تاریخ انتشار خبر: 9 اردیبهشت 1402 | 09:48:41
کد خبر : 14346

بررسی سه پروژه بزرگ شركت ملی مناطق نفتخیز جنوب كه در سفر رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، سه پروژه ایستگاه پیش تراکم کارخانه گاز و گاز مایع ۱۰۰۰، ایستگاه پیش تراکم کارخانه گاز و گاز مایع ۹۰۰ و پست برق ۴۰۰ کیلو ولت ايثار با برنامه‌ریزی متخصصان مناطق و اهتمام شرکت های مجری داخلی در آستانه بهره برداری قرار داشته و در سفر رئیس جمهور افتتاح خواهند […]

  • به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، سه پروژه ایستگاه پیش تراکم کارخانه گاز و گاز مایع ۱۰۰۰، ایستگاه پیش تراکم کارخانه گاز و گاز مایع ۹۰۰ و پست برق ۴۰۰ کیلو ولت ايثار با برنامه‌ریزی متخصصان مناطق و اهتمام شرکت های مجری داخلی در آستانه بهره برداری قرار داشته و در سفر رئیس جمهور افتتاح خواهند شد.

یکی از پروژه ها، احداث ايستگاه پیش تراکم کارخانه ۹۰۰ به منظور جبران كاهش فشار خوراك ورودی به کارخانه گاز و گازمایع ۹۰۰ و افزايش محصولات تحويلي به واحدهاي پايين دست، با چهار رديف تراكم در ورودي اين كارخانه می‌باشد. احداث اين ايستگاه باعث افزایش تولید محصول گاز سبک کارخانه گاز و گازمایع ۹۰۰ به میزان (۲۵۰ م ف م ر) و محصول نفتا این کارخانه به میزان حدود ۵۰۰۰ بشکه در روز می‌گردد. 

 عملیات تکمیل اين پروژه در سال ۱۳۹۹ با سرمایه گذاری شرکت پالايش گاز بيدبلند خليج فارس آغاز گردید که هم اکنون در شرف راه اندازي مي‌باشد.

همچنین به منظور جبران كاهش فشار خوراك ورودی به کارخانه‌ گاز و گازمايع ۱۰۰۰ و افزايش محصولات تحويلي به واحدهاي پايين دست، احداث ايستگاه پیش تراکم کاخانه ۱۰۰۰ با چهار رديف تراكم در ورودي اين كارخانه در دستور کار قرار گرفت. 

احداث اين ايستگاه باعث افزایش تولید محصول گاز سبک کارخانه گاز و گازمایع ۱۰۰۰ به میزان (۳۵۰ م ف م ر) و محصول نفتا این کارخانه به میزان حدود ۶۰۰۰ بشکه در روز می‌گردد. عملیات تکمیل اين پروژه نیز در سال ۱۳۹۹ با سرمایه گذاری شرکت پالايش گاز بيدبلند خليج فارس آغاز گردید و هم اکنون در شرف راه اندازي مي‌باشد.

پروژه سوم، پست برق ایثار می باشد. پست ۴۰۰ کیلوولت ایثار در منطقه امیدیه است که با هدف تامین و تثبیت برق رسانی به تاسیسات نفتی گسترده آن منطقه عملیاتی شده است. این پست به پایداری برق دو استان خوزستان و استان بوشهر کمک شایانی می کند. در این پست یکی از بزرگترین تراسفورماتور ساخت ایران نصب خواهد شد.

شایان ذکر است این پروژه ابتدا در اختیار شركت برق منطقه اي خوزستان بود که بدليل مشكلات مالي، شركت برق و تاثير مستقيمي كه در پروژه هاي جمع آوري گازهاي همراه دارد به بسته حمایتی سرمايه گذاري شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اضافه گرديد.

پروژه مهم و کلیدی پست برق ایثار که تا سال ۹۹ فقط ۱۷ درصد پیشرفت داشته با پرداخت مطالبه پيمانكار (برق منطقه اي) توسط سرمايه گذار به مبلغ ۱۰ ميليارد تومان پروژه(با ۱۷ درصد پيشرفت فيزيكي) با پيمانكار قبلي در تاريخ ۶ /۱۳۹۹خاتمه داده شد و ادامه فعاليت به سرمايه گذار فعلی یعنی بيد بلند خليج فارس واگذار شد.

در ادامه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به عنوان کارفرما براي تكميل اين پست دو قرارداد بقرار و مشخصات زير توسط بيد بلند خلیج فارس به عنوان پیمانکار منعقد نموده است:

 احداث و تكميل پست، توسط شركت پارسيان از تاريخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۶ به مدت ۲۴ ماه به مبلغ اوليه: ۵/۳۶۲/۱۸۹ يورو + ۲/۱۲۲/۳۹۰/۱۵۹/۰۰۰ ريال. خريد، حمل و نظارت بر نصب ترانس‌هاي قدرت ۴۰۰/۱۳۲ كيلو ولت با شركت ايران ترانسفو(شامل ۱۲ ترانس قدرت و كمكي ايثار و رگ سفيد) از تاريخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۱ به مدت ۱۲ ماه( و يك الحاقه تمديد زماني ۱ ساله) به مبلغ اوليه : ۳/۳۶۳/۷۱۳ يورو + ۵۶۰/۵۶۴/۷۸۷/۰۰۰ ريال. پس از پایان و تکمیل پروژه‌های فوق و همچنین آماده‌سازی پست برق ایثار به جهت بهره‌برداری هم اکنون در اختیار شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب قرار دارد.

این پست که در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ راه‌اندازی خواهد شد، در اختیار شرکت برق منطقه‌ای خوزستان قرار خواهد گرفت.