تاریخ انتشار خبر: 5 تیر 1402 | 22:36:55
کد خبر : 14543
امضاء تفاهم‌نامه همكاری بین مناطق نفتخیز و دانشكده منابع طبیعی خوزستان

آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری در حوزه‌های تحقیقات و فناوری بین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان خوزستان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، سند تفاهم‌نامه همکاری در حوزه تحقات و فناوری میان علیرضا دانشی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و دکتر جمال فیاضی رئیس دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان در سالن جلسات حوزه ریاست مناطق برگزار شد.  در این نشست دانشی ضمن تاکید بر تعهد نفت در حفظ و احیاء زیست محیط مناطق […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، سند تفاهم‌نامه همکاری در حوزه تحقات و فناوری میان علیرضا دانشی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و دکتر جمال فیاضی رئیس دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان در سالن جلسات حوزه ریاست مناطق برگزار شد. 

در این نشست دانشی ضمن تاکید بر تعهد نفت در حفظ و احیاء زیست محیط مناطق صنعتی اظهار داشت: صنعت نفت از ابتدا در جهت حفظ و احیاء محیط زیست پیرامون خود متعهد بود که متاسفانه در گذشته این تعهد مورد توجه نبوده اما در دولت فعلی، مدیریت عالی صنعت توجه جدی به این مسئله دارد. 

وی افزود: صنعت همچنان که باید در جهت توسعه اقتصادی کشور گام بردارد، همراستا با آن در برنامه‌های خود را در جهت هوای پاک و محیط زیست پایدار اجرا کندچراکه تجربه به خوبی نشان داده هرجا انسان به محیط زیست بی توجهی نشان داد اولین و بزرگترین صدمه را خورده است. 

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با بیان برخی از اقدامات نفت جنوب در اجرای برنامه  زیست محیطی گفت: خوش بختانه با عزم و اراده مدیران نفتی و تلاش کارکنان طرح نهضت قلمه زنی را با کاشت یک میلیون نهال آغاز کردیم که برنامه خود را بر افزایش این رقم به ۵ میلیون قلمه متمرکز کرده‌ایم. 

وی ادامه داد :در کنار این اقدامات نباید فرآموش کرد، هر اقدام غیر علمی به نتیجه نخواهد رسید و این مسئله به خوبی گواه آن است که متاسفانه کاشت نهال در گذشته هم صورت میگرفت اما به دلیل عدم توجه به ابعاد علمی آن، نهایتا با خشک شدن نهال و تبدیل شدن خاک منطقه به شوره زار منجر شده است. 

دانشی ضمن تاکید بر نیاز صنعت به علوم زیست محیطی گفت: همکاری میان صنعت و علوم زیست محیطی علاوه به احیاء خاک، سبب دوام زیست در منطقه برای آینده‌گان خواهد شد.  

در ابتدا این نشست نیزمحمد گلستان‌باغ رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ضمن اشاره به برخی ابزارها در صنعت و دانشگاه گفت :همراستا با نیاز سازمانی در مناطق نفتخیز و همچنین دانشکده علوم طبیعی، براي پيشبرد بهتر تفاهم نامه في مابين كارگروه مشتركي در جهت همكاري هاي في مابين و باهدف احياء محيط زيست مناطق صنعتي تشكيل خواهد شد. 

وی افزود :با بكارگيري ابزارهاي پژوهشي و تغيير نگاه افزايش همکاری و جلسات مشترک می‌تواند منشاء بسیاری از اقدامات مثبت خواهد شد. 

رئیس پژوهش مناطق نفت‌خیز جنوب در خصوص حوزه تحقیقاتی در سند همکاری مشترک میان مناطق و دانشکده منابع طبیعی خوزستان تصریح کرد: این تفاهم‌نامه حسب موضوع و مباحث مطرح شده در حوزه پژوهش، فناوری، فرصت‌های مطالعاتی، مشاوره و تحقیقت دانشجویی است. 

در ادامه این نشست نیز جمال فیاضی رئیس دانشکده علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان ضمن تشکر از عزم مدیریت فعلی صنعت نفت در امر احیاء محیط زیست گفت: متاسفانه در گذشته در امر حفاظت از منابع طبیعی استان خوزستان نگاه مثبتی در میان جامعه وجود نداشت. 

وی افزود :خوشبختانه به نظر می‌رسد با تغییر نگرش‌ها در صنعت نفت بتوان با ابزارهای موجود در صنعت و دانشکده علوم طبیعی، هرچند حجم عقب ماندگی‎ها بسیار است اما می توان برنامه‌های جدید و تحول آفرینی را در جهت احیاء محیط زیست پیرامون انجام داد.