تاریخ انتشار خبر: 3 آذر 1396 | 17:05:40
کد خبر : 1568

انتقاد شديد قنوات از سياست جديد شهرسازي در منطقه دو اهواز: آينده شهر را نفروشيم

زاگرس نشینان-در پي اطلاع از طرح جديدي كه در منطقه دو شهرداري اهواز (كيانپارس) با عنوان اعطاي تراكم بيشتر و اضافه شدن يك طبقه به طبقات واحدهاي كنوني در حال اجراست با محمد هادي قنوات عضو شوراي اسلامي شهر اهواز گفت و گو كرديم كه وي با انتقاد شديد از اين طرح كه بدون اطلاع شوراي شهر در حال اجراست، به خبرنگار ما گفت..

زاگرس نشینان-در پي اطلاع از طرح جديدي كه در منطقه دو شهرداري اهواز (كيانپارس) با عنوان اعطاي تراكم بيشتر و اضافه شدن يك طبقه به طبقات واحدهاي كنوني در حال اجراست با محمد هادي قنوات عضو شوراي اسلامي شهر اهواز گفت و گو كرديم كه وي با انتقاد شديد از اين طرح كه بدون اطلاع شوراي شهر در حال اجراست، به خبرنگار ما گفت: سياست هاي غلط شهرداري اهواز در حوزه شهرسازي باعث ايجاد بهم ريختگي در نما و منظر شهري، توزيع بدون تناسب امكانات شهري و تراكم بحراني جمعيتي و ساختماني در شهر اهواز شده است.
قنوات تاكيد كرد: سياست هاي شهرسازي مي بايست با هدف ساماندهي، استحكام بخشي و اصلاح بافت فرسوده شهري تببين، تدوين و ابلاغ شود در حالي كه عمر بافت منطقه كيانپارس كمتر از سي سال است و اين تغيير مكرر ضابطه ها نشان دهنده نبود قوانين بالادستي جامع و همه جانبه نگر است.
وي ادامه داد: انتظار اين بود كه در دوره جديد نسبت به سياست هاي غلط گذشته در حوزه شهرسازي شهرداري اهواز يك بازنگري صورت گيرد و بسته هاي تشويقي جهت ارزش افزايي به مناطق كم برخوردار و كمتر توسعه يافته تهيه شود در حالي كه مي بينيم بجاي اصلاح وضع موجود در منطقه دو با يك تصميم غلط آينده اين منطقه را از بين مي بريم و باعث گراني مسكن در اين منطقه مي شويم.
قنوات اظهار داشت: اگر قوانين بالادستي مناسب و جامعي وجود داشت، ساخت و سازها در همه نقاط شهر اهواز بر مبناي طرح هاي جامع و تفصيلي صورت مي گرفت و اين گونه نبود كه يك مديري شب بخوابد و صبح در يكي از مناطق شهر اهواز اعلام كند كه مي شود يك طبقه به ساختمان ها اضافه كرد و اين باعث رقم زدن يك فاجعه در سطح شهر خواهد شد.
محمد هادي قنوات تصريح كرد: شوراي شهر چشم بيناي مردم بر رفتار مديريت شهري است و بدون هر گونه مصلحت سنجي از منافع عمومي شهر صيانت مي كند ولي در اين فرصت از استانداري، فرمانداري و اداره کل راه و شهرسازی مي خواهم كه در جهت دفاع از وضعيت عمومي شهر، امنيت و سلامت مردم و جلوگيري از پيچيده شدن مشكلات منطقه ٢ اهواز، اجازه ندهند بدون مطالعه و با هدف درآمدزايي در اين منطقه شهرداري، بر اساس يك طرح شتابزده يك طبقه به طبقات ساختمان ها افزوده شود.
اين عضو شوراي شهر اهواز گفت: اقدام نسنجيده اي كه در منطقه دو شهرداري اهواز در حال رخ دادن است يك پديده شوم است كه اگر جلوي آن گرفته نشود مانند ويروس به نقاط ديگر شهر منتقل مي شود.
قنوات گفت: اين كه يك محله مسكوني مثل كيانپارس و كيان آباد كه تعريف مشخصي دارند، بدون بسترسازي و هر گونه مطالعه اي به مركز پزشكي و يا رستوراني و تجاري تبديل مي شود و حالا مي خواهيم اجازه بدهيم ساختمان ها تحت شرايطي يك طبقه اضافه كنند يعني هيچ برنامه بلند مدت و حتي ميان مدتي براي اداره شهر نداريم.
وي افزود: همين حالا هم منطقه ٢ با مشكل ترافيك، تراكم جمعيت، عدم وجود سرانه ها و از هم گسيختگي فرهنگي و اجتماعي روبروست حال آن كه با اتخاذ سياست اخير در حوزه شهرسازي بايد گفت اين منطقه را نابود مي كنيم و ديگر جاي مناسبي براي زندگي نيست.
قنوات اظهار داشت: سياست هاي شهرسازي نبايد به بي عدالتي و تبعيض دامن بزند، بايد به همه نقاط شهر به يك چشم نگاه كند و فضا را براي رشد هماهنگ شهر مهيا سازد در حالي كه اقدام معاونت شهرسازي ، منطقه دو را به نمادي از تبعيض و بي عدالتي بدل مي سازد و اين براي يك شهر مطلوب نيست.
اين عضو شوراي شهر اهواز هشدار داد: به طور قطع در اولين جلسه شورا در هفته آينده اين تصميم با حضور معاون شهرسازي شهرداري، مسولين استانداري و مسكن و شهرسازي بررسي خواهد شد چرا كه اعضاي شوراي پنجم با شعار مبارزه با فساد و رانت خواري وارد شورا شده اند و هر ضابطه اي كه تسهيلات ويژه اي را در اختيار عده معدودي قرار مي دهد را برنمي تابند.
قنوات ادامه داد: فروش تراكم مازاد در منطقه ٢ منجر به رشد انفجاري جمعيت و قيمت ها در اين منطقه خواهد شد و دودش در نهايت به چشم مصرف كننده نهايي مسكن در اهواز يعني مردم خواهد رفت.
وي توضيح داد: فروش تراكم مازاد معمولا تحت مطالعات توجيهي صورت مي گيرد در حالي كه حتي يك دانشجوي سال اول معماري مي داند كه معابر منطقه دو كشش تراكم بيشتري را ندارند و سيما و منظر شهري در اين محله به اندازه كافي دست خورده و شلخته شده است و با اين كار تنها تيرخلاصي به حيات و آينده منطقه دو اهواز مي زنيم.
وي خاطرنشان ساخت: شهرداري ها بايد با دریافت عوارض نوسازی، دریافت عوارض مالیات بر ارزش افزوده، دریافت درآمد حاصل از ماده ۵ قانون، دریافت درآمد حاصل از بلیط حمل و نقل ریلی، دریافت درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، دریافت درآمد حاصل از تخلفات راهنمایی و رانندگی و امکان انتشار اوراق مشارکت كه در واقع درآمدهاي پايدار محسوب مي شوند و نيز جذب سرمايه گذاري هاي بخش خصوصي، شهر را اداره کنندوباكم فروشي مازاد بر مشكلات شهري بيافزايند كه مي خواهند آن را اداره كنند.
محمد هادي قنوات در پايان خواستار توقف طرح فروش تراكم مازاد و در واقع ابطال مجوز اضافه شدن يك طبقه در ساختمان هاي منطقه دو اهواز شد و هشدار داد: شوراي شهر در دفاع از آينده شهر سكوت نمي كند و اطمينان مي دهم كه اعتراض خود را به چنين اقدامات بي مطالعه و فاقد پيوست هاي علمي اعلام خواهيم كرد.