تاریخ انتشار خبر: 18 شهریور 1400 | 16:31:23
کد خبر : 10785
استاندار جدید خوزستان:

ارائه برنامه توسعه و نوین‌سازی خوزستان تا یکی دو ماه آینده/ سهم ۳ درصد نفت باید به صورت صد درصدی و همچنن حق آبه استان تخصیص داده شود/ باید یک برنامه توسعه متوازن شهر و روستا در استان داشته باشیم

استاندار جدید خوزستان گفت: یک برنامه توسعه و نوین‌سازی برای خوزستان در یک تا دو ماه آینده نهایی خواهد شد و پس از آن این برنامه را در دولت به تصویب می‌رسانیم.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛صادق خلیلیان در آیین تکریم و معارفه استاندار خوزستان که امروز ۱۸ شهریورماه با حضور وزیر کشور در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: باید خوزستان را به سمت پیشرفت و آبادانی سوق دهیم. در این زمینه حجت بر همه مردم و مسئولان تمام شده است و همه باید دست در دست هم، حق شایسته خوزستان و دینی که به خوزستان داریم را ادا کنیم.

وی افزود: وقتی بخش قابل توجهی از بودجه ملی از خوزستان تامین می‌شود، باید اولویت این باشد که به خوزستان رسیدگی شود.

استاندار خوزستان با بیان اینکه حداقل‌هایی که در بودجه برای خوزستان در نظر گرفته شده باید به استان داده شود، گفت: سهم ۳ درصد نفت باید به صورت صد درصدی برای خوزستان تخصیص داده شود. همچنین حق آبه خوزستان باید به استان تخصیص داده شود.

خلیلیان عنوان کرد: باید توازنی میان نقش استان خوزستان در کشور و رسیدگی به خوزستان وجود داشته باشد.

وی افزود: یک برنامه توسعه و نوین‌سازی برای خوزستان در یک تا دو ماه آینده نهایی خواهد شد و پس از آن این برنامه را در دولت به تصویب می‌رسانیم.

استاندار خوزستان با بیان اینکه مسایل خوزستان کاملا شفاف و واضح است و برای حل مشکلات نیازمند برنامه و پیگیری عملیاتی هستیم، گفت: برای حضور در مناطق نیاز به پشتوانه داریم و همزمان باید با حضور در مناطق شاهد حل مشکلات آن شهرستان باشیم.

خلیلیان ادامه داد: علاوه بر اجرای پروژه‌ها، باید یک برنامه توسعه متوازن شهر و روستا در استان داشته باشیم. استفاده از ظرفیت‌های بومی و متنوع قومی در استان نیز یکی دیگر از مواردی است که باید در استان به آن توجه شود.

وی بیان کرد: ظرفیت بالایی در بخش کشاورزی و دریایی در خوزستان وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها برای کاهش نرخ بیکاری استان بهره برد. ظرفیت معادن و انرژی و… نیز از دیگر ظرفیت‌های مهم استان است که می‌توان با توجه به آن‌ها نسبت به حل مساله اشتغال استان اقدام کرد.

استاندار خوزستان گفت: مشکلات واحدهای تولیدی موجود که راکد هستند را باید حل کنیم تا اشتغال موجود در این واحدها را مجددا فعال کنیم‌ و از این ظرفیت‌های خالی به خوبی استفاده کنیم.

خلیلیان ادامه داد: توسعه صنایع کوچک و متوسط یکی از راهبردهای اساسی برای توسعه استان است.

وی با تاکید بر توسعه ورزش همگانی در خوزستان عنوان کرد: توسعه ورزش همگانی در خوزستان را دنبال خواهیم کرد تا از دل این کار قهرمان‌هایی بیرون آید. باید به این مساله در خوزستان توجه جدی کرد زیرا در این سال‌ها به این مساله توجه نشده است.

وی در پایان گفت: مسیر توسعه صادرات غیرنفتی با کشورهای همسایه و اورآسیا را ایجاد خواهیم کرد تا زمینه‌ساز رونق اقتصادی و توسعه صادرات در استان باشیم.