تاریخ انتشار خبر: 2 آذر 1400 | 18:30:03
کد خبر : 11404
مدیر کل بهزیستی استان خوزستان:

امسال در طرح تنبلی چشم ۷۵ هزار و۵۸۸ کودک معاینه شدند

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛غلامرضا صدیق راد مدیرکل بهزیستی خوزستان با اشاره به معاینه ۷۵هزار و۵۸۸ کودک در طرح تنبلی چشم، گفت: به منظور کاهش شیوع بروز اختلال نابینایی و کم بینایی، برنامه کشوری پیشگیری از آمبلیوپی برای سنجش کودکان ۳ تا ۶ ساله از ۱۵ از اردیبشهت ماه شروع شده و تا پایان اسفندماه […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛غلامرضا صدیق راد مدیرکل بهزیستی خوزستان با اشاره به معاینه ۷۵هزار و۵۸۸ کودک در طرح تنبلی چشم، گفت: به منظور کاهش شیوع بروز اختلال نابینایی و کم بینایی، برنامه کشوری پیشگیری از آمبلیوپی برای سنجش کودکان ۳ تا ۶ ساله از ۱۵ از اردیبشهت ماه شروع شده و تا پایان اسفندماه سال ۱۴۰۰ در کلیه پایگاه های دائمی و غیردائمی بهزیستی اجرا می شود.

صدیق راد با اشاره به اینکه این برنامه فرصتی طلایی برای تضمین سلامت بینایی کودکان و راهی موثر برای جلوگیری از بروز معلولیت و کاهش بینایی است افزود: انجام این تست در کودکان از پیشرفت سایر بیماری های چشمی، عیوب انکساری، استرابیسم و آمبلیوپی جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: در این طرح ، از ابتدای اردیبهشت ماه تاکنون ۷۵ هزار و۵۸۸ کودک خوزستانی معاینه و در سامانه آمبلیوپی ثبت شده اند.

صدیق راد با اشاره به اجرای این برنامه در سه سطح مربی، اپتومتریست و چشم پزشک عنوان کرد: تعداد ۵۳۰ مربی، ۴۱ اپتومتریست و ۱۵ چشم پزشک در ۳۰ پایگاه دائمی و ۲۹۰ پایگاه غیردائمی و ۱۸۶ مرکز مثبت زندگی در روند اجرای طرح با بهزیستی خوزستان همکاری می کنند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان با بیان اینکه غربالگری تنبلی چشم در سه سطح انجام می شود گفت: سنجش تنبلی چشم کودک ابتدا توسط غربالگر انجام می شود و در صورت شناسایی مشکل، کودک به اپتومتریست ارجاع شده و چنانچه کودکی نیاز به معاینه و درمان تخصصی تری داشته باشد به چشم پزشک معرفی می شود.

وی افزود: ۱۵۷۰ کودک تاکنون به سطح ۲ و ۳ ارجاع داده شده اند. صدیق راد همچنین با اشاره به اینکه سنجش به دو صورت با دستگاه و یا چارت لامپی انجام می شود عنوان کرد: ۱۱۳ پایگاه مجهز به چارت لامپی هستند و ۱۲ دستگاه نیز در این زمینه فعال هستند. صدیق راد با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی مراجعه کودکان شهری به نسبت روستایی کمتر بوده است گفت: والدین می توانند با مراجعه به پایگاه های مذکور با در دست داشتن شناسنامه فرزندانشان، تا پایان اسفند ماه برای انجام تست آمبلیوپی مراجعه کنند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان در پایان با تاکید بر اینکه کودکان بی بضاعتی که با مشکلات بینایی مواجه شوند مورد حمایت بهزیستی قرار خواهند گرفت تصریح کرد: امیدواریم که امسال نیز همچون سنوات گذشته شاهد پوشش صد در صدی طرح و جلوگیری از مشکلات بینایی در فرزندان عزیزمان باشیم.