تاریخ انتشار خبر: 24 خرداد 1397 | 22:14:17
کد خبر : 2726
یادداشتی از مجیدکیوانی:

بی توجهی شورای شهر به احیای میراث فرهنگی و گردشگری اهواز

به گزارش زاگرس نشینان؛در ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ به دعوت  مدیر انجمن سفیران گردشگری اهواز بازدیدی از حسینیه تاریخی عامری در محله اهواز قدیم داشتم. در این بازدید بجز دیدن تاسف بار و ابراز اندوه بسیار بابت فراموشی و بی توجهی به این اثر مذهبی در شهر اهواز  توسط مسئولین مربوطه دیروز و امروز و تخریب […]

به گزارش زاگرس نشینان؛در ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ به دعوت  مدیر انجمن سفیران گردشگری اهواز بازدیدی از حسینیه تاریخی عامری در محله اهواز قدیم داشتم.

در این بازدید بجز دیدن تاسف بار و ابراز اندوه بسیار بابت فراموشی و بی توجهی به این اثر مذهبی در شهر اهواز  توسط مسئولین مربوطه دیروز و امروز و تخریب تدریجی بافت های قدیمی این بنا و عدم پاکیزگی در فضای اندرونی و بیرونی ان ماحصلی برای بازدیدکنندگانش بهمراه نداشت.

در ادامه این بازدید جهت خالی نبودن عریضه، شاهد شنیدن نظریات غیر کارشناسی برخی از افراد خاص در این حوزه بودیم و یکی از این دوستان اظهار داشتند؛ حمایت از این ابنیه های تاریخی، تقویت صنایع دستی و توسعه صنعت گردشگری بیشتر بر عهده سازمان های مردم نهاد می باشد!

جهت یاد اوری ان مشاور بزرگوار بگویم: رسالت اصلی سمن ها انتقال مشکلات، پیشنهادات و پیگیری مطالبات مدنی جامعه به دولت هاست و ماهیت نخست انان بیشتر اگاهی رسانی و فرهنگ سازی به گروه های مختلف شهروندی و حاکمیتی بوده تا ورود به اجرای پروژه های عمرانی است.

در انتهای این بازدید به ناگاه شاهد بودیم که مسئولین مربوطه فقط سخن گفتند و رفتند و دریغ از شنیدن پاسخ منتقدین و فعالین این حوزه همیشه مظلوم.

هر چند بر این جماعت اهل گفتار خرده ای نیست، چون رسالت آنان فقط سخن گفتن است و بس!

با توجه به مسئولین انجمنی و با رعایت حقوق شهروندی نیازمند این این است تا با طرح چند پرسش و پیشنهاد به سخنان ان مسئول مدیریت شهری مواردی را یاد اوری کرده باشم.

این نماینده شورای شهر اهواز بیان نمود؛ در اینده ای نزدیک با تشکیل کمیته ای و با دعوت از فعالین این حوزه در جلسه ای در حضور شهردار و دیگر اعضای شورای شهر برای ارائه طرح و بررسی این موضوعات و پیگیری احیا بناها تاریخی شهر اقدام خواهند کرد!

از شما عضو گران سنگ شورای شهر اهواز سه پرسش کلی دارم:

۱. چرا شما بعنوان یک شهروند اهوازی و نیز در جایگاه نمایندگی مردم این شهر طبق ایین نامه ها و وظایف فرهنگی و اجتماعی شورای شهر و شهرداری ها تا امروز در صدد احیا و مرمت حداقلی  ۴۰ اثر ثبت شده میراث فرهنگی اهواز نبوده اید؟

۲. چرا شما و دیگر دوستانتان همیشه مجموعه و مدیریت دیروز و امروز فرهنگی و اجتماعی شهرداری را در عدم حمایت از پاسداری  میراث فرهنگی، تقویت و راه اندازی بازارچه های صنایع دستی و توسعه صنعت گردشگری اهواز مقصر نمی بینید؟

۳. چرا شما و دیگر اعضای دیروز و امروز شورای شهر اهواز نسبت به  نگهداری از میراث های ارزشمند فرهنگی و اجتماعی کلان شهر اهواز بی توجهی غیر قابل توجیه داشته و در این مدت طولانی به همه کسانی به شما ها رای داده اند حاضر به پاسخگویی نبوده اید؟

در پایان پنج پیشنهاد راهبردی به شما و دیگر دوستان شورای شهر اهواز ارائه میدهم:

۱. بجای برگزاری جلسات کسل کننده با فعالین و مسئولین این حوزه در سالن شورا، سنت شکنی کنید و تمامی اعضای بهمراه شهرداران مناطق دسته جمعی ضمن بازدید گردشگری از ابنیه های تاریخی اهواز،  مصوبات لازم را در ان محل های تاریخی  تصویب نمایید.

۲. در صدد خریداری، مرمت و برون سپاری املاک تاریخی و در حال نابودی شهر اهواز به انجمن ها و بخش خصوصی با همکاری معاونت عمرانی استانداری و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خوزستان با هدف راه اندازی موزه های مردم شناسی، معرفی و ایجاد جاذبه های گردشگری در شهر باشید.

۳. اقدام به تشکیل کمیته فوری و با قابلیت اجرایی با عنوان نجات میراث فرهنگی، تقویت صنایع دستی و توسعه صنعت گردشگری اهواز  در بدنه شورای شهر اهواز نمایید.

۴. اقدام به برگزاری همایش ها علمی متعدد و مشترک با مراکز تحقیقاتی این حوزه با هدف معرفی فرصت های سرمایه گذاری مشترک بخش خصوصی و شهرداری در توسعه صنعت گردشگری اهواز باشید.

۵.با هدف معرفی هنر بومی، تقویت مشاغل خانگی و جذب گردشگر اقدام به راه اندازی بازارچه های متعدد صنایع دستی بومی در مناطق پردد شهر اهواز نمایید.
مجید کیوانی
دبیر انجمن میراث فرهنگی و تاریخی نوژان کارون
۲۴ خرداد ۹۷. اهواز