تاریخ انتشار خبر: 29 تیر 1398 | 20:46:39
کد خبر : 5495
استاندار خوزستان: جمعه بازار کتاب در اهواز راه‌اندازی شود

استاندار خوزستان با بیان این‌که با برنامه و سیاست‌گذاری باید به سمت جذب نسل گام برداشت گفت: جمعه بازار کتاب در اهواز راه‌اندازی و بازار تبادل کتاب مورد توجه قرار گیرد

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان ،غلامرضا شریعتی در دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های خوزستان که امروز در دفتر استاندار برگزار شد اظهار داشت: در زمینه فرهنگی باید تلاش کرد تا استان خوزستان به بالندگی برسد. وی با اشاره به اثرگذاری و نقش کتاب بین خانواده‌ها و نسل آینده، بیان کرد: حتما باید تغییرات فرهنگی مثبت وجود داشته باشد […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان ،غلامرضا شریعتی در دومین جلسه انجمن کتابخانه‌های خوزستان که امروز در دفتر استاندار برگزار شد اظهار داشت: در زمینه فرهنگی باید تلاش کرد تا استان خوزستان به بالندگی برسد.

وی با اشاره به اثرگذاری و نقش کتاب بین خانواده‌ها و نسل آینده، بیان کرد: حتما باید تغییرات فرهنگی مثبت وجود داشته باشد و تنها با صرف برنامه‌ریزی در حوزه فرهنگی نمی‌توان شاهد تغییر و تحول باشیم.

استاندار خوزستان با اشاره به این‌که جذب کودکان و خوانش‌ آنها باید اولویت اول کتابخانه‌های عمومی استان باشد، خاطرنشان کرد: بر روی این مسئله باید مانور داده شود و اگر کودک و نوجوان با کتاب انس بگیرد می‌توان شاهد پیشرفت بود.

وی با تاکید بر ضرورت جذب نسل جدید به کتاب و کتابخوانی، بیان‌کرد: رقابت سنگینی در این زمینه با فضای مجازی، شنیداری و دیداری است و نیازمند تجربه و دانش هستیم. 

شریعتی گفت: جمعه بازار کتاب در اهواز راه‌اندازی و بازار تبادل کتاب مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه تبلیغات گسترده انجام شود.

استاندار خوزستان با تاکید بر تولید محتوا با محوریت آموزش غیرمستقیم، ادامه داد: این مسئله نیازمند کار مشترک و همگانی بین بخش‌ها است. کتابخانه‌های بیشتری در سطح استان در حال تکمیل و احداث هستند و باید به سمت و سوی برخورداری بیشتر شهرها پیش برویم.

وی با اشاره به این‌ که هر چه دسترسی دانش‌آموزان و نوجوانان به کتاب بیشتر شود روند توسعه نیز تسریع پیدا می‌کند اظهار داشت: بنا بوده که در مدت ۲ تا ۳ ساله اخیر کتابخانه دیجیتال ایجاد شود اما در این زمینه تنبلی صورت گرفته است.

شریعتی با تاکید بر آماده‌سازی و بهره‌برداری از نخستین کتابخانه دیجیتال در سال جاری عنوان کرد: در این زمینه اهتمام لازم باید وجود داشته باشد، گسترش عضویت نابینایان در کتابخانه‌ها از طریق برنامه‌ریزی انجام شود.

ضرورت راه‌اندازی کتابخانه دیجیتال در استان خوزستان

همچنین محمد جوروند مدیرکل اداره ارشاد خوزستان با اشاره به اقدامات انجام شده برای نابینایان اظهار داشت: باید به سمت و سوی برخورداری تمامی شهرستان‌ها از این مسئله حرکت‌ کرد.

وی بیان کرد: نسبت به کتابخانه دیجیتال نیازمند اهتمام ویژه هستیم چرا که براساس پایش‌ها ذائقه جامعه به این سمت و سو پیش رفته است.

توسعه بدون تغییر سرانه مطالعه امکان پذیر نیست

محمدصادق کریمی‌کیا این جلسه اظهار داشت: زیرساخت‌های بهتری باید برای مساله کتاب و کتابخوانی استان خوزستان ایجاد کرد.

وی بیان کرد: با توجه به اثرگذاری جشنواره رضوی به ویژه بخش کتابخوانی می‌طلبد که در حوزه نرم‌افزاری برنامه خوبی را تدوین کرد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان خاطرنشان کرد: استان بیشتر بر الگوی صنعتی شکل گرفته و با توجه به بافت فرهنگی و اجتماعی باید این الگو را تغییر داد. در زمینه خوانش و آموزش غیرمستقیم در حوزه کتاب و کتابخوانی ورود جدی‌تری باید داشته باشیم.

وی با بیان این‌که اگر در امر توسعه بر اساس فرهنگ پیش نرویم در امر توسعه‌یافتگی راه به جایی نخواهیم برد، گفت: بدون تغییر

کریمی‌کیا با اشاره به این‌که اگر بهترین ابزارها دنیا تهیه اما از خود ما نباشد توسعه‌ای صورت نگرفته است، افزود: در حوزه فرهنگ باید بتوان رویداد تعریف کرد و با ابزارهای مختلف همچون هنر می‌توان نسل نوجوان و جوانان را جذب کرد.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان با تاکید بر استفاده از ابزارهای غیرمستقیم همچون رسانه، تئاتر و هنر برای مساله کتاب و کتابخوانی، اظهار داشت: در حوزه اعتبارات فرهنگی اگر دستگاه‌ها برنامه‌ای مد نظر دارند تمام قد آماده دفاع از آنها هستیم.

وی عنوان کرد: اگر محتوای هنری در راستای جذب مخاطب باشد آماده انعقاد قرارداد سه‌گانه بین استانداری خوزستان، حوزه هنری و کتابخانه‌ها عمومی هستیم.

همچنین سیده فرانک موسوی مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان نیز در این جلسه اظهار داشت: طرح بازتوانی ویژه مناطق سیل‌زده خوزستان در میان خانواده‌های ۸۴ روستای استان در حال برگزاری است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان بیان کرد: در این طرح علاوه بر حوزه روانشناسی، نشاط و شادابی، حوزه هنری، کتابخانه‌های عمومی و کانون فرهنگی و هنری نیز باید مشارکت  و در بخش‌های مختلف همکاری لازم را داشته‌ باشند.

در بخش دیگر حجت‌الاسلام والمسلمین سید شهاب الدین طباطبایی مدیرکل حوزه هنری استان خوزستان اظهار داشت: آماده همکاری در زمینه طرح بازتوانی مناطق سیل‌زده استان خوزستان هستیم.

وی بیان کرد: در زمینه خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان نیز برنامه‌هایی همچون تئاتر، اهدای لوازم التحریر و سرکشی به مناطق را در برنامه داشتیم.

مدیرکل حوزه هنری استان خوزستان گفت: حوزه هنری در زمینه کتابخوانی می‌تواند ورود بیشتری داشته باشد که از جمله می‌توان به تولید فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای اشاره کرد.