازمان ملل برداشته شد، اما با خروج ترامپ از توافق و فشار تحریم‌های آمریکا علیه ایران، عملاً اروپایی‌ها و دیگر کشور‌های جهان نتوانستند با ایران همکاری کنند.
بایدن حداقل می‌تواند فشار به کشور‌های اروپایی و دیگر کشور‌های جهان برای عدم همکاری با ایران را متوقف کند و در واقع تحریم‌های ترامپ را در عمل به اجرا در نیاورد. هم‌زمان تلاش‌ها را برای بازگشت به برجام آغاز کند. اگر دولت بایدن این کار را انجام دهد نشان می‌دهد حسن نیت دارد.

از سویی دیگر اپوزیسیون نظام جمهوری اسلامی درخارج از کشور با شکست ترامپ دچار ترس و اضطراب و یأس شده‌اند. آن‌ها تصور می‌کردند ترامپ چهار سال دیگر رییس جمهور خواهد بود و فشار‌ها به نظام جمهوری اسلامی را حفظ و حتی افزایش خواهد داد.
آن‌ها مطمئن بودند که نظام حاکم بر ایران زیر بار فشار سیاسی ترامپ نخواهد رفت.
و در نتیجه تصور می‌کردند کار نظام جمهوری اسلامی ایران بشدت دچار مشکل خواهد شد.
اما با توجه به اتفاقات انتخابات آمریکا، با آمدن بایدن سیاست‌ها طور دیگری اجرا می‌شود و پیروزی بایدن اپوزیسیون ایران را نگران کرده است.
ضمن این‌که در دورران ریاست جمهوری بایدن دیگر اینطور نیست که عربستان میلیارد‌ها دلار سلاح بخرد و آمریکا هم بی‌قید و شرط از این کشور حمایت کند. بایدن در رالی انتخاباتی‌اش اعلام کرد که عربستان باید ابعاد پرونده خاشقچی را روشن کند، ضمن این‌که دموکرات‌های آمریکا ارتباطاتی با نایف ولیعهد پیشین سعودی داشتند. دموکرات‌ها اقدامات عربستان علیه خود را هم فراموش نمی‌کنند، عربستان پول‌های زیای برای موفقیت ترامپ هزینه کرده است؛ بنابراین به نظر نمی‌رسد عربستان وضعیت خوشایند دوران ترامپ را در دوره بایدن هم نداشته باشد. البته این به معنای آن نیست که بایدن روابط تیره و تاری با عربستان خواهد داشت. دموکرات‌ها قطعاً دنبال منافع آمریکا خواهند بود، اما بالاخره حساسیت‌هایی وجود دارد، که اگر بخواهند با ایران کار کنند باید سیاست اعتدالی در پیش بگیرند مانند زمان اوباما که اعراب خلیج فارس آمریکا را تحریک به اقدام علیه ایران می‌کردند و اوباما تاکید داشت که شما همسایه هستید و باید مشکلاتتان را خودتان حل کنید.
بنابراین اپوزیبسیون نظام و کشور‌های مخالف و رقیب ایران در منطقه با شکست ترامپ شرایط بهتری پیدا نخواهند کرد و احتمالاً از قدرت و توانایی‌شان علیه ایران نیز بشدت کاسته شود.
بدون شک با حضور بایدن ائتلاف نظامی منطقه‌ای علیه ایران تشکیل نخواهد شد.
چون ترامپ دشمن شماره یک ایران بود، کشور‌های عرب منطقه به خاطر این‌که به شدت وابسته به دولت ترامپ بودند نمی‌توانستند در جهت مخالف سیاست آمریکا و ترامپ حرکت کنند. اما اگر بایدن سیاست اوباما را دنبال کند، عربستان و متحدان منطقه‌ای‌اش را ناامید خواهد کرد، این وضعیت باعث می‌شود که این کشور‌ها از وضعیت تهاجمی علیه ایران خارج شوند و به سمت گفتگو و تعدیل روابط با ایران حرکت کنند.
همچنین اگر آمریکا آمادگی داشته باشد به برجام برگردد با همین دولت روحانی هم می‌تواند شروع کند. مذاکره با ایران، مذاکره با حاکمیت است. سیاست خارجی در بحث کلان با هدایت رهبری است و دولت هم اجرا می‌کند. البته ممکن است اگر مذاکراتی شروع شود در این دولت تمام نشود، اما این‌طور نیست که آمریکا بخواهد به برجام بازگردد و ایران بگوید منتظر باشید تا در ایران انتخابات برگزار شود و بعد مذاکره کنیم.