تاریخ انتشار خبر: 25 اردیبهشت 1398 | 10:28:22
کد خبر : 5120
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان:

افزایش ۱۵ درصدی خرید گندم نسبت به سال گذشته/ خسارت ۴ هزارو ۷۰۰ میلیاردی سیل به بخش کشاورزی

زاگرس نشینان- کیخسروچنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان گفت: استان خوزستان در ۳ نوبت دچار سیل شده که در پی این سیل‌ها در مجموع ۴ هزارو ۷۰۰ میلیارد تومان به بخش تولید و زیرساخت‌های کشاورزی استان خوزستان خسارت وارد شده است.

به گزارش  زاگرس  نشینان؛ کیخسرو چنگلوایی  رئیس سازمان جهادکشاورزی در خصوص سیل‌های اخیر استان خوزستان بیان کرد: استان خوزستان در ۳ نوبت دچار سیل شده که در پی این سیل‌ها در مجموع ۴ هزارو ۷۰۰ میلیارد تومان به بخش تولید و زیرساخت‌های کشاورزی استان خوزستان خسارت وارد شده است.

وی در ادامه افزود: مزرعه کشاورزی، باغات، دام و طیور، شیلات، زنبور عسل و تاسیسات زیربنایی کشاورزی جزء مواردی هستند که در سیل‌های اخیر دچار خسارت شدند.

ایشان در رابطه با سیل فروردین سال جاری مطرح کرد: آخرین و وسیع‌ترین سیل در فروردین ماه سال جاری رخ داد که بالغ بر ۴ هزارو ۱۷۷ میلیارد تومان خسارت به بخش‌های مختلف کشاورزی در خوزستان برجای گذاشت و در این سیل در مجموع ۱۹۶ هزار هکتار از اراضی به زیر آب رفتند.

چنگلوایی متذکر شد: در سیل‌های استان خوزستان، اراضی و محصول گندم دچار بیشترین خسارت شدند و در ادامه، اراضی چغندر قند، سبزی و سیفی جات، جو و… به ترتیب متحمل بیش‌ترین خسارت شده اند.

وی خاطر نشان کرد: سیل‌های اخیر علاوه بر محصول و بخش تولید کشاورزی، به زیربنا‌ها و زیرساخت‌های کشاورزی استان خوزستان نیز خسارت‌هایی وارد کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به کانال‌های انتقال آب، ایستگاه‌های پمپاژ و شبکه‌های توزیع آب اشاره کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان تصریح کرد: خسارت‌هایی که به زیر ساخت‌های کشاورزی وارد شده، تا حدودی کشت نوبت تابستان را در استان خوزستان با مشکل مواجه خواهد کرد.

چنگلوایی در خصوص خسارت سیل به گندم گفت: طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی بالغ بر ۱ میلیون تن گندم در سیل‌های اخیر از بین رفت که ۷۰ درصد از آن در استان خوزستان رخ داد، اما با توجه به این موضوع که در سال جاری تولید گندم افزایش چشم گیری داشته است، پیش بینی می‌شود در سال جاری خرید گندم نسبت به سال گذشته حداقل ۱۵ درصد افزایش داشته باشد.