تاریخ انتشار خبر: 29 بهمن 1397 | 19:14:44
کد خبر : 4512
معاون امور حقوقی و مجلس وزیر اقتصاد:

باید از سطحی انگاری درنگاه به قومیتها فاصله بگیریم

زاگرس نشینان- معاون امور حقوقی و مجلس وزیر اقتصاد از نگاه اشتباه برخی سیاستمداران به قومیتها در جامعه انتقاد کرد و گفت: این نگرش یک خطای راهبردی است که باید اصلاح شود و ما باید از سطحی انگاری در این مبحث فاصله بگیریم .

به گزارش زاگرس نشینان اسماعیل جلیلی شامگاه یکشنبه در همایش همگرایی اقوام خوزستان در سینما هلال اهواز افزود: تلاش هایی که با نگاه تعارض با قومیت ها در کشور شد، نتایج مناسبی را در پی نداشته است.

وی افزود: به لحاظ تاریخی یک قوم بر اساس فرهنگ، زبان و مشترکات نژادی و یا منطقه ای تعاریف خاصی دارد و امروزه در دولت ها و حکومت ها حل مسائل قومیتی با توجه و نگاه راهبردی ویژه صورت می گیرد.
نماینده ادوار مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: توسعه و پیشرفت کشور که امروزه همه شعار آن را سر می دهند تنها با اتحاد قومیت ها میسر می شود .
معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه این اتحاد به لحاظ تاریخی در بین قومیت های کشور ما وجود دارد، یادآور شد: اما مهم ، طراحی راه توسعه است که در آن توسعه بطور متوازن در مناطقی که قومیت ها در آن حضور دارند مورد توجه قرار گیرد ، لذا نیاز است ثروت به درستی در این مناطق توزیع شود.
وی منظور از توزیع ثروت را سرمایه گذاری، ایجاد زیرساخت ها، برخورداری از حداقل خدمات مورد نیاز زندگی شرافت مندانه عنوان کرد.
جلیلی تصریح کرد: هنر دولت ها و حکومت ها در تقویت قومیت یا بهره گیری از ظرفیت آنها ایجاد انسجام و اتحاد ملی است اما متاسفانه برخی سیاستمداران نگاه اشتباهی را به بحث قومیت در جامعه تسری می دهند و این یک خطای راهبردی است.
معاون وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه با بهره گیری درست از ظرفیت اقوام ، همگرایی در کشور افزایش می یابد، ادامه داد: اما اگر نگاه تعارضی باشد و قومیت ها به عنوان مزاحم نگریسته شده و در توزیع منابع در کشور دقت نشود، فارغ از بخش تاریخی اتحاد، این همگرایی به واگرایی تبدیل شده و فرصت ها به تهدید بدل می شوند.
جلیلی تاکید کرد : نگاه مدیران، مسئولان، سیاست مداران ، دولتمردان و افرادی که مسئولیت می پذیرند باید تغییر کند.
وی اضافه کرد: اکنون خوزستان نماد انسجام و اتحاد قومیتی است و این درحالی است که در این استان اقوام مختلف حضور دارند.
این نماینده ادوار مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: پس اگر امروز صحبت از قومیت می کنیم منظور آن رویکرد قوم گرایی یا طایفه گرایانه محض و محدود کننده نیست و نباید فراموش کرد که ما در کنار هم ، معنی پیدا می کنیم.
همایش همگرایی اقوام در استان خوزستان به همت بنیاد فرهنگی و اجتماعی زاگرس نشینان برگزار شد.