تاریخ انتشار خبر: 1 بهمن 1396 | 11:16:24
کد خبر : 1865
یادداشتی از منصورمحرابی فرد:

این صدای خفقان مسئولین خوزستان است که بر ما خاک می بارد

زاگرس نشینان-این صدای خفقان خوزستان است که بگوش همه می رسد از دست مسئولین کشوری و استانی. گرد غبارهایی با ۵۰ برابر استانداردهای جهانی، بر خوزستان می بارد، استانی که بودجه کشور از منابع آن تامین می شود. باید افسوس و دریغ خورد بر منابعی که هنوز فعال هستند، هنوز بهره وری می شوند، اما […]

زاگرس نشینان-این صدای خفقان خوزستان است که بگوش همه می رسد از دست مسئولین کشوری و استانی. گرد غبارهایی با ۵۰ برابر استانداردهای جهانی، بر خوزستان می بارد، استانی که بودجه کشور از منابع آن تامین می شود.
باید افسوس و دریغ خورد بر منابعی که هنوز فعال هستند، هنوز بهره وری می شوند، اما موطنشان در مصیبت عظمای گرد و خاک و کم آبی له له می زند. دریغ از مدیرانی که چشم و گوششان به فرمان بالاتری هاست تا با هزاران منت ساعتی ادارات و یا مدارس را تعطیل کنند.
این انتقام طبیعت است، بر کسانی که مصب رودخانه را به کویر برده اند تا قیمت زمین هایشان نسبت به ریه ی آسیب دیده مردم خوزستان چند برابر شود.
خوزستانی که بودجه کشور ایران را تامین می کند درصدی از یک روز درآمد نفت برابر با تمامی تولیدات کشور است. بس است این همه ظلم و ستم.
سه دهه پس از جنگ جز ویرانی خوزستان چه کرده اید؟ جز منحرف کردن کارون و کرخه، خشک کردن تالاب های ماندگار خوزستان چه کرده اید؟ جز اختلاس (در دولت روحانی نیز اختلاس شده آنهم در وزارت نفت) که برابری با تولیدات داخلی دارد چه سند مهمی از خود بجای نهاده اید؟
خوزستان در خاک ستم مدفون شده است، اگر بدادش نرسید با یک فاجعه انسانی و اقلیمی روبرو می شوید. بزودی دستگاه های انتقال نفت نیز در برابر این همه گرد و خاک از پای می افتند. کدام دولتی توانسته اندکی بار از دوش این مردم بردارد؟ کدام مسئولی توان پاسخگویی دارد؟
دریغ از مسئولین خوزستان، که جز نفرت در دل این مردم هیچ نکاشته اند. تنها هنرشان سخنوری و گعده های شبانه است. حتی توان یک تعطیلی برای تسلی خاطر مجروح این مردم را نشان نداده اند. کدامشان دلسوزاند.
جناب آقای روحانی ریاست محترم جمهوری، سال گذشته که برق ۲۴ ساعت خاموش شد، و یک میلیون بشکه نفت صادر نشد همه شما به خوزستان آمدید، چرا امروز پیامی هم نداده اید؟ چرا در خوزستان ما، بیداد ریزگردهای آلوده، کم آبی و خشکی تالاب ها، بی پولی ادارات و اختلاس های ناگرفته شهرداری ها، ناچیز شمرده می شوند تا بر آمار اختلاس در دولت شما اضافه نشود. چه فرقی بین دولت شما و دولت احمدی نژاد است؟ تنها اینکه شما ثبت نکرده اید.
چه فرقی بین ریه های جوانان و پدران و مادرانشان است که تبعیض قائل شده اید؟ چه فرقی بین بیرون و داخل خانه است؟ خوزستان را تعطیل کنید، بگذراید لااقل دود و دم ماشین ها از آلودگی های دیگر پاک شود. لطفا شرکت نفت را هم تعطیل کنید و صدور نفت را هم متوقف کنید تا شاید اندکی از درآمدهایی که اختلاس کنندگان برده اند(آخرین اختلاس ۱۰۰ میلیون تومانی در نفت) را خرج بیماری مردم درمانده خوزستان کنید.
واقعا این خاک منشا خارجی دارد و تالاب های خشک شده ی شادگان و هورالعظیم عامل آن نیست؟ آیا گمان می کنید مردم به اینچنین حرفهایی بسنده می کنند پس از این همه بی صداقتی.
می خواهید بار گناه را از دوش خود برداشته و به دوش همسایه بیندازید؟ در حالی که همه می دانیم هورالعظیم و شادگان در عطش بی آبی می سوزند تا حلقه های چاه نفت در آن حفاری شود.
آیا اندکی ورود آب کارون وکرخه برای احیای تالاب ها و رفع این همه معضلات از قدرت شما خارج است؟ تا کی باید این همه مصیبت بر مردم خوزستان روا داشته شود؟
دولت روحانی نیز آمد و رفت، دولتی که شعارهای زیبا داد و عمل کم کرد، اما شفا نداد. گویی جز حرف و شعار چیز عاید خوزستان نمی شود، و قدرت مافیای آب همچنان بر سر ما خشکسالی و بیداد می بارد.
این صدای خفقان مسئولین خوزستان است که بر ما خاک می بارد مسئولینی که توان یک تغییر کوچک برای آبرسانی به تالاب ها را نداشته اند و بجز آینده نماینده شدن خود و کرسی ریاستشان هیچ مشکلی را در نظر نگرفته اند. مسئولینی که کرسی صدارت را به حقارت خوزستان فروخته اند.