تاریخ انتشار خبر: 17 آذر 1400 | 18:54:15
کد خبر : 11495
مهرداد شریفی:

آنچه باید درباره دفع صحیح «ماسک‌» بدانیم

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛مهرداد شریفی کارشناس حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد:که در دوران همه‌گیری کرونا پسماندهای خانگی به دلیل وجود ماسک و دیگر اقلام آلوده به عنوان پسماندهای عفونی تلقی می‌شوند و برای دفع مناسب آن‌ها هم باید به مردم آموزش داد و هم ساز و کار مناسب را در نظر گرفت. شریفی […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛مهرداد شریفی کارشناس حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد:که در دوران همه‌گیری کرونا پسماندهای خانگی به دلیل وجود ماسک و دیگر اقلام آلوده به عنوان پسماندهای عفونی تلقی می‌شوند و برای دفع مناسب آن‌ها هم باید به مردم آموزش داد و هم ساز و کار مناسب را در نظر گرفت.

شریفی با بیان این‌که کرونا به ما آموخت که زندگی همه انسانها به یکدیگر وابسته است،‌افزود: همان‌گونه که در زدن ماسک برای خود و خانواده خود دقت داریم، باید در دفع مناسب و بهداشتی آن نیز کوشا باشیم.

این کارشناس حوزه سلامت گفت: همه‌گیری کرونا در اواخر سال ۲۰۱۹ و افزایش تدریجی استفاده از محصولات حفاظت فردی از جمله انواع ماسک‌، و دست کش های پلاستيکی و…… متاسفانه با وجود تلاش‌های انجام ‌شده در زمینه‌های درمانی، در حوزه پسماندهای کرونا به دفع مواد زائد تولید شده توسط بیماران و افراد ناقل و سایرین کمتر توجه شده است.

وی با بیان اینکه ماسک‌ها بخشی از پسماندهای تولیدشده توسط افراد مختلف جامعه به‌ویژه بیماران هستند، تاکید کرد: جداسازی و دفع مناسب و بهداشتی ماسک‌ها یک ضرورت است.

ایشان با اشاره به راه حل بعضی شهرهای ایران برای دفع بهداشتی این مواد زائد مانند استفاده از نایلون‌های قرمز رنگ مخصوص زباله بیماران کرونایی و یا نایلون‌هایی با نوشته مختص به بیماران کرونایی اظهارکرد: این موارد تا حدودی باعث بهبود وضعیت می‌شود اما نظارت کافی بر بیماران ترخیص ‌شده از بیمارستان به جهت میزان رعایت موارد بهداشتی از جانب آنان وجود ندارد.

شریفی در ادامه با بیان اینکه طبق آمارهای اعلام شده جمعیت کره زمین هر دقیقه حدود ۲.۸ تا ۳ میلیون ماسک را دور می‌اندازند، گفت: تجزیه این حجم انبوه از ماسک‌ها، صدها سال طول می‌کشد و با این وجود هیچ راهکار مشخصی به جز جداسازی پسماند افراد بیمار و سالم ( احتمالا ناقل) وجود ندارد.

ایشان در ادامه با بیان این‌ که جنس ماسک‌ها عمدتا از پلاستیک و منسوجات نیمه‌بافته و طبق مطالعات تولید آن‌ها برابر با تولید بطری‌های پلاستیکی است، گفت: در واقع با وجود نبود دستورالعمل خاص برای بازیافت ماسک همانند بطری‌های پلاستیکی ماهانه حدود ۳ میلیارد ماسک وارد محیط می‌شود.

وی همچنین با اشاره به این‌که قسمت‌های مختلف ماسک‌هایی از انواع N۹۵ از ترکیبات گوناگونی ساخته شده‌اند، افزود: ترکیبات مختلف باعث سخت شدن فرآیند کنترل و بازیافت ماسک می‌شود و به همین علت به تولیدکنندگان توصیه می‌شود که ترکیبات ساده و تجزیه‌پذیری را در تولید ماسک‌ها به کار گیرند که علاوه بر تاثیر آن در فرآیند دفع و بازیافت آسان، در حفاظت از بیمار و سالم نگه ‌داشتن محیط زیست نیز موثر باشند.

ایشان، پیشنهادهایی هم برای دفع مناسب آنها ارائه داد و گفت: وجود سطل‌های زباله پدالی در مسیر ورود و خروج ساختمان‌ها و منازل به جهت عدم تماس مستقیم با دست افراد، قرار دادن پسماند منازل در نایلون‌های دربسته به جهت عدم تماس پاکبانان و یا زباله‌گردها با آن‌ها و استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای دارای فیلترهای مناسب به جهت منطبق بودن با اصول زیست محیطی از جمله این پیشنهادات است.

وی با بیان اینکه براساس مطالعات اخیر انتشار ویروس از طریق سطوح اهمیت کمتری نسبت به انتقال از طریق ذرات تنفسی و هوابرد پیدا کرده است، گفت: با این وجود، جمعیت نسبتا زیاد پاکبانان و زباله‌گردها که تعداد آنها در کلانشهر اهواز بالغ بر ۲۰۰۰نفر هستند، علاوه بر خودشان ، خانواده‌های آنان در معرض خطر بیماری های عفونی از طریق تماس با ماسک‌های آلوده قرار دارند که آلودگی این افراد به ویروس می تواند باعث انتقال و شیوع بیشتر آن در جامعه شود.

مهرداد شریفی، همچنین با تاکید بر این‌که این روزها به علت همه‌گیری کرونا پسماندهای خانگی نیز به عنوان پسماندهای عفونی تلقی می‌شوند،‌تصریح کرد: در کنار قوانین و مقررات دفع پسماند و زباله‌های عفونی که از طریق سازمان مدیریت پسماند و یا دستورالعمل‌های وزارت بهداشت اعمال می‌شود باید شهروندان نیز آموزش کافی را در این راستا کسب کنند و توجه داشته باشند که هر یک از ما علاوه بر مسئولیت زدن ماسک در دفع مناسب آن نیز مسئول هستیم. که در این راستا صداوسیما، نشریات، مطبوعات، کاربران فضای مجازی می توانند نقش بسزایی در ارتقای سواد سلامت شهروندان می توانند داشته باشند

وی در پایان گفت: با آموزش شهروندان برای استفاده مناسب از تجهیزات حفاظت فردی در دوران این همه‌گیری و دفع مناسب و بهداشتی پسماندهای مربوط به آن، همچنین با رعایت اخلاق و تفکر زیست محیطی می‌توانیم جامعه شاداب و سالم‌تری را در کنار محیط زیست پاک و سالم داشته باشیم.

ادامه دارد……….