تاریخ انتشار خبر: 21 تیر 1397 | 14:27:29
کد خبر : 2944
یادداشتی ازسلیمان اسمی:

“بی بی مریم ” بختیاری، سردار شرافت و آزادگی ….

زاگرس نشینان-شاید کمتر زنی در جهان باشد که همزمان سه امپراتوری آلمان، اتریش و عثمانی در خلال جنگ جهانی اول به پاس دلاوری و شایستگی هایی که در نبرد با روس ها و انگلیسی ها از خود نشان داد و ضمن پناه دادن نیروهای آلمانی و اتریشی، با سلامتی آنها را به کشورشان فرستاد، برای […]

زاگرس نشینان-شاید کمتر زنی در جهان باشد که همزمان سه امپراتوری آلمان، اتریش و عثمانی در خلال جنگ جهانی اول به پاس دلاوری و شایستگی هایی که در نبرد با روس ها و انگلیسی ها از خود نشان داد و ضمن پناه دادن نیروهای آلمانی و اتریشی، با سلامتی آنها را به کشورشان فرستاد، برای او نشان” جنگ “، ” شرافت “و ” فتوت ” هدیه فرستاده باشند.

در روزگار مشروطه نیز با وجودآزادی خواهان بسیار، باز کمتر زنی را خواهید یافت که ” برای شکست استبداد محمدعلی شاه قاجار که با پشت گرمی سرنیزه و توپ های “لیاخوف روسی ” مجلس را گلوله باران و مشروطه خواهان را به دار آویخت یا تبعید کرده بود، این گونه با ” جسارت ” و “دلاوری” در میدان حضور داشته باشد….

آن گونه که خانم دکتر سلطانی به نقل از “استاد پاریزی ” می نویسد ؛اگر بختیاری ها در جریان مشروطه، پس از “فتح تهران “و شکست شاه قاجار، حکومت را به ” بی بی مریم ” سپرده بودند بسیار ” مقتدرانه تر ” و موفق تر از سایرین کشور اداره می کرد”.

قطعا لیاقت، توانایی، دانش و آگاهی این بانوی فرهیخته بختیاری، که. پناه دادن به” فرخی یزدی، و. ” وبسیاری دیگر از آزادی خواهان در کارنامه اش ثبت شده و فرازی از تاریخ کشور را به نام خود گره زده، برای همیشه به یادگار خواهد ماند.

روز سه شنبه نوزدهم تیرماه ۱۳۹۷ به پاس تجلیل از آزادگی و شرافت سردار ” بی بی مریم بختیاری ” گردهمایی با حضور جمعی از اساتید، پژوهشگران، هنرمندان و دوستداران فرهنگ و هنر بختیاری در سالن همایش های “کتابخانه ملی ” برگزار گردید.

در این نشست سرکارخانم دکتر ” پریچهر سلطانی ” با رونمایی از کتاب ” سردار بی بی مریم بختیاری ، سردار آزادگی به روایت اسناد منتشر نشده ” به دلایل انتشار این کتاب و ۱۳ سال سختی هایی که برای یافتن تک تک اسناد کشیده شد گریزی زد و گفت :
اوایل کار بسیار سخت بود دو سال تمام، روز نامه های آن زمان راخواندم و کتاب ها را جستجو کردم تا اینکه بالاخره به سندی در نشریه کاوه در آلمان برخوردم به نام “پاداش فتوت “…این نشریه در زمان جنگ جهانی اول منتشر می شد. در آنجا نوشته شده زنی به نام ” بی بی مریم ” افسران آلمانی را نجات داد و امپراتور ویلهلم از این موضوع خوشحال است.
پیدا کردن این سند بر اشتیاقم افزود و خانواده “بی بی مریم ” نیز نهایت همکاری را داشتند و اسناد متعددی را در اختیارم گذاشتند. اسناد، کتابخانه و موزه های کشور را برای تکمیل این اثر کنجکاوانه جستجو کردم و با همه ی این اوصاف می دانم برای نوشتن از “بی بی مریم ” مطالب بسیار مانده است.

پس از ایشان، به نمایندگی از سرکارخانم دکتر دستجردی، معاون رییس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از بانیان گردهمایی تقدیر شد و الگو گیری از شیرزنانی چون” بی بی مریم ” را از نیازهای دختران و زنان امروز جامعه بیان گردید.

در ادامه آقای دهقانی از هنرمندان شاهنامه خوان بختیاری فرازهایی از نبرد ” گردآفرید ” را با صدایی گیرا و حماسی خواند و تشویق حضار را برانگیخت….

همچنین دکتر قنبری از اساتید ادبیات، فرهنگ و جامعه شناسی به نقش و جایگاه فرهنگ بختیاری در کشور از دیرباز تا به امروز اشاره کردوگفت؛ بی شک نقش بانوان و زنان بختیاری در حفظ و تداوم این جایگاه بسیار موثر بوده است الگوهایی چون” بی بی مریم” و “بی بی کوکب ” ثابت کننده این ضرب المثل پرمغز بختیاری اند که می گوید : ” شیر که از بیشه ادرا، نر و ما، نداره “…. ایشان همچنین با اشاره به ضرب المثل زیبای دیگر بختیاری که می گوید ؛ “ار دسم بشکنه، به زپام…. ار بووم بمیره، به زدام”جایگاه مادر و زن در فرهنگ بختیاری بسیار ارزشمند بیان نمود.

لالایی و نغمه خوانی ” سرکار خانم پروین بهمنی قشقایی ” استاد بزرگ لالایی ایران، که جوایز بین المللی فراوانی دریافت نموده، از قسمت های دیگر برنامه بود.”بانوی لالایی ایران ” از مردان و بانوانی که با لباس محلی در همایش حضور داشتند تقدیر نمود…

پس از ایشان، استاد ” کورش اسد پور ” با خواندن آهنگ های زیبای ” بی بی مریم ” و ” ” فضای همایش را دگرگون ساخت.

رونمایی از” سردیس بی بی مریم ” در تالار پروپن اعتصامی ( مطالعات زنان ) سازمان اسناد و کتابخانه ملی، پایان بخش این همایش ارزنده فرهنگی بود.

بی تردید نوشتن و گفتن از سردار ” بی بی مریم” نه به عنوان دختر حسین قلی خان ایلخانی و مادر” شیرعلی مردان خان “بلکه به عنوان بانویی فرهیخته، دلیر، جسور،بخشنده، دلسوز کشور و اثر گذار بر تاریخ روزگار خود در این مقال نمی گنجد اما می تواند زمینه ای برای مطالعات،مشتاقان تاریخ بختیاری و ایران زمین فراهم آورد.