تاریخ انتشار خبر: 17 اسفند 1397 | 19:38:33
کد خبر : 4636
یادداشتی ازحسین قاسمی:

اثرات رانت و کارآفرینی بر اقتصاد

زاگرس نشینان-کلماتی که با یکدیگر در تضادند و گاها در کنار هم به کار می روند و یا بهتر است بگوییم گاهی رانت در لوای کارآفرینی ظاهر می شود. نقش این واژه ها در رونق و رکود اقتصادی بی بدیل است. “در علم اقتصاد رانت درآمدی است که بی‌تلاش به دست می‌آید. رانت خوارها با […]

زاگرس نشینان-کلماتی که با یکدیگر در تضادند و گاها در کنار هم به کار می روند و یا بهتر است بگوییم گاهی رانت در لوای کارآفرینی ظاهر می شود.

نقش این واژه ها در رونق و رکود اقتصادی بی بدیل است.

“در علم اقتصاد رانت درآمدی است که بی‌تلاش به دست می‌آید. رانت خوارها با استفاده از نفوذ سیاسی و اقتصادی شان یا از طریق آشنایانی که صاحب این نفوذ هستند به صورت غیرقانونی به منابع مالی دست پیدا می‌کنند و به کسب ثروت می‌پردازند.”

“اما کارآفرینان کسانی هستند که اقتصاد و سازمان‌ها را با خلاقیت و فعالیت های سازنده نوین خود زنده می‌کنند.”

اعتقاد راسخ دارم بایستی رانت و کارآفرینی را از هم جدا و در تقابل با هم قرار داد.

گرچه درجامعه کنونی برخی رانت ها چنان رنگ و لعابی به خود گرفته اند که تشخیص دادن آنها از کارآفرینی دشوار به نظر برسد. اما با اندکی تامل و بررسی کارشناسی و یافتن ارتباطات عنکبوتی می توان به عمق ماجرا پی برد.

بایستی نخبگان ناظر، اعم از خبرنگاران انجمن های مردم نهاد و در کل اهالی قلم و بیان به این موضوع مهم بپردازند تا شاید بتوان با روشنگری، دست رانت خواران را از اقتصاد بیمار کشور دور نمود و کارآفرینان واقعی را در راستای افزایش تولید ناخالص ملی حمایت نمود.

البته اگر پیش از این با رانت و رانت خواران برخورد جدی می شد و از کارآفرینان واقعی حمایت ویژه می شد نه سلطان های سکه و دلار و دیگر موارد مشابه که جامعه از آن بیزارند بوجود می آمدند و نه اقتصاد این همه آسیب پذیر می شد که اهریمنان و دشمنان این ملت را وادار به اعمال انواع تحریم ها نماید.

اگر سنگ بنای کار آفرینی از ابتدای امر از رسالت واقعی خودش خارج شود بی تردید رانت خواران در اقتصاد پر رنگ تر می شود.

اگر در بخش خصوصی کار به کارآفرینان و کاردانان نخبه سپرده شود و امور واگذاری بخش دولتی به خصوصی با نظارت عمومی از مجرای قانونی خود عبور کند به یقین رانت به این شکل بوجود نمی آید و یا به حداقل ممکن خود تنزل می یابد.

پس برای جلوگیری از رانت که همواره مورد تنفر جامعه است می بایست قوانین و مقررات در هر موضوعی با نظارت عمومی جدی گرفته شده و واگذاری امور دولتی به افراد و بخش خصوصی در راستای خصوصی سازی به صورت شفاف صورت پذیرد.

اما و اما:

– اگر کار آفرینان با حمایت بخش حاکمیتی، نقش خود را بدرستی ایفا نمایند می توانند در راستای تقویت و بهبود اقتصاد مقاومتی موثر باشند.

– اگر کارآفرینان با حمایت و هدایت بخش دولتی نگاهشان به نیازهای اقتصادی جامعه و فعالت تولیدی در آن عرصه باشد بخش اعظمی از مشکل اقتصادی مملکت حل خواهد شد.

– اگر فرهنگ حمایت از کارآفرینی عملیاتی شود مشکلات مدیریتی بخش دولتی در اقتصاد کمتر می شود.

– و اگر کارآفرینان واقعی تقویت شوند تولید رونق گرفته و بخش اقتصادی کشور متحول خواهد شد.

کاملا مبرهن است که اکنون در بدترین شرایط اقتصادی و یا به تعبیری جنگ اقتصادی به سر می بریم، و عدم توجه به عوامل ذکر شده در این شرایط می تواند اثرات جبران ناپذیری در اقتصاد ملی به جای بگذارد.
و نیک می دانیم و بر هیچکس پوشیده نیست که تحریم های ظالمانه نیز که متاثر از مشکلات اقتصادی ناشی از پایین بودن تولید ناخالص ملی است نیز در بوجود آمدن شرایط کنونی جامعه تاثیر گذار می باشند.

اگر به شهرک های صنعتی متروکه اغلب شهرستان ها نگاهی بیندازیم با اندکی مطالعه و تامل متوجه می شویم که دلیل خیلی از تعطیلی ها نتیجه برخی رانت ها و عدم نظارت ها در واگذاری امور به کارآفرینان واقعی بوده است.

در نهایت اگر فرهنگ حمایت از کارآفرینی و حذف و به حاشیه راندن رانت در جامعه نهادینه شود و نظارت ها بر امور فنی، مالی و اقتصادی انجام به نحو مطلوب صورت پذیرد آنجاست که اثر آن را در رشد و بالندگی اقتصاد ملی مشاهده نمود.
و
می توان در جامعه ای پیشرفته، با اقتصادی توانمند و با نشاط نفس راحتی کشید.