حسین برزگر ظهر یکشنبه در نشست خبری کارگروه بهداشت، درمان و سلامت به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با اشاره به آزمایشگاه قلب معاونت غذا و دارو است که سلامت محصولات را تأیید می کند، بیان کرد: تعداد آزمایشگاه های کنترل سلامت از یک در سال ۵۷ به ۱۶ در سال گذشته و تعداد داروخانه ها از ۹۳ در سال ۵۷ به ۶۳۴ در سال گذشته رسیده است.
وی افزود: تعداد مدیریت های تخصصی حوزه غذا و دارو از دو در سال ۵۷ به پنج در سال گذشته و تعداد شرکت های توزیع کننده دارو از ۶ در سال ۵۷ به ۴۳ در سال گذشته رسیده است.
برزگر اظهار کرد: تعداد نمونه کالای سلامت نمونه برداری شده از سطح عرضه از صفر در سال ۵۷ به سه هزار و ۷۸۰ در سال گذشته و همچنین میزان درج نشانگر رنگی سلامت از صفر در سال ۵۷ به ۱۰۰ درصد در سال گذشته افزایش یافته است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تأکید بر اینکه حفظات از سلامت مردم خط قرمز این معاونت است، گفت: در زمینه غذا شماره تلفن ۳۲۲۳۲۳۵۳، در زمینه دارو ۳۲۲۳۲۳۴۶ الی ۵۲ و همچنین ۱۴۹۰ برای دریافت شکایات و یا اطلاعات این حوزه ها درنظر گرفته شده است.
وی بیان کرد: با کاهش میزان چربی، قند و نمک در محصولات تولیدی غذا و دارو نسبت به کاهش بیماری های غیرواگیر اقدام و موفقیت های خوبی نیز به دست آمده است.
برزگر ادامه داد: طی چند سال اخیر ۴۶ هزار نفر مراجعه کننده به این معاونت داشتیم که ۱۵ میلیارد تومان مساعدت مالی برای بیماری های صعب العلاج به آنها اهدا شد؛ بیش از هشت هزار مراجعه کننده متعلق به سال جاری بود که بیش از سه میلیارد تومان کمک مالی برای آنها انجام شد.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: سالم سازی فرآورده های کالای سلامت، افزایش مراکز تولید کننده کالای سلامت در استان، تأسیس اولین مرکز تهیه نمونه های کنترلی برای پایش اعتبار آزمون های مواد غذایی و دارویی و همچنین راه اندازی بخش اندازه گیری باقیمانده سموم دفع آفات نباتی در محصولات کشاورزی از جمله اقدامات این معاونت هستند.
سهولت دسترسی بیماران به داروهای خاص در نزدیک ترین داروخانه های محل سکونت، صدور مجوز برای احداث پنج کارخانه داروسازی در استان و همچنین تشکیل کمیته تخصصی مبارزه با قاچاق فرآورده های سلامت محور استان نیز از دیگر اقدامات انجام شده در معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بود که مورد اشاره برزگر قرار گرفت.