تاریخ انتشار خبر: 29 شهریور 1398 | 18:36:52
کد خبر : 6174

استاندار خوزستان بر لزوم مدیریت آب در تمام شهرهای این استان در سال جاری تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان  ، غلامرضا شریعتی پنجشنبه شب در جلسه مشکلات آب شرب و کشاورزی و صیادی آبادان در محل تالار الغدیر فرمانداری ویژه این شهرستان گفت: سال گذشته از بابت سختی که برای شهرهای آبادان و خرمشهر از حیث شوری آب حادث شده بود به طور مرتب به آبادان می آمدیم، شرایط […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان  ، غلامرضا شریعتی پنجشنبه شب در جلسه مشکلات آب شرب و کشاورزی و صیادی آبادان در محل تالار الغدیر فرمانداری ویژه این شهرستان گفت: سال گذشته از بابت سختی که برای شهرهای آبادان و خرمشهر از حیث شوری آب حادث شده بود به طور مرتب به آبادان می آمدیم، شرایط بدی در آن زمان حاکم بود و اکنون و با گذشت یک‌سال از آن حادثه و انجام برخی اقدامات در شرایط بهتری دور هم جمع شده و به بحث، بررسی و تبادل نظر در زمینه آب اعم از شرب و کشاورزی و صیادی می پردازیم.

وی افزود: مردم باید روز به روز شرایط بهتری داشته باشند و نمایندگان نیز باید تمام تلاششان را برای بهبود وضعیت شهر و مردم به کار بگیرند، البته مردم نباید به شرایط فعلی راضی نباشند و همچنان از مسئولانشان خواسته های به حق و قانونی خود را در قالب مطالبه گری درست بخواهند و دنبال کنند.
شریعتی اظهار کرد: خط دوم طرح آبرسانی غدیر نیز وارد مدار شد و در حال حاضر کیفیت آب آبادان مطلوب است، مردم در کنار یکدیگر زحمت کشیدند، تلاش کردند تا این طرح محقق شود.
استاندار خوزستان تصریح کرد: مردم در جریان بروز سیل آسیب جدی دیدند؛ بنابراین به منظور بهبود آلام مردم و به رغم مغایریت این تصمیم دولت با انجام این کار، مجوز را صادر کردم، وقتی در جریان سیل به سراغ مردم می رفتیم امیدی به آینده نداشتند چرا که تمام هستی خود را از دست داده بودند و بچه هایشان روی دستشان مانده بودند و هنگامی که دستور کشت تابستانه و کشت برنج دادیم شادی به آنها بازگشت چرا که نمی خواستند دستشان را جلو کسی دراز کنند و می خواستند حاصل دسترنج خودشان را بخورند.
شریعتی یادآور شد: امسال باید در بحث آب تمام شهرهای خوزستان را مدیریت کنیم، باید همچون زمان سیل دست در دست یکدیگر در جهت بازسازی معیشت مردم تلاش کنیم تا مردم بتوانند بر روی پای خود بایستند.
وی گفت: به منظور بهبود وضعیت آب غدیر، از سازمان آب و برق خوزستان می خواهیم تا میزان خروجی آب سد دز و کارون را بیشتر کند تا ضمن بهبود وضعیت رودخانه بهمنشیر(کاهش ای.سی آب) شاهد بهبود شرایط آب غدیر نیز باشیم.
شریعتی با تاکید بر اینکه میزان آب غدیر ارسالی به آبادان افزایش می یابد، افزود: پنج کیلومتر لوله ۵۰۰ اینچ نیز برای تعویض خط آبرسانی در حوزه روستایی توسط سازمان آب و برق خوزستان تامین و تحویل شود.
استاندار خوزستان اظهار کرد: پنج بیل بوم بلند توسط سازمان آب و برق خوزستان و پنج بیل بوم بلند دیگر نیز توسط سازمان منطقه آزاد اروند برای لایروبی نهرها در اختیار فرمانداری آبادان قرار گیرد.
وی همچنین از فرماندار آبادان خواست تا کارگروهی را به منظور بررسی مسائل آب و کشاورزی آبادان با عضویت معاونان مدیران کل جهاد کشاورزی، آبفا، آبفار، شیلات و فرمانداری در خود فرمانداری تشکیل دهد.
شریعتی تصریح کرد: در زمینه تحویل مدیریت میراب ها به تعاونی ها (تشکل های مردم نهاد) این موضوع که مورد نظر رهبری و ما نیز بوده و هست، جلسات مشترکی برگزار و مقرر شد تا پایان امسال این کار به اتمام برسد، آنچه محل اشکال در این مسئله هست آنکه مردم صرفه جویی کنند تا شرایط بهبود یابد اما قانونی که برای اخذ آب هست، ایراد دارد، در این باره نامه ای به دولت نوشتیم و خواستار اصلاح این قانون شدیم، از آنجائیکه این مسئله بایستی به صورت لایحه از سوی دولت به مجلس برود، لذا از نمایندگان می خواهیم این موضوع را پیگیری کنند تا به نتیجه برسد.
وی یادآور شد: به منظور جلوگیری از بیکاری و رونق کسب و کار صیادان ۳۵۰ مجوز صید برای صیادان آبادانی صادر می شود.