تاریخ انتشار خبر: 31 اردیبهشت 1400 | 23:27:15
کد خبر : 10159
یادداشتی از ملک محمد مکوندی:

انتخابات ۱۴۰۰/ و ادامه ابهامات و دسته بندی ها

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ ملک محمد مکوندی فعال سیاسی-اجتماعی در یادداشتی باعنوان: انتخابات ۱۴۰۰/ و ادامه ابهامات و دسته بندی ها این جمله را به خاطر بسپارید: نظام و حاکمیت پس از تجربه تلخ یک جانبه گرای طولانی با روسیه و تا اندازه ای چین، درصدد چرخش از سیاست یک جانبه گرایی به سمت […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ ملک محمد مکوندی فعال سیاسی-اجتماعی در یادداشتی باعنوان: انتخابات ۱۴۰۰/ و ادامه ابهامات و دسته بندی ها

این جمله را به خاطر بسپارید: نظام و حاکمیت پس از تجربه تلخ یک جانبه گرای طولانی با روسیه و تا اندازه ای چین، درصدد چرخش از سیاست یک جانبه گرایی به سمت غرب و ایجاد یک روابط متوازن بین شرق و غرب است. تا بیش از این کشور اسیب نبیند.راه خروج کشور از بن بست اقتصادی و مشکلات منطقه ای تنها با اتخاذ روابط متوازن و رفع تحریم ها در امور بین الملل امکان پذیر است. بنابراین مذاکرات برجام ۹۴ در وین و برجام پلاس در بغداد به صورت فشرده ادامه دارد و عنقریب خبرهای خوب به گوش خواهد رسید. تحریم ها رفع خواهد شد و روابط منطقه ای و بین المللی ایران دچار تحولی نو می شود.به همین دلیل است که مخالفین خارجی و داخلی بیکار ننشسته اند و از هیچ توطئه و اقدام مخالفی با برجام دریغ نخواهند ورزید تا این تحول رخ ندهد.افشای فایل صوتی ظریف به منظور خنثی کردن تحرکات مخالفان داخلی و خارجی صورت گرفته است. انها حتی از تخریب مقام معظم رهبری که حمایت و تدبیر او باعث ایجاد این تغییر سیاست شده است ابایی ندارند. درتحول جدید نیاز به یک رئیس جمهور جامع الاطراف است که هم بتواند مسائل داخلی و هم روابط بین الملل را به خوبی اداره نماید.

سوالی که این روزها اذهان را به خود مشغول کرده است.این است که پس از ثبت نام علی لاریجانی در انتخابات ریاست حمهوری ۱۴۰۰ بلافاصله اکثر کاندیدای اصول گرا و طرفداران انها در یک عملیاتی که بنظر می رسد هماهنگ شده است، او را موردحملات شدید قرار داده اند. شدت حملات به اصلاح طلبان را کاهش دادند و بر عکس لاربجانی را سیبل حملات خود کرده اند.

اکثر کاندیداهای اصول گرا قبل از اینکه ایت الله رئیسی رسما کاندیدا شوند‌اعلام کردند در صورت ورود ایشان به صحنه انتخابات، بنفع او کنار خواهند رفت.اما نه تنها این اتفاق عملی نشد بلکه بر عکس برخی از هواداران کاندیدا ها از جمله هواداران محسن رضایی از ثبت نام او بشدت عصبانی شدند و مطالبی بر علیه ایشان در فضای مجازی منتشر نمودند.البته به یکباره جهت حملات خود را از رییسی به سمت لاریجانی تغییر داده اند.

بیشترین حملات به لاریجانی از سوی ستادهای رییسی، رضایی، سعید محمد و جلیلی انجام می شود.چه ارتباطی بین این انها از نظر اهداف وجود دارد.

با توجه به اینکه رییسی مورد حمایت شورای ائتلاف و شورای وحدت اصول گرایان ، جبهه پایداری بعنوان سه جریان اصلی اصول گرایی و تقریبا ۹۸ در صد احزاب،دستحات و گروها، ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس فعلی و برخی از شخصیت های اصول گراست. رضایی، سعید محمد، جلیلی هیچ کدام ازچنین حمایت و پایگاهی برخوردار نیستند.و فاقد پایگاه مشترک هستند. اما همراهی انها با ستاد رییسی بر علیه لاریجانی قابل تامل است.

نیروهای اصلی اطراف
رئیسی، اعضای جبهه پایداری اند. از علی نیکزاد بعنوان رئیس ستاد تا هاشمی نایب رئیس مجلس تا زاکانی که تنها و تنها به منظور تخریب علی لاریجانی در لحظات اخر نفس زنان خود را به وزارت کشور رسانده و ثبت نام کرده است. بعلاوه کل جبهه پایداری و پایگاه حوزوی انها در صف اول حمایت از رئیسی قرار دارند. نزدیکی انها به رئیسی از شورای ائتلاف و شورای وحدت و جامعه روحانیت بسیار بیشتر است. تخریب لاربجانی توسط جلیلی که عضو رسمی جبهه پایداری است قابل توجیه است. اما رابطه و هماهنگی سعید محمد و محسن رضایی با این جریان و بعبارت واضح تر رابطه بخشی از سپاه با جبهه پایداری بر علیه لاریجانی چگونه تعریف می شود؟

خارج از تفکر و تعصب جناحی باید گفت لاریجانی یکی از بهترین رجال برجسته و با تجربه حال حاضر ایران است که دارای خصوصیات و ویژگی های خاص در امرمدیریت داخلی و مدیریت درروابط بین الملل است. او بیش ازسی واندی سال سابقه و تجربه در دولت،مجلس، صدا و سیما و شورای عالی امنیت ملی دارد. شخصیت فراگیر وجامع الاطرفی است که یک رییس جمهور توانمند، مقتدر و همه جانبه نگر به ان نیاز دارد.بعلاوه در فضای دیپلماتیک بین المللی هم از وجه خوب و قابل قبولی برخوردار است. نوع مطالبی که تا کنون مطرح کرده است در برنامه سایر کاندیدا های اصول گرا دیده نمی شود سطح ایده و گفتاراو فاصله زیادی باسایر کاندیدای اصول گرا دارد.
او می گوید:”کسی که امروز به مردم وعده بهشت می دهد خلاف می گوید، اول باید اتش جهنم را خاموش کرد”
یک کتاب در مورد اتخاذ چنینی سیاستی همه جانبه نگر میتوان نوشت.یا اینکه می گوید: مشکل فعلی کشور اقتصاد است‌.شاید دوستان مطرح نمایند موضوع اقتصاد مسئله و دغدغه اصلی و شعار تمام کاندیداهای فعلی است و هر کس از دید خود تفسیر و راه حلی برای ان ارائه نموده است. از اقتصاد ایالتی، بگیر تا اقتصاد درون زا ی غیر برون نگر.برخی هم که خود را متخصص دور زدن تحریم در اقتصاد معرفی کردند. اما لاریجانی در ادامه می گوید: سیاست و فرهنگ باید در خدمت اقتصاد باشند.معنای ان این است که سیاست خارجی باید بر مبنای منافع ملی باشد.فرهنگ و ایدیولوژی و سیاست همه باید درخدمت اقتصادباشند.سالهاست که اقتصاد ما توسط ایدیولوژی و سیاست به گروگان گرفته شده است وتا این موضوع حل نشود هر راه حلی محکوم به شکست است.یک جمله اما بسیار پر معنا. او با تمام وجود به برجام و رفع تحریم ها و ایجاد روابط متوازن بین المللی و روابط برادرانه با کشورهای همسایه اعتقاد راسخ و قلبی دارد.چون می داند که بدون توافق برجام و بدون رفع تحریم ها هیچ راه حل موثری برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور وجود ندارد. ایشان خودشان سند همکاری ۲۵ ساله با چین را امضا کردند اما می داند بدون برجام ارزش یک کاغذ پاره و باطله را هم ندارد و امکان عملیاتی کردن ان غیر ممکن است. وقتی سیستم های مالی و مبادلاتی و حمل و نقل جهانی بر روی شما بسته باشد، چگونه می توان مفاد این سند را عملیاتی کرد. از طرفی چین هم حاضر به خطر انداختن منافع ملی خود به خاطر ایران نخواهد شد. اینها ویژگی هایی از شخصیت علی لاریجانی است و البته با نقاط ضعفی که همه کاندیداها از ان برخوردار هستند.

بخش عمده ای از اصلاح طلبان همچنان بر حمایت از کاندیدا های اصلاح طلب تاکید دارند. اما برخی دیگر از این جریان در کنار حمایت از کاندیدای اصلاح طلب، علاقه خودبه حمایت از لاریجانی در شرایط خاص را پنهان نمی کنند. اصلاح طلبان بنابر دلایل مختلف از کاندیداتوری پزشکیان که می توانست پدیده انتخابات باشد، غفلت کردند.حتی در رای گیری درونی جبهه ای اصلاح طلبان دررده چهارم قرار گرفته است. باید منتظر تعیین صلاحیت ها ماند. اما پزشکیان با توجه به سوابق موفق در وزارت بهداشت و درمان، چندین دوره نمایندگی مجلس، مدیریت عالی و بدون تنش در نایب رئیسی مجلس دهم و انتخاب شدن ایشان بعنوان نماینده کلانشهر تبریز در مجلس یازدهم در حالیکه تعداد نمایندگان اصلاح طلب واقعی مجلس یازدهم به تعدادانگشتان یکدست هم نمی رسد، نشان دهنده محبوبیت او در جامعه ترک کشور است. هیچ نقطه تاریک و ابهام امیزی در سوابق سیاسی و مالی و اعتقادی او وجود ندارد تا مورد تخریب از طرف رقبا واقع شود. پایگاه او در جامعه ترک کشور اعم از اصلاح طلب و اصول گرا بسیار بالاست و دست کمی ازطرفداران تیم تراکتور سازی ندارد.حمایت جامعه پزشکی،بهداشتی،درمانی و نظام پزشکی کشور و بسیاری از نیروی سیاسی از ایشان از نکات مثبت و بارز او برای کاندیداتوری است. که به مراتب از شرایط ظریف و جهانگیری بالاتر است او شخصیتی با تجربه است که سابقه کار در دوقوه مجریه و مقننه را در کارنامه خود دارد.و از توان لازم برای مدیریت و هماهنگی داخلی برخوردار است و با انتخاب یک تیم قوی و کاردان و مورد وثوق جامعه بین الملل در وزارتخارجه و با توجه به اعتقاد راسخ به حل برجام و رفع تحریم ها می تواند در صحنه بین المللی هم موفق باشد.