تاریخ انتشار خبر: 20 تیر 1396 | 09:59:30
کد خبر : 551

انتقال اسکلت خاتون ۵۵۰۰ ساله به موزه شوش

محمدحسین ارسطوزاده مدیر پایگاه میراث‌جهانی شوش گفت: پس از انجام گرفتن مراحل حفاظت و تثبیت، این اسکلت به شوش منتقل شده تا در موزه شوش به‌نمایش گذاشته شود. ارسطوزاده گفت: علاوه‌بر این اسکلت، درنظر داریم حدود ۶۰ قلم شیء سفالی و فلزی مربوط به محوطه باستانی شوش را که تاکنون در انبارهای موزه ملی ایران […]

محمدحسین ارسطوزاده مدیر پایگاه میراث‌جهانی شوش گفت: پس از انجام گرفتن مراحل حفاظت و تثبیت، این اسکلت به شوش منتقل شده تا در موزه شوش به‌نمایش گذاشته شود.

ارسطوزاده گفت: علاوه‌بر این اسکلت، درنظر داریم حدود ۶۰ قلم شیء سفالی و فلزی مربوط به محوطه باستانی شوش را که تاکنون در انبارهای موزه ملی ایران نگه‌داری می‌شدند، برای اولین بار، به‌منظور نمایش دائم به موزه باستان‌شناسی شوش منتقل و نگه‌داری کنیم.

همچنین عباس مقدم، سرپرست پروژه پیش‌ازتاریخی زهره، گفت: بیش از ۸۰ گور خفته تخمین زده شده که بیشتر آن‌ها متعلق به اواخر هزاره پنجم پیش‌از میلاد هستند و اسکلت این خانم حدوداً ۲۵ساله که ”خاتون“ نام‌گذاری شده مربوط به اوایل تا اواسط هزاره چهارم پیش‌ از میلاد است.

مقدم افزود: در بین گور خفتگان، شواهد روشنی از تفاوت‌های اجتماعی نیز به‌چشم می‌خورد که طبق آثار و شواهد موجود، این ”خاتون“ شأن بالایی در جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کرده داشته و شیوه تدفین منفرد آن گویای یک روش آیینی است .

وی تأکید کرد: پس از طی مراحل حفاظت و تثبیت اسکلت، با توجه به مجهز بودن تیم حفاظتی و مرمتی پایگاه میراث‌جهانی شوش، بر آن شدیم تا ”خاتون“ را برای نمایش به موزه شوش منتقل کنیم تا در صورت نیاز اقدامات حفاظتی و مرمتی لازم هم صورت گیرد.