تاریخ انتشار خبر: 26 شهریور 1398 | 23:00:58
کد خبر : 6135
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان:

برای پیشگیری از سیل نباید منتظر اعتبارات ماند/ با امکانات موجود باید سیل بندهای استان را ترمیم کرد

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان کیامرث حاجی زاده، مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان افزود: کارگروه مقابله با سیلاب در تاریخ ۱۳ مرداد ۹۸ تشکیل شد و اخطارها و هشدارهای لازم نیز داده شده است. وی افزود: اخیرا قانون جدید سازمان مدیریت بحران کشور تغییر کرده و براساس این قانون کارگروه ها لغو شده و […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان کیامرث حاجی زاده، مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان افزود: کارگروه مقابله با سیلاب در تاریخ ۱۳ مرداد ۹۸ تشکیل شد و اخطارها و هشدارهای لازم نیز داده شده است.

وی افزود: اخیرا قانون جدید سازمان مدیریت بحران کشور تغییر کرده و براساس این قانون کارگروه ها لغو شده و به سمت دیگری رفته است بدین صورت که در این قانون وظایف دستگاه های متولی مشخص است و تمامی شبهات رفع شده است.

وی در خصوص میزان آمادگی استان برای جلوگیری از تبعات سیل پیش رو گفت: امسال از ما پذیرفته نیست که بگوییم نمی دانستیم و غافلگیر شدیم چرا که براساس پیش بینی هواشناسی اعلام شده است میزان بارندگی در مهر ماه نرمال و در آبان ماه بیش از نرمال است از سوی دیگر نیز در فرودین و اردیبهشت ترسالی داریم لذا ضرورت دارد در خصوص اقدامات پیشگیرانه از سیل کار شود و منتظر اعتبارات نباید ماند.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با بیان این که باید از امکانات درون استانی برای پیشگیری از سیل پیش رو استفاده کرد توضیح داد: برای ترمیم و استحکام بخشی سیل بندها استاندار دستور داده بخشی از اعتبارات زیرساختی که در اختیار شهرداری ها و دهیاری ها است در اختیار معاونت عمرانی قرار گیرد تا فرمانداری ها نسبت به احداث و ترمیم سیل بندها اقدام کنند.

وی گفت: در ستاد مدیریت بحران نیز برخی نقاط سیل بندها را با تقسیم بندی کار، میان شرکت های استانی آغاز کرده ایم، مثلا در اهواز، سوسنگر و کارون کار در برخی مناطق شروع شده است.

حاجی زاده بیان کرد: باید به فکر مراکز پخش سیلاب باشیم و روی بحث تالاب بامدژ و کات آف زدن در رودخانه ها اقدام عاجل صورت گیرد مثلا در حوزه بامدژ باید با استفاده از ماشین آلات اجاره ای و کمک گرفتن از دیگر دستگاه ها کار انجام شود و تلاش کنیم در نقاطی که رودخانه از مسیر اصلی خودش منحرف شده را به بستر اصلی خودش بازگردانیم.

وی تصریح کرد: ضرورت دارد یک جلسه اختصاصی طی هفته آینده با حضور فرمانداران شهرستان ها حاشیه رودخانه کرخه و مسئولان سازمان آب و برق در باره حوضه آبریز کرخه برگزار شود و در باره این حوضه آبریز تصمیم گیری شود و فکر عاجلی پیش از شروع آغاز بارش‌ها انجام شود.