تاریخ انتشار خبر: 26 دی 1397 | 19:31:49
کد خبر : 4302
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان:

اهواز مستعد حوادث بزرگی ست/ امکانات شهرداری اهواز برای مواقع بحرانی جوابگو نیست/مدیریت آب سدها از هم اکنون در دستور کار قرار گیرد

به گزارش  زاگرس نشینان مدیر کل مدیریت بحران خوزستان گفت:خوزستان از سال ۹۵ به بعد بحرانهای متعددی را به خود دیده است بحران هایی که یک شبه ایجاد نشده اند بلکه نتیجه عملکرد ما در گذشته بوده اند. کیامرث حاجی زاده روز چهارشنبه در کارگروه امنیت و انتظامات استان که با حضوران مدیران دستگاه های […]

به گزارش  زاگرس نشینان مدیر کل مدیریت بحران خوزستان گفت:خوزستان از سال ۹۵ به بعد بحرانهای متعددی را به خود دیده است بحران هایی که یک شبه ایجاد نشده اند بلکه نتیجه عملکرد ما در گذشته بوده اند.

کیامرث حاجی زاده روز چهارشنبه در کارگروه امنیت و انتظامات استان که با حضوران مدیران دستگاه های اجرایی استان در اداره کل مدیریت بحران خوزستان برگزار شد اظهار داشت:  ۴۰درصد از عوامل ایجاد کننده بحران ها در استان  به صورت خوشبینانه مربوط به سوتدبیر ها و سومدیریتها در استان است و ۶۰درصد دیگر به خاطر کمبودها، تحریم ها و مشکلات کشور است.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان توضیح داد: وقتی پیوست های زیست محیطی برای پروژه های ملی و منطقه در استان خوزستان رعایت نمیشود پیش آمد آن بحرانهایی است که از سال ۹۵به بعد گریبانگیر خوزستان شدند.

وی ادامه داد: در هیچ کجای دنیا تالابی را که هم جنبه حیاتی از نظر اکولوژی دارد و هم از نظر اقتصادی محل معیشت مردم یک منطقه است را خشک نمی کنند.

حاجی زاده بیان کرد: کارهای غیرکارشناسی و غلطی که برای استخراج نفت روی تالاب هورالعظیم صورت گرفت موجب شد این تالاب به کانون ریزگردها تبدیل شود هر چند که در این دولت چه در زمان استاندار قبلی و چه در زمان استاندار فعلی مساله تالاب را بمنظور آبگیری برای برون رفت از این معضل به جد پیگیری کردیم و الان نیز بر پر شدن حوضچه های چهار و پنج تاکید بسیاری داریم.

وی با اشاره به آتشسوزی تالاب هورالعظیم در تابستان سال جاری بیان کرد: به خاطر رعایت نشدن مسایل زیست محیطی  در بخش عراقی مانند سدسازیها روی دجله و فرات  نیز تالاب هور العظیم دچار آتشسوزی شد.
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به جلساتی که با مسئولان کشور عراق برای حل مشکل بخش عراقی هورالعظیم در عراق برگزار شد ادامه داد:  ما اهل گفت وگو با همه دنیا هستیم ولی در برخی موقعیت ها نباید از حق سلامت مردم گذشت، آتشسوزی هورالعظیم  نارضایتی و مشکلات بسیاری را برای مردم استان ایجاد کرد و به بحران مضاعفی برای استان تبدیل شد.

وی گفت: تا آخرین روزهای خاموش سازی تالاب، هزینه ها و هماهنگی هایی بسیاری شد و به موجب این عملیاتها دستگاه های مختلف از جمله دانشگاه علوم پزشکی، اورژانس، هلال احمر و … با همه امکانات خود وارد میدان شدند.

حاجی زاده یادآور شد: انتظار می رود همه دستگاه ها روی سلامت و جان انسان ها حساس باشند، و در این باره تعلل نورزند و مدیران دستگاه های اجرایی بدانند یک تصمیم نادرست یا تصمیم دیر هنگام میتواند مشکلاتی جبران ناپذیر را با خود به همراه داشته باشد .

وی گفت: از مدیران دستگاه های اجرای و فرمانداران  انتظار می رود در جلسات شورای مدیریت بحران و کارگروه های چهارده گانه که به طور منظم برگزار می شوند شرکت کنند

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان تاکید کرد: وقتی اعلام آماده باش صورت میگیرد مدیران دستگاه امدادی،عملیاتی، خدماتی، نظامی، انتظامی، فرمانداران و بخشداران نباید از منطقه خودشان خارج شوند و خروج انها هنگام آماده باش به هیچ وجه پذیرفته نیست،  برای بند بند اخطاریه ها و اماده باشها مدیران موظف به پاسخگویی هستند.

وی ادامه داد: برای ابگیری در حوضچه چهار و پنج هورالعظیم لازم است جلسه کارشناسی میان سازمان آب و برق، محیط زیست و مرزبانی تشکیل گردد همچنین وضعیت تالاب عراق بررسی شود.

حاجی زاده تاکید کرد: رهاسازی آب باید کاملا برنامه ریزی شده باشد  و آب سدها باید به درستی مدیریت شود.

وی با اشاره  به این که بارندگی ها اخیر در جلگه خوزستان بی سایفه بوده است گفت:  میزان بارندگی در دزفول ۳۶۳میلیمتر،
بستان ۲۰۵میلیمتر،اهواز۲۴۸،مسجدسلیمان۳۴۵،رامهرمز۲۳۲، ابادان۱۲، ماهشهر ۲۹۶، امیدیه۳۰۰، ایذه۴۷۸، حسینه ۶۹۱، دهدز۴۷۱،باغملک۳۸۳،هندیجان۳۷۹،شوش۳۶۳،گتوند۳۲۲،هویزه۲۵۰، اغاجاری۲۶۰ گزارش شده است لذا با توجه به این شرایط انتظار می رود
شهرداریها پای کار باشند.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان گفت: با توجه با بارندگی امروز در اهواز بازدیدی از  منطقه کیانشهر  داشتم چرا که پیش بینی میشد با این حجم بارندگی این منطقه و دیگر مناطق دچار آبگرفتگی شود که لازم است پمپها مکش فعال شوند.

وی تاکید کرد:  در خصوص ابگرفتگی معابر در برخی شهرهای استان به خوبی عمل نشده است.

حاجی زاده ادامه داد:  مدیریت بحران در شهر اهواز با مشکل رو به رو است و می توان گفت شهردای اهواز حتی به اندازه یک ناحیه از یک منطقه تهران امکانات ندارد و متاسفانه حتی سالن چندمنظوره مدیریت بحران اهواز پس از تحویل به شهرداری به فرهنگسرا تبدیل شد البته شهرداری قول داده است ۲سالن چند منظوره یکی در شرق و یکی در غرب اهواز احداث کند.

وی افزود: سه زمین به منظور ایجاد سکونتگاه اضطراری در خروجی های اهواز نیز در اختیار هلال احمر قرار داده شده است که همچنان منتظر ارایه طرح آن از سوی هلال احمر هستیم.

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان اهواز را مستعد حوادث بزرگ دانست و گفت:  اهواز روی گسل زلزله جوان و فعال واقع شده است همچنین فاصله گوریه با اهواز دقیقا مانند فاصله ازگله با سرپل ذهاب است که ابن مساله یک هشدار محسوب می شود.

وی وجود مساحت بالای بافت فرسوده در اهواز و وجود حاشیه نشینی در این شهر را از جمله عوامل ایجاد کننده بحران خواند و گفت: برخی مناطق حاشیه ای به علت ساخت و سازهای غیرمجاز حتی با یک زمین لرزه پنج ریشتری تخریب می شوند.