تاریخ انتشار خبر: 7 مهر 1398 | 16:56:01
کد خبر : 6342
مدیرکل بهزیستی استان خوزستان:

بیش از ۱۲ هزار نفر با معلولیت شنوایی تحت پوشش بهزیستی خوزستان هستند

به گزارش  خبرگزاری  زاگرس نشینان؛ غلامرضا صدیق راد مدیرکل بهزیستی استان خوزستان با اشاره به شعار امسال روز جهانی ناشنوایان با عنوان  ” زبان اشاره، حق همه ناشنوایان”، بیان داشت: تعداد ۱۲هزار و ۱۷۵ نفر دارای معلولیت شنوایی تحت پوشش بهزیستی خوزستان هستند که از خدمات سازمان بهزیستی بهره مند می شوند. صدیق راد ضمن تبریک […]

به گزارش  خبرگزاری  زاگرس نشینان؛ غلامرضا صدیق راد مدیرکل بهزیستی استان خوزستان با اشاره به شعار امسال روز جهانی ناشنوایان با عنوان  ” زبان اشاره، حق همه ناشنوایان”، بیان داشت: تعداد ۱۲هزار و ۱۷۵ نفر دارای معلولیت شنوایی تحت پوشش بهزیستی خوزستان هستند که از خدمات سازمان بهزیستی بهره مند می شوند.

صدیق راد ضمن تبریک فرارسیدن هفته ناشنوایان از۲ لغایت ۸ مهرماه  گفت: هشتم مهرماه برابر با ۳۰ سپتامبر با هدف ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته هایی از زبان اشاره، آگاهی سیاست مداران و همچنین عموم مردم از مشکلاتی که این قشر با آن روبرو هستند به عنوان روز جهانی ناشنوایان نام گذاری شده است.

وی ارائه وسایل کمک توانبخشی و تأمین کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی، تأسیس مراکز توانبخشی غیردولتی خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی و پرداخت کمک هزینه به دانشجویان معلول شنوایی تحت پوشش بهزیستی را از جمله اقدامات سازمان بهزیستی در زمینه ارتقای کیفیت زندگی ناشنوایان و کم شنوایان برشمرد و افزود: از ابتدای سال ۹۸  تاکنون مبلغ ۲میلیارد و۲۷۰ میلیون ریال صرف خرید وسایل کمک شنوایی نظیر سمعک و باطری های سمعک و ۱میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال نیز برای جبران هزینه کاشت حلزون شنوایی به توانخواهان کاشت حلزون پرداخت شده است.
ایشان با بیان اینکه در مرکز کاشت حلزون در خوزستان که از سال ۹۲ راه اندازی شده تاکنون ۵۰۰ نفر مورد عمل کاشت قرار گرفته اند،اظهار داشت: درسال ۹۷ بالغ بر ۹۵ نفر از توانخواهان از کمک هزینه کاشت حلزون و ۱۷۰ نفر از کمک هزینه تعمیر و تعویض قطعات کاشت حلزون برخوردار شدند.

صدیق رادادامه داد: كاشت حلزون تكنولوژي پيشرفته اي است كه شنوايي را براي کودکانی كه با استفاده از سمعک نیز قادر به شنیدن نیستند ایجاد کرده و در صورتی که مراحل توانبخشي قبل و بعد از عمل  به خوبی طی شود، موجب رشد مهارت های گفتار و زبان، آموزش مفاهيم و درك مطلب می شود و می تواند افراد را قادر سازد با شنوایی طبیعی در فعالیت های اجتماعی حضور یابند.
مدیرکل بهزیستی استان خوزستان همچنین گفت: ۴ مرکز خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی با ظرفیت ۲۰۰ نفر در شهرستان های آبادان، دزفول و اهواز به کودکانی که از سنین شیر خوارگی به دلیل ابتلا به اختلالات شنوایی در یادگیری و بکارگیری گفتار و زبان دچار مشکلاتی شده اند و نیز به والدین این کودکان خدمات آموزشی و توانبخشی همچون آموزش مهارت های زندگی و فعالیت های روزمره، گسترش یادگیری از طریق تقویت حواس دیگر، پرورش درک و نگرش کودک نسبت به توانایی و محدودیت های خود، پرورش کنجکاوی، تفکر خلاق و اعتماد به نفس از طریق بازی و فراگیری آداب اجتماعی و اخلاقی و آماده سازی برای ورود به مدرسه ارائه می دهند.

غلامرضا صدیق راد مدیرکل بهزیستی خوزستان در پایان افزود: تعداد هزار و۵۰۳ نفر محصل و ۱۰۹ نفر دانشجوی شنوایی نیز در سطح استان خوزستان کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند.