تاریخ انتشار خبر: 16 خرداد 1396 | 15:32:48
کد خبر : 83

انتظار خوزستان از روحانی استفاده از نخبگان در وزارت است

در مصاحبه با مهران یاوری فعال اجتماعی: انتظار خوزستان از روحانی استفاده از نخبگان در وزارت است مهران یاوری را بسیاری از فعالان سیاسی اعم از اصلاح طلب و اصولگرا به رک گویی و حقیقت طلبی می شناسند. هر چند او همواره با اصلاحات قدم برداشته است اما، در میان اصولگرایان به واسطه انصاف در […]

در مصاحبه با مهران یاوری فعال اجتماعی: انتظار خوزستان از روحانی استفاده از نخبگان در وزارت است

مهران یاوری را بسیاری از فعالان سیاسی اعم از اصلاح طلب و اصولگرا به رک گویی و حقیقت طلبی می شناسند. هر چند او همواره با اصلاحات قدم برداشته است اما، در میان اصولگرایان به واسطه انصاف در نظر شهرت دارد.

مهران یاوری از جمله کسانی است که در میان عشایر عرب و بختیاری و لر در سراسر استان ها نقشی بسیار فعال دارد و جایگاه وی در میان عشایر عرب و بختیاری خوزستان جایگاهی ستودنی و ارزشمند است.

در جریان انتخابات امسال، او همراه و یار و یاور ستاد حسن روحانی بود، کوشا و شبانه روزی تلاش کرد و پیام های بسیاری داد، واجب دیدم از وی مصاحبه ای کنم تا آنچه از حق طلب ر زبان دارد بیان کند. خود معتقد است باید حقیقت را گفت و مصلحت را مد نظر قرار نداد. این مصاحبه بر همین اساس نوشته شده است و درخواست وی از ریاست محترم جمهوری نیز در این مصاحبه آمده است.

جناب آقای یاوری روز انتخابات چرا چگونه ارزیابی می کنید؟

با درود به روان پاک بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و ادامه حقیقی راه ولایت و انقلاب رهبر فرزانه حضرت آیت الله خامنه ای.

آنچه در روز انتخابات ریاست جمهوری رقم خورد به حق و انصاف یک حماسه بود. حماسه ای که هوشيارى وميزان مشاركت بالاى مردم برای همیشه بر زبان ها جاری و روان خواهد بود. بندرت می توان کسی را سراغ گرفت فضاى انتخابات راگرم كندبخصوص در این ۴ دهه جمهوری اسلامی، که دور دوم ریاست جمهوریش با چنین استقبال و شور وشوق و هیجانی رقم بخورد. البته ناگفته نماندواقعاً مردم ماهوشيارانه راى دادنندباوجودكليه دستگاهاى نظامى وانتظامى تريبونهاى اعمه  جمعه وبازاروووودولت راموردحجمه قراردادند امامردم باانتخاب دوباره دكترروحانى برگ زرين ديگرى به تاريخ  بثبت رساندندوروحانی فردى ديپلوماسى وداناست بدون شک قدر آرای این مردم هوشيارراخواهد دانست.

و خوزستان چه جایگاهی در این روز دارد؟

ماکت کوچکتری از حماسه انتخابات در خوزستان نیز رقم خورد. خوزستان همپای تهران بود، به مراتب و با فاصله بسیار زیادی از استان های دیگر پیشگام رای به روحانی بود. مردم از ساعات اولیه روز تا آخرین لحظات باقی مانده ساعت ۱۲ شب در صف های طولانی بی تابانه  منتظر دادن رای به روحانی بودند. حماسه روحانی در خوزستان حدوداً ۷۵ درصدی بود. باوجودى كه مردم خوزستان گلايه هايى ازدولت تدبيرواميدداشتندآنچه واقعا انتظارش می رفت. درایت و توانایی مثال زدنی استاندارمحبوب خوزستان بودكه باتلاشهاوزحمات مشقت باروشبانه روزى كه بعدازانتصابش درتصدى استاندارى خوزستان دركليه امورداشتندباحضورسبزشان دركليه مشكلات ومحافل واقدامات لازم دربعضى موارد اميدرابه خانه هاى  مردم خوزستان برگرداندو عملا نام روحانی را بر خوزستانی ها بیش از پیش درخشان کرد.

خوزستان منابع بسیاری داراست اما مشکلاتی هم گریبانش را گرفته است پیام شما به روحانی چیست؟

بیش از ۷۰ درصد بودجه کشور از منابع این استان تامین می شود اما متاسفانه سال هاست مورد بی مهری دولت ها قرار گرفته است تا آنجا که زیرساخت ها فرسوده شدند و استان و شهرها دچار مشکلات و معضلاتی شديدى روبرو شد که سال گذشته همه شاهد بودیم و جناب دکتر روحانی نیز به خوزستان تشریف آورد.

منابع نفتی و گازی خوزستان، منابع آبی و برقی و معادن و صنابع فولاد سای خوزستان و کارخانه های سیمان سازی ٠٠٠٠این استان درآمدی قابل توجه دارد که اگر عوارض این منابع به شهرهای خوزستان تعلق گیرد وضعیت خوزستان تغییرچشمگيرى  می کند.

همچنین باید اعلام کنم که صنعت مغفول مانده گردشگری در خوزستان باید راه اندازی شود چرا که خوزستان مهد مراکز تفریحی و نیز گردشگری و بزگترین و قدیمی ترین فرهنگ و تمدن دینی و غیر دینی جهان است.

از کول فرح گرفته تا شوش و قصر شاپور و کاخ آپادانا مربوط به دوران هخامنشیان و غار پبده مربوط به دوران پیش از تاریخ و شوش دانیال مربوط به پیشینه دینی همه و همه در خوزستان جمع شده اند که می توانند درآمدی همپای نفت و حتی بیشتر داشته باشند.

امیدوارم جناب دکتر روحانی در این مورد نگاهی ویژه به خوزستان کند و زیرساخت های منابع گردشگری را در خوزستان احیا نماید.

چند درصد خوزستان به روحانی رای دادند؟

آنچه من به عنوان یک فعال اجتماعی خوزستان از جناب دکتر روحانی انتظار دارم، به عنوان کسی که افتخار دارد در استانی زندگی می کند که چهارمین درصد بالای رای به روحانی از آن آنان است این است که جناب دکتر روحانی: امیدوارم دولتی همراه با نشاط و پویایی داشته باشید. و درهای بسته مدام بر شما و مردم کشور باز شود.

مردم خوزستان به شما سلامی گرم می رسانند. همانند هوای گرمش، همانگونه که می دانید با همه جفاهایی که به این مرز و بوم شده است، مردم قدر زحمات حضرتعالی را با جان و دل فهمیده اند و ندای لبیک به شما دادند. آرای این مردم دست رد بر سینه انحصار طلبان است و امید داریم حضرتعالی چون سال گذشته نگاه توام با مهر و عطوفت خود را به مردم این آب و خاک ادامه داده و نیز در کابینه خود وزرایی از نخبگان این استان انتخاب کنید. پر مسلم است که قدر زحمات شما را این مردم می دانند و امیدوار به لطف مستدام حضرتعالی هستند.

و در مورد مشکلات زیربنایی خوزستان؟

مشكلات زيربنايى بحران ریزگردها و آسیب دیدگی منابع برقی وآب وجادهاكارآفرينى واشتغال ومسكن براى جوانان خوزستان توسعه ورشداقتصادى که ریاست محترم جمهوری خود شاهد و ناظر بى برقى وبى آبى بوده اند و جهت رفع مشكل به این استان تشریف آورده اند و دستورات و بودجه های لازم را مبذول داشته اند امید است در ادامه راه خود در ۴ سال آینده به وضعیت اساسی ریزگردهاورشدوتوسعه استان  توجه داشته و بوجه وامكانات بيشترى براى اين استان مظلوم تخصيص دهندتااستاندارسخت كوش كه زحمات وپيگيريهاى شبانه روزايشان قابل تقديروتشكراست دست ايشان بيشتربازباشدتااقدام به تهیه و تعمیر زیرساخت های خوزستان نمایند که این بام  وطن بسی از بی مهری گذشتگان در عذاب است.

و چرا روحانی را انتخاب کردید؟

روحانی در زمانه ای وارد مقام ریاست جمهوری شد که وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور به نوعی عجیب گره خورده بود. از نظر سیاست جهانی ما در گوشه ی رینگ قرار گرفته بودیم و به بن بستی سخت برخورد کرده بودیم. عدم توانایی دیپلمات های دولت قبل از روحانی و ناتوانی در گفتمانی صحیح ما را به انزوای جهانی کشانده بود و خدا می داند اگر تلاش و کوشش شبانه روزی دکتر ظریف و تیم او نبود چه ای بسا ما هنوز در این دره صعب و سخت بن بست بین المللی گرفتار بود.

اما وضعیت اقتصادی نیز کمتر از وضعیت سیاسی نبود. تحریم های مختالف کمر دولت و متعاقبا مردم را شکسته بود. پیش پا افتاده ترین داروها که هنوز ساخت آن در ایران وجود نداشت باعث شده بود که وضعیت دارویی و بیمارستان های ما دچار مشکل شوند. صنعت هواپیمایی ما بدون شک آخرین نفس هایش را می کشید و توقف و ها و تاخیرها و فرودهای اضطراری و گاها سقوط ها مردم را از مسافرت هوایی باز داشتند.

و دولت روحانی چه پیامدهایی به همراه داشت؟

بحمدالله از پیامدهای دولت تدبیر و امید اول باید به خروج از بن بست ها و تحریم های جهانی نام برد. نه تنها این تحریم و بن بست ها شکسته شد بلکه زمینه و بستر روابط جهانی که دیریست به انتظار نشسته بودند ناگهان رونق گرفت و همچنانکه همه می دانیم کشورهای اروپایی چند روز پس از توافق نامه برجام با کشور ما به معاملات بسیار پرداختند و حتی شرکت های جند ملیتی چون بوئینگ هم از قافله عقب نماند و قرادردادی بزرگ برای فروش هواپیماهای مسافربری با ایران منعقد کرد.

دركل باميدحضرت حق وهمت جناب دكتر روحانى دراين چهارسال فرصت زمانى كه دردولت دوازدهم ايشان داردقطعاً بامعرفى كابينه اى منسجم وقوى وافرادى تخصصى داناوپرتلاش وخردمندتمام قفل مشكلات اقتصادى وسياسى وسياست  خارجه بازميشودودوباره علاقه واميدوتلاش براى توسعه وپيشرفت رابه كانون گرم خانوادها باتدبيربازميگرداند