تاریخ انتشار خبر: 29 فروردین 1401 | 20:18:33
کد خبر : 12848
یادداشتی از سیدحمیدحسینی:

آیا سازمان جهاد کشاورزی خوزستان حلقه مفقوده سد مارون ۲ است؟

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛سیدحمیدحسینی فعال سیاسی-اجتماعی در یادداشتی باعنوان:سازمان جهاد کشاورزی خوزستان حلقه مفقوده سد مارون ۲ است؟ در روزها و ماه‌های گذشته سد مارون ۲ حواشی عدیده ای میان نمایندگان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد بوجود آورده است. تا جاییکه نماینده مردم شادگان در مجلس تاکید بر اینکه احداث سد مارون ۲ موجب […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛سیدحمیدحسینی فعال سیاسی-اجتماعی در یادداشتی باعنوان:سازمان جهاد کشاورزی خوزستان حلقه مفقوده سد مارون ۲ است؟

در روزها و ماه‌های گذشته سد مارون ۲ حواشی عدیده ای میان نمایندگان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد بوجود آورده است.

تا جاییکه نماینده مردم شادگان در مجلس تاکید بر اینکه احداث سد مارون ۲ موجب نابودی کل منطقه شرق خوزستان می‌شود، خواستار توقف هرچه سریع‌تر این اقدام شد.

مجید ناصری نژاد نماینده مردم شادگان در تذکری شفاهی در جلسه هفته گذشته مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «توقع داشتیم در مجلس انقلابی و دولت مردمی آقای رئیسی جلوی لابی های غیرقانونی گرفته شود»، اظهار کرد: پروژه‌ای بدون اخذ مجوزهای زیست محیطی و ماده ۲۳ متاسفانه در ردیف بودجه ای برای منابع در نظر گرفته شده و این خلاف قانون است.

وی افزود: اگر سد مارون ۲ ساخته شود، تالاب شادگان، نخلستان‌های شادگان، ماهشهر، رامشیر، رامهرمز، هندیجان و بهبهان از بین خواهند رفت و ساکنان آنها مجبور به مهاجرت خواهند شد.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: چگونه است که برای یک طرح غیرقانونی در مجلس براساس لابی و ارتباطات غیرقانونی، بودجه قرار می دهیم، این چه اقدامی است؟ باید جلوی این کار را بگیریم. این موضوع خلاف بین قانون است که مجلس برای این پروژه غیرقانونی بودجه ای را در ردیف‌ها قرار داده‌ است؛ این تخلف در بودجه باید حذف شود در غیر این صورت احداث این سد موجب نابودی کل منطقه شرق خوزستان خواهد شد.

پیش تر محمد طلا مظلومی نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی  در توئیتی نوشت قاطعانه در برابر اجرای سد مارون ۲ که زیاده خواهی و دست اندازی به منابع آبی این مرز و بوم است می‌ایستیم و به همراه سایر نمایندگان استان اجازه نخواهیم داد چنین طرحی که پشتوانه کارشناسی نداشته و پشت آن لابی‌های سیاسی است کلید بخورد.

اما سید محمد موحد نماینده کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به نماینده بهبهان نوشت:به لطف خدا؛ دقت کارشناسان فنی و با رعایت اصول زیست محیطی سد آبریز وارد فاز اجرایی خواهد شد. اظهار نظر دیگران که برای مصرف داخلی است خللی در روند احداث سد ایجاد نخواهد کرد. کسانیکه خلاف قانون و اخلاق مانع اشتغال جوانان به بهانه بومی گزینی می‌شوند نمی‌توانند درخصوص آب نیز اولتیماتوم بدهند.

حال بعد از کش‌و‌قوس‌های فراوان هر از چند گاهی سیدحاجی محمد موحد نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در حال لابی گری یکی از اهالی مدیران آن استان جهت تصدی مدیرکلی سازمان جهادکشاورزی خوزستان می باشد.

بعد از اینکه سیدمحمدموسوی مدیراسبق منابع طبیعی بهبهان که در دوران موحد به این مسئولیت رسیده در راه ریاست سازمان جهاد کشاورزی خوزستان موفق نشد؛حال خبر دیگری رسیده که سیدرحمت الله پریچهر که سابقه اجرایی شایانی در پرونده کاری ندارد گزینه دیگری از سوی موحد جهت تصدی این سازمان عریض و طویل و مشکلات بیشمار کشاورزان می باشد.

حال این سوال برای جامعه فعالین خوزستانی و کشاورزان محروم پیش می آید آیا سازمان جهاد کشاورزی خوزستان حلقه مفقوده سد مارون ۲ است؟