تاریخ انتشار خبر: 2 فروردین 1398 | 14:28:13
کد خبر : 4724
یادداشتی از ژاله کریمی نژاد:

آب برای همه

زاگرس نشینان- مشاور رییس سازمان و سرپرست گروه محیط زیست و سلامت  غذا در پیامی ۲۲ مارس روز جهانی آب را گرامی داشت. در پیام ژاله کریمی نژاد آمده است: تلاش روز افزون جمعیت برای بقای حیات و استفاده از منابع خدادای نیاز بشر به این منابع را روز به روز بیشتر می کند چه […]

زاگرس نشینان- مشاور رییس سازمان و سرپرست گروه محیط زیست و سلامت  غذا در پیامی ۲۲ مارس روز جهانی آب را گرامی داشت.

در پیام ژاله کریمی نژاد آمده است:
تلاش روز افزون جمعیت برای بقای حیات و استفاده از منابع خدادای نیاز بشر به این منابع را روز به روز بیشتر می کند چه بسا دسترسی آسان به برخی از این منابع باعث مغفول ماندن  این نعمت های الهی می شود.
یک از این منابع مهم و ارزشمند آب است عنصری که بدون آن حیات موجودات زنده به خطر می افتد.

رشد جمعیت و افزایش مصرف آب، قطع بی رویه درختان جنگلی و تغییر اکوسیستم ، رشد شهرسازی و افزایش صنایع آلوده کننده آب، شیوه های نامناسب بهره وری اراضی، تغییرات آب و هوا ، آتش سوزی جنگل ها، خشکسالی و … همگی از عوامل تهدید  چرخه های منظم آب در سطح جهان است که نوعی آسیب  جدی برای جوامع و زیست کره محسوب می شود.

بخش کشاورزی نیز که تأمین کننده غذای مورد نیاز جامعه است رابطه مستقیمی با آب دارد. یک میلیون و ۲۳۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خوزستان را اراضی تشکیل می دهد که ارتباط مستقیم با آب دارند. همچنین ۴۸ هزار تن انواع آبزیان دریایی در استان تولید می شود که این آمار نشان از اهمیت موضوع آب در بخش کشاورزی استان دارد .

در سال های اخیر روش های نوین آبیاری از جمله آبیاری تحت فشار، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی، اجرای زهکش های زیرزمینی و احداث شبکه های فرعی آبیاری در راستای صرفه جویی در مصرف آب در استان انجام گرفته است.
حال با دانستن این نکته که وجود منابع آبی برای بقای حیات لازم و ضروری است با وجود تنش های آبی که در سال های اخیر در سراسر جهان شدت گرفته است ۲۲ مارس روز جهانی آب روزی برای ارزش نهادن و تلاش برای حفظ این نعمت بزرگ است که شعار امسال آن *آب برای همه* می باشد.

آب مایه حیات است آب را سراب نکنیم.  آب برای همه است…در هر مکان و زمان…