تاریخ انتشار خبر: 1 دی 1397 | 15:30:06
کد خبر : 4126
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده :

بر نهادینه کردن خدمات اورژانس اجتماعی تاکید کرد

به گزارش زاگرس نشینان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده روز شنبه ۱دیماه در بازدید از مرکز اورژانس اجتماعی خط۱۲۳ و مشاوره تلفنی خط۱۴۸۰ بهزیستی شهرستان اهواز بر حمایت از اورژانس اجتماعی و نهادینه کردن خدمات آن تاکید کرد. معصومه ابتکار در بازدیدی که از این دو واحد تحت نظارت بهزیستی داشت ضمن […]

به گزارش زاگرس نشینان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده روز شنبه ۱دیماه در بازدید از مرکز اورژانس اجتماعی خط۱۲۳ و مشاوره تلفنی خط۱۴۸۰ بهزیستی شهرستان اهواز بر حمایت از اورژانس اجتماعی و نهادینه کردن خدمات آن تاکید کرد.
معصومه ابتکار در بازدیدی که از این دو واحد تحت نظارت بهزیستی داشت ضمن ابراز خرسندی از خدمات ارائه شده  ،بیان کرد:خدماتی که توسط اورژانس اجتماعی ارائه می شود قطعا در پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی تاثیر گذار است و با تبلیغات گسترده  می توان این خدمات را در جامعه نهادینه کرد.
مدیرکل بهزیستی خوزستان در حاشیه بازدید از مرکز اورژانس اجتماعی و مرکز مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ بهزیستی اهوازگفت: برنامه اورژانس اجتماعی شامل ۴ فعالیت ؛ پایگاه های خدمات اجتماعی، تیم های خدمات سیار، خط تلفن ۱۲۳ اورژانس اجتماعی و مرکز مداخله در بحرانهای فردی و خانوادگی است.
غلامرضا صدیق راد با اشاره به فعالیت ۲۱ مرکز اورژانس اجتماعی در سراسر استان افزود: ۱۰ مرکز اورژانس اجتماعی دارای خوردرو تخصصی و ویژه است و مراکز اجتماعی ۱۱ شهرستان نیازمند تجهیز و تامین خودرو تخصصی اورژانس اجتماعی هستند.
وی ادامه داد: ۱۰ مرکز کاهش طلاق در شهرستانهای اهواز، آبادان، دزفول، شوشتر، رامهرمز، مسجدسلیمان، خرمشهر، بهبهان، ماهشهر و ایذه، ۶ مرکز آموزشی حمایتی کودک و خانواده در شهرستانهای اهواز (۲مرکز)، آبادان، اندیمشک، دزفول و مسجدسلیمان، ۱ خانه امن، ۱مرکز بازپروری، ۱خانه سلامت و ۱ مرکز نگهداری از کودکان خیابانی در شهرستان اهواز تحت نظارت بهزیستی فعالیت می کنند.
صدیق راد همچنین بیان داشت: به منظور ارائه خدمات اجتماعی، فرهنگی و روانشناختی به ساکنین مناطق حاشیه نشین در سکونتگاه های غیر رسمی استان، در ۵ محله اهواز (از مجموع ۱۷ محله حاشیه نشین در شهر اهواز) و ۱۰ محله در شهرستانهای آبادان، دزفول، رامهرمز، مسجدسلیمان، اندیمشک، شوش، کارون، بهبهان و ماهشهر، پایگاه های خدمات اجتماعی در استان تاسیس شده است.
مدیرکل بهزیستی خوزستان با تاکید بر این که  در ۶ ماهه اول سال ۹۷ تعداد ۴۳۷۳ تماس مرتبط با خط تلفن ۱۲۳ اورژانس اجتماعی در سطح استان گرفته شده است گفت: پس از تماس گروه های هدف (اختلافات خانوادگی، کودک آزاری، همسرآزاری، خودکشی، فرار، TCو کودکان، معلولان، زنان و سالمندانی که مورد خشونت خانگی قرار گرفته اند)  با خط ۱۲۳، تیم سیار به محل مراجعه می کنند.
وی تصریح کرد: پس از مراجعه تیم اورژانس به گروه های هدف ،در خودرو مخصوص اورژانس اجتماعی یا در مراکز مداخله در بحران های فردی و خانوادگی، مداخلات یا مشاوره های بیشترتوسط کارشناسان و مددکاران  برای برگشت فرد آسیب دیده  به وضعیت عادی یا نگهداری فرد به صورت موقت در مراکز بهزیستی تا زمان حل مشکل ، ارائه می شود.
غلامرضا صدیق راد همچنین خاطر نشان کرد: در صورت لزوم، پیگیری های تخصصی تا مدتها با خانواده یا فرد خدمت گیرنده توسط تیم اورژانس انجام می شود و موارد بسیار کمی از این تعداد  نیازمند ارجاع به دادگستری و اخذ حکم دادستانی برای نگهداری موقت هستند.