تاریخ انتشار خبر: 26 دی 1402 | 12:00:01
کد خبر : 15372
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در مصاحبه اختصاصی:

برای كارهای پژوهشی سنگ تمام گذاشته ایم/ تولید در دولت قبل به حداقل ممكن رسیده بود

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: درهای نفت به روی شرکت های دانش بنیان و نوآور و با ایده های جدید باز شده است و با همکاری شرکت های دانش بنیان و نوآور داخلی مُفتخر شده ایم که به تکنولوژی های جدید دست پیدا کنیم.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛علیرضا دانشی در حاشیه بازدید از نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان، اظهار کرد: تولید نفت قبل از دولت سیزدهم و در زمان دولت دوازدهم به حداقل ممکن رسیده بود و با تحریم ها صنعت نفت به فضای ویژه ای رفته بود و غالب تولید نفت معطوف به تامین خوراک پالایشگاه های کشور شده بود و حدود ۲۰۰ هزار بشکه نفت نیز برای صادرات تولید می شد.

وی با بیان اینکه در دوران دولت قبل، تولید مناطق نفت خیز جنوب نیز به حداقل ممکن رسیده بود، افزود: در آن زمان با توجه به اینکه صادرات اتفاق نمی افتاد، تعمیرات اساسی که لازمه فعالیت شرکت مناطق نفت خیز جنوب است نیز متوقف گردید و به تبع آن؛ خرید کالاها نیز متوقف و دستورالعمل هایی نیز صادر شد که کاملا متوقف کننده و بازدارنده بود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: این دستورالعمل ها و شیوه نامه هایی که از سوی وزیر وقت صادر شد باعث شد هیچگونه ماشین دواری در مناطق نفت خیز تعمیر نشود و کار برون سپاری شود. کار برون سپاری حرفی قشنگ بود اما عمل آن کامل نبود زیرا فضای کشور برای این کار آمادگی نداشت زیرا غالب تعمیرات را خود نفت انجام می داد.

دانشی عنوان کرد: زمانی که دولت سیزدهم کار را تحویل گرفت با کاهش معنادار تولید مواجه بودیم و فقط خوراک پالایشگاه ها را تامین می کردیم و فقط مجوز تولید مازاد حدود ۲۰۰ هزار بشکه را داشتیم که برای صادرات بود.

وی با بیان اینکه تولید مناطق نفت خیز جنوب از ۴۵ میدان و ۶۰ مخزن انجام می شود، ادامه داد: در دولت سیزدهم وظیفه خود می دانستیم که باید این شرایط را به سرعت باز تعریف کنیم زیرا در مدت ۳ سال در دولت دوازدهم اجازه احداث حتی یک چاه توسعه ای را در مناطق نفت خیز جنوب نداشتیم و وضعیت کاملا توقف یافته بود.م

دیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: برای پُر کردن انبارها و افزایش تاب آوری تاسیسات و همچنین برای اینکه بتوانیم بازارهای جدید را پیدا کنیم مجبور بودیم تا به سرعت شرایط را بازتعریف کنیم و در این زمینه درخواست هایی را برای اصلاح شیوه نامه ها به وزارت نفت ارائه کردیم تا وضعیت بهبود یابد و خوشبختانه برخی از این دستورالعمل ها اصلاح شد و در نهایت مجاز شدیم که تعمیرات داشته باشیم.

دانشی عنوان کرد: از سال گذشته و امسال به صورت ویژه ۶۷ ماشین دوار حساس و استراتژیک شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب را به تعمیر برده ایم و خوشبختانه یک به یک این موتورها در حال بازگشت برای فعالیت هستند. همچنین به صورت همزمان برای اصلاح فرآیند های خرید کالا اقدام کرده ایم تا به سرعت انبارها را از وضعیت بسیار بد گذشته خارج کنیم و البته هنوز نیاز به تامین داریم‌.

وی ادامه داد: در گام بعدی برای رسیدن به تولید باید نگاه خود را به اصلاح فرآیندهای تولید معطوف می کردیم و در این زمینه با انجام اقدامات مختلفی از جمله اسید کاری و استفاده از پمپ های چند فازی و نصب پمپ و اقدامات مختلف توانستیم تعداد قابل ملاحظه ای از چاه ها را به تولید آوردیم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: در دولت سیزدهم و برای افزایش تولید چاه های قدیمی را تعمیر و انجام اقدامات مختلف به تولید اورده ایم. در این زمینه امسال ۳۶ کارخانه را به تعمیرات اساسی برده ایم و می خواهیم خود را آماده کنیم تا تولید حداکثری داشته باشیم.

دانشی عنوان کرد: در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب زمان طول تعمیرات اساسی با اصلاح پروتکل ها کاهش داده شده است و البته در این زمینه در میانه راه قرار داریم باید این اصلاحات را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: درهای نفت به روی شرکت های دانش بنیان و نوآور و با ایده های جدید باز شده است و با همکاری این شرکت ها نه تنها مُتضرر نشده این بلکه مُفتخر شده ایم که به تکنولوژی جدید دست پیدا کنیم و این شرکت ها را فعال تر کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در پایان گفت: برای امسال ۳۰ قرارداد پژوهشی، تحقیقاتی، فناوری و تولید بار تعریف کرده ایم که رقم این قرار دادها حدود ۱.۵ همت است و باید گفت که در بحث پژوهش سنگ تمام گذاشته ایم.