تاریخ انتشار خبر: 19 مهر 1398 | 17:39:16
کد خبر : 6616
استاندار خوزستان: عراق امکانات خود را در مرزها بسیج کرده است

استاندار خوزستان گفت: به دلیل اینکه در شلمچه ازدحام بیشتری را شاهد هستیم، مشکل جدی‌تر است و استان بصره تمام امکانات خود را بسیج کرده و اتوبوس‌های دولتی خود را در مرز مستقر کرده است.

 به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛غلامرضاشریعتی  استاندار خوزستان بعدازظهر امروز با حضور در پایانه شلمچه از روند خدمت‌رسانی به زائران و تردد در این مرز بازدید کرد. وی به همراه هیأتی از مسؤولین استانی با حضور در قرارگاه مرزی کشور عراق، با مسؤولان عراقی این مرز دیدار کرد و روند ورود زائران را به خاک عراق […]


استاندار خوزستان: عراق امکانات خود را در مرزها بسیج کرده است

وی به همراه هیأتی از مسؤولین استانی با حضور در قرارگاه مرزی کشور عراق، با مسؤولان عراقی این مرز دیدار کرد و روند ورود زائران را به خاک عراق مورد بررسی قرار داد.

شریعتی در حاشیه این بازدید، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در بازدید از مرز شلمچه عراق با سرکلانتر این مرز صحبت شد و ضمن تشکر از زحمات طرف عراقی، باید اذعان کرد که توان ایشان در همین حد است و بیش از این نمی‌توان از آنها انتظار داشت.

وی ادامه داد: بنا بر این شد که امکان انتقال خودروهای ایرانی به داخل خاک عراق فراهم شود تا بتوان زائران را در کشور عراق انتقال دهد و این امر اکنون در حال انجام است، وسایل نقلیه از مرزهای ما روانه کشور عراق هستند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه حدود ۹۰ خودرو برای ورود به خاک عراق با همکاری دستگاه‌ها در حال تأمین است، تصریح کرد: امروز جمعه مرزها شاهد وضعیت روان‌تری هستند و با توجه به ظرفیت پذیرش عراق، به زائران اجازه خروج می‌دهیم و اگر بنا باشد زائران از مرز خارج شوند و در بیابان‌های عراق سرگردان شوند، چنین مجوزی برای خروج آنها داده نخواهد شد.

شریعتی عنوان کرد: زائران در صورت مشاهده ازدحام، در خاک کشور باقی بمانند و از امکانات موجود در پایانه‌ها استفاده کنند تا روند تردد به حالت عادی بازگردد.

وی افزود: اگر چه امکان دارد زائران از ما گله کنند، ولی گله زائران را به اینکه در کشور عراق سرگردان شوند، ترجیح می‌دهیم.

ایشان  با اشاره به اینکه طرف عراقی از روز گذشته تمام امکانات خود را در دو مرز خوزستان بسیج کرده است، یادآور شد: به دلیل اینکه در شلمچه ازدحام بیشتری را شاهد هستیم، مشکل جدی‌تر است و استان بصره تمام امکانات خود را بسیج کرده و اتوبوس‌های دولتی خود را در مرز مستقر کرده است، امروز شرایط بهتر است و سعی شد تا در آن سوی مرز نیز به زائران خدماتی همچون آب و غذا ارائه شود.

نماینده عالی دولت در استان خوزستان در خصوص تنوع نرخ کرایه خودرو در خاک عراق، گفت: خودروهای دولتی عراق و وسایل نقلیه‌ای که از ایران وارد عمل شدند، شرایط را در خاک عراق بهتر کردند و روند انتقال زائران سهولت داشته است.

وی با تأکید بر اینکه روز گذشته مشکلاتی برای زائران در خصوص بهای کرایه تا عتبات وجود داشت، اشاره کرد:  بالغ بر ۲۵ کامیون و اتوبوس تا کنون به عراق اعزام شده است و امروز نیز ۱۵ اتوبوس به عراق اعزام خواهند شد و پس از آن نیز، سایر دستگاه‌ها خودروهای دیگری را به این امر اختصاص داده‌اند که ظرف امروز تا فردا برای یاری رساندن به زائران وارد کشور عراق می‌شوند.

شریعتی ادامه داد: بنا شده تا در ساعات آینده ۲۰۰ خودرو از سایر نقاط کشور برای این امر اختصاص یابد، اما فعلا از ظرفیت‌های استانی برای حل این موضوع استفاده شد تا سایر امکانات انتقال زائران به مرزها برسند.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: تردد اتباع خارجی نیز که به قصد حضور در راهپیمایی اربعین به مرزهای ایران مراجعه می‌کنند، با اتوبوس‌های کاروان مربوطه خود از مرز خارج می‌شوند و مشکلی در این خصوص متوجه تبعه خارجی نیست.

وی افزود: تا شب گذشته بالغ بر ۳۰ هزار زائر اتباع خارجی از مرزهای خوزستان عبور کردند که این آمار برای زائران کشورمان در دو مرز شلمچه و چذابه به ۷۰۰ هزار تن رسیده است که ۱۹۰ هزار تن از ایشان مربوط به مرز چذابه است.

شریعتی ضمن تشکر و عذرخواهی از زائران به موجب مشکلات پیش‌آمده، بیان کرد: زائران به پیامک‌هایی از سوی ستاد مرکزی اربعین برای آنان ارسال می‌شود توجه کنند و اگر مشکلاتی در مرزها وجود دارد که دلیل آن کمبود امکانات در خاک عراق است، با صعه سدر برخورد کنند تا بتوان ایشان را در شرایط بهتر اعزام کنیم و شرایط سختی برای آنها ایجاد نشود.