تاریخ انتشار خبر: 28 مهر 1396 | 00:42:41
کد خبر : 1288
در همایش شوراها و شهرداران مطرح شد:

افشانی: ترجیح منافع مردم بر منافع شخصی، خانوادگی، جناحی و گروهی تنها راه تقویت شوراهاست

بشریت هزینه سنگینی برای تشکیل نهاد شورا و ایجاد دموکراسی پرداخته است. اگر شما اعضای شورا به گونه‌ای رفتار کنید که موجب سلب اعتماد مردم از شوراها شود، خون میلیون‌ها انسان را پایمال کرده‌اید.  محمدعلی افشانی معاون امور عمرانی وزارت کشور در همایش شوراها و شهرداران که با موضوع توسعه شهری و روستایی که امشب  […]

بشریت هزینه سنگینی برای تشکیل نهاد شورا و ایجاد دموکراسی پرداخته است. اگر شما اعضای شورا به گونه‌ای رفتار کنید که موجب سلب اعتماد مردم از شوراها شود، خون میلیون‌ها انسان را پایمال کرده‌اید.
 محمدعلی افشانی معاون امور عمرانی وزارت کشور در همایش شوراها و شهرداران که با موضوع توسعه شهری و روستایی که امشب  ۲۷ مهرماه در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: نهاد شورا  به عنوان یک نهاد اجتماعی نوپا باید برای همه ما بسیار حائز اهمیت باشد و همه در راستای تقویت این نهاد به عنوان یک وظیفه دینی و ملی عمل کنیم.
وی با بیان اینکه شورا معادل هزینه های سنگین و هنگفتی است که بشریت در طول تاریخ پرداخته کرده است تا شورا شکل گیرد، ادامه داد: همه  به ویژه اعضای شوراها به این نکته توجه کنند که شورا نهادی نیست که یک روز با برگزاری انتخابات و آمدن پای صندوق‌های رأی در آن کسب رأی کنیم. میلیون ها انسان به زندان ، اسارت رفتند تا به حاکمیت آموختند که اداره امور کشور با خرد جمعی به از خرد فردی است و کسی که در این مسیر گام بر ندارد درک درستی از شورا ندارد. تنها راه  تقویت این نهاد اجتمای ترجیح منافع مردم بر منافع باندی است.
معاون عمرانی وزیر کشور ایجاد اعتماد در مردم را تنها راه تقویت اجتماعی و نوپای شوراهای شهر و روستا دانست و گفت: ترجیح منافع مردم بر منافع شخصی، خانوادگی، جناحی و گروهی تنها راه تقویت این نهاد است. به عنوان یک وظیفه انسانی، بشریت هزینه سنگینی برای تشکیل این نهاد پرداخت و اگر شما اعضای شورا به گونه‌ای رفتار کنید که موجب سلب اعتماد مردم از شوراها شود، خون میلیون‌ها انسان را پایمال کرده‌اید.
افشانی با اشاره به اینکه مدیران ما باید بدانند تقویت نهاد اجتماعی و نوپای شوراها یک وظیفه انسانی، دینی و ملی است، تصریح کرد: باید مبنای رفتار و عمل را بر قانون، رعایت حقوق انسان‌ها  و تعامل بر احقاق حقوق مردم بگذاریم. اگر مبنای رفتار ما قانون باشد، معضلات موجود رخ نمی‌داد .
وی افزود: اگر فقط به زبان بگوییم، هر روز باید با افتخار بگوییم که امسال ما بهتر از سال آینده است. تنها زمانی می‌توان روی مشارکت مردم حساب کرد که مردم به ما اعتماد داشته باشند.
افشانی اعتماد مردم را به عنوان مهمترین شاخص سرمایه اجتماعی دانست و گفت: در صورتی که مردم به ما اعتماد کنند، برای حل مشکلات خود و مشکلات شهر نیز مشارکت خواهند کرد. نباید هیجوقت فکر کنیم که از مردم بهتر می‌فهمیم. مردم همه چیز را به خوبی می‌فهمند و حتی از ما بهتر می‌فهمند. چنین نیست که فکر کنیم به گونه‌ای رفتار خواهیم کرد که کسی متوجه نمی‌شود.
وی با بیان اینکه مردم رفتار و عملکرد ما را قضاوت می‌کنند و هرچه به زبان بگوییم را مردم نمی‌پذیرند، بلکه به عمل ما نگاه می‌کنند؛ ادامه داد: عمل آدم‌ها بیانگر اعتقادات و باورهای درونی آنها است. از زبان همه چیز برمی‌آید. اگر مردم متوجه شوند که ما برای حل مشکلات آنها گام برمی‌داریم، در این زمینه ما راه همراهی خواهند کرد.
معاون عمرانی وزیر کشور  اظهار کرد: با شنیدن ارقام و آمار اعلام شده برای شهرداری های خوزستان برای استانی که تقریباً حیات کشور به آن وابسته است، متأثر شدم. تمام درآمد محقق شده خوزستان کمتر از نصف درآمد محقق شده شهرداری شیراز در سال گذشته است که کل درآمد محقق شده اداره این شهر در سال گذشته ۳۵۰۰ میلیارد تومان بود.
افشانی تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا ببینیم چگونه می‌توان درآمدزایی کرد که یکی از راه‌های آن مالیات بر ارزش افزوده است که کاملا صحیح است و من به جد پیگیر تساوی سهم دولت و شهرداری‌ها از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده هستم و این موضوع را در مرحله اول در کمیسیون عمران پیش بردم که تا همین دو هفته اخیر نیز در این کمیسیون مطرح بود. اما معلوم نیست که این پیشنهاد وقتی به صحن برود، چه بر سر آن می‌آید. اما باز هم مشکلات شهرداری‌ها ما حل نمی‌شود. مشکل شهرداری‌های ما تنها زمانی حل می‌شود که در مردم، باور اعتماد به شورا و شهرداری را ایجاد کنیم و مردم هم در کنار ما قرار بگیرند و بدانند که پولی که پرداخت می‌کنند، درست هزینه می‌شود.
وی عنوان کرد:  هزینه‌کرد بهینه منابع مردم  یکی از مهمترین عوامل در جلب اعتماد مردم به شورا و شهرداری است. در شورای عالی معماری و شهرسازی، ساعت‌ها برای تصویب یک طرح جامع تفصیلی زمان می‌گذاریم، اما بعد به راحتی این طرح کنار گذاشته می‌شود. یعنی به معنای واقعی کلمه ارزش‌های زیست‌محیطی شهر به تاراج و حراج می‌رود و این برخلاف تعریف توسعه پایدار است.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور یادآور شد: آنچه که امروز در شهرهای ما رخ می‌دهد، فروش حقوق نسل‌های آینده و فروش ارزش‌های زیست‌محیطی شهر است. از شما می‌خواهم که با تمام توان به قانون مسلط شوید. ظرفیت‌های قانونی برای شما درآمدزا است.
افشانی با اشاره به اینکه در قانون بودجه امسال یک بند وجود دارد که شامل استفاده از صندوق توسعه ملی است و چند هزار میلیارد پول در آن لحاظ شده گفت: اصلا یادمان رفته که در قانون بودجه چنین فرصتی برای ما قرار داده‌اند و به آن فکر نکرده ایم. ظرفیت‌های قانونی برنامه ششم و قانون بودجه را مطالعه کنید، فرصت‌های زیادی در آن وجود دارد که به خوبی می‌توان از آن استفاده کرد.
معاون وزیر به استفاده از فاینانس برای تکمیل پروژه مترو در شهر اهواز  اشاره کرد و  به اعضای شوراها و شهرداران، گفت: در اسفندماه سال گذشته برای اجرای خط دو پروژه قطار شهری شیراز مصوبه ۷۷۰ میلیون دلار را گرفتیم. بنابراین باید ظرفیت‌های قانونی را به خوبی بشناسیم. طی ۳۵ سال کار با شهرداری‌ها و شوراها دریافته‌ام که یکی از علل اختلاف میان شهرداری‌ها و دستگاه‌های دولتی عدم اطلاع از قانون است. ما مشکل قانون نداریم بلکه مشکل اجرا و تسلط بر قانون را داریم.
افشانی به تاثیر ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان بر مجموع شهرداری‌ها، گفت: استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان در شهرداری‌ها را باید جدی گرفت و دنبال کرد زیرا خیلی کمک‌کننده است.
وی در پایان تاکید کرد: نهاد نوپای شورا را تقویت کنید تا فردا نهاد های قدرتمند دیگری در حوزه های مختلف داشته باشیم آن زمان است که می توانیم در مسیر توسعه گام برداریم.