تاریخ انتشار خبر: 26 اردیبهشت 1399 | 14:14:18
کد خبر : 8901
از سیر تا پیاز اداره کل غله

از وظایف اداره کل غله تا فروش سیلو اهواز از زبان معاونت اداری – مالی اداره کل غله خوزستان

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ در روزهای اخیر موجی از اعتراضات فعالین سیاسی -اجتماعی واقتصادی استان خوزستان در پی فروش سیلو اهواز در فضای رسانه ای استان بپا شده است. بهمین منظور تصمیم گرفتیم جهت شفاف سازی موضوع با دکتر احمدرئیس زاده معاونت پشتیبانی اداره کل غله خوزستان گفتگویی تدارک ببینیم. آقای دکتررییس زاده درروزهای […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ در روزهای اخیر موجی از اعتراضات فعالین سیاسی -اجتماعی واقتصادی استان خوزستان در پی فروش سیلو اهواز در فضای رسانه ای استان بپا شده است.

بهمین منظور تصمیم گرفتیم جهت شفاف سازی موضوع با دکتر احمدرئیس زاده معاونت پشتیبانی اداره کل غله خوزستان گفتگویی تدارک ببینیم.
آقای دکتررییس زاده درروزهای اخیرمطلبی درفضای مجازی منتشرشده است مبنی بر خیانت اداره کل غله درفروش سیلوی اهواز که به نوعی نماداین شهراست می خواستم ابتدا تاریخچه ای از اداره کل غله وشرح وظایف آن را بیان نمایید:

بایادخداوندمنان وآرزوی قبولی طاعات و عبادات همه هم استانی های عزیز از درگاه الهی خداوندمتعال وتقدیر وتشکر از مجموعه وزین و بزرگ زاگرس زاگرس نشینان بابت پیگیری ومطالبه گری به حق مردم وسرزمین خوزستان

ادارات غله درواقع اولین وقدیمی ترین ادارات هستند که با شکل گیری حکومت ها،شهرها وبلایای طبیعی نظیرسیل ، خشکسالی ،قحطی و بروز جنگ ها بوجود آمدند. که حکومت ها برای تامین،ذخیره سازی و توزیع آن اقدام به تشکیل ادارات غله نمودندکه درایران طبق اسناد تاریخی موجود ادارات غله و ذخیره سازی غلات درزمان کوروش اول است. زیرا قوت غالب همه مردم غلات بوده است. ازاینرو غلات جزءکالاهای اساسی و استراتژیک هر کشوری می باشد.
درصدساله اخیر ادارات غله وخدمات بازرگانی چندین بار مشمول ادغام ،تفکیک و تغییرنام ،تغییرچارت سازمانی و حتی بین وزراتخانه مختلف تغییرکرده است.
بطوریکه در برهه ای از زمان یک سازمان مستقل بوده است. در برهه ای زیر مجموعه وزارت بازرگانی یا وزرات جهادکشاورزی یا وزرات صنعت ، معدن و تجارت بوده است.
که در حال حاضر جزء وزارت صنعت،معدن و تجارت می باشد.

به اختصار بفرمائید وظایف اداره کل غله را بیان کنید:

اگر بخواهم در یک جمله بیان کنم وظیفه مهم و خطیر تامین،خرید، واردات ، صادرات، کالای اساسی و استراتژیک گندم ،برنج، روغن وشکر و ذخیره سازی و توزیع آنان بعهده دارد.

با توجه به اینکه استان خوزستان سیلو به اندازه کافی جهت ذخیره سازی ندارد چرا اداره کل غله اقدام به فروش سیلوی اهواز نموده است:

اولا خدمت شما و همه هم استانی های عزیز عرض کنم که اداره کل غله نقشی در فروش سیلوی مذکور نداشته است بلکه سیلو توسط سازمان خصوصی سازی و در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی فروخته شده است.

 ظرفت ذخیره سازی گندم در استان چه میزان است آیا سیلو مازاد بر نیاز بوده است:

همانطوری که میدانید با تلاش همکاران ما در مجموعه بزرگ جهاد کشاورزی و در برنامه بلندمدتی که وجود داشته است خوشبختانه در این چند سال اخیر خوزستان به عنوان قطب اول تولید گندم کشور بوده است که به تنهایی بیش از یک ششم گندم کشور را تولید میکند.در استان خوزستان تعداد ۸ سیلوی ملکی متعلق به دولت با ظرفیت ۴۱۰ هزارتن وجود دارد و در راستای همان برنامه ریزی بلندمدت واقعا در استان خوزستان جهاد سیلو سازی راه اندازی شده است که در دو دهه اخیر تعداد ۲۲ سیلو با ظرفیت ۷۴۰ هزار تن توسط بخش خصوصی احداث شده است. در مجموع ظرفیت ذخیره سازی گندم (یک میلیون و یکصد و پنجاه هزار تن )می باشد.

بعضی از کارشناسان دلیل فروش سیلوی اهواز را متروکه و غیرفعال بودن آن عنوان نموده اند آیا این مطلب درست است:

خیر؛این سیلو یکی از بینظیرترین و ممتازترین و شاید یکی از قدیمی ترین سیلوهای کاملا مکانیزه اتوماتیک در دنیا باشد ساخت این سیلو درسال ۱۳۱۵ شروع و در سال ۱۳۱۹ به بهره برداری رسیده است و کاملا سالم و فعال می باشد و این سیلو به گونه ای احداث شده است که اولا هم دارای راه دسترسی دریایی ،ریلی و جاده ای است دارای ۹۲ گستره ذخیره گندم و حدود ۵ مترارتفاع از سطح زمین ساخته شده است که حتی بالاترین سیلاب کارون هم نتواند باعث خرابی گندم شود.

اگر سالم و فعال بوده است پس چرا با وجود مخالفت های اداره کل میراث فرهنگی و دیوان محاسبات فروخته شده است:

باید به این نکته اشاره کنم که اداره کل غله و خدمات بازرگانی خوزستان هیچ نقشی در فروش سیلو نداشته است و سیلو توسط سازمان خصوصی سازی واگذار شده است که در خصوص نحوه فروش،نحوه قیمت گذاری و اینکه چرا با مخالفت کتبی اداره کل میراث فرهنگی و دیوان محاسبات سیلوی مذکور فروخته شده است سازمان خصوصی سازی باید پاسخگوباشد.

آیا فروش سیلو در انجام وظایف اداره کل غله مشکل ایجاد کرده است:

بله متاسفانه فروش سیلو مشکلات اساسی برای اداره کل غله و خدمات بازرگانی ایجاد نموده است. زیرا همراه با فروش سیلو، ساختمان اداری ، پژوهشکده ، آزمایشگاه، انبار فنی ، انبار اداری ، ایستگاه پمپاژ آب ، باشگاه ورزشی ، نانوایی و تعدادی از منازل سازمانی واگذار شده است که قطعا با کمبود فضای اداری مواجه شده است.